BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Deset čarobnih ruskih pejzaža

Deset čarobnih ruskih pejzaža
02.11.2019. god.
U jednu od najomiljenih zanimacija ruskog čoveka, nesumnjivo, spada posmatranje nepreglednih prostranstava otadžbine. Slikari čije vam radove predstavljamo dali su značajan doprinos nezaobilaznom ushićenju metamorfozama prirode.

1. Isak Levitan: Nad večnim mirom, 1894.


Levitan slovi za majstora pejzaža, a ovo platno za vrh njegovog stvaralaštva. Na slici je prisutno tipično levitanovsko melanholično raspoloženje, strma obala Volge i neverovatno osećanje večnosti i prostora.

 

2. Aleksej Savrasov. Gačci su doleteli, 1871

Često se čuje da je Savrasov slikar jedne slike. Pa čak i da je tako, ta slika je jedna od najboljih. I mada je na ovom platnu u prvom planu sneg, tek zarudelo nebo, ptice selice i bara u kojoj se otopio sneg, nagoveštaj su proleća.


3. Ivan Šiškin: Jutro u borovoj šumi, 1889


Sa ovom slikom upoznato je svako rusko dete, jer se nalazi na omotu bombona “Miška kosolapый”. Usput, medvede nije slikao Šiškin, već Konstantin Savicki, ali je kolekcionar Tretjakov odlučio da uklonio sa pločice ime drugog autora.

 

4. Vasilij Polenov: Oka. Veče, 1903.


Kao i u slučaju Levitana teško je izdvojiti samo jedan umetnikov pejzaž. Levitan je mnogo putovao i vraćao se sa mnoštvom skica nastalih po Evropi i Bliskom istoku. Međutim, najviše je voleo pejzaže na reci Oki, gde je imao kuću (danas je to muzej-imanje Polenovo).


5. Valentin Serov. Jezero u Abramcevu. 1886


Imanje mecene Save Mamontova u Abramcovu bilo je utočište mnogih velikih ruskih umetnika, Ilje Repina, Viktora Vasnecova, Vasilija Polenova, Konstantina Korovina.... Tamo je i Serov naslikao svoju čuvenu Devojčicu s breskvama (pozirala mu je vlasnikova ćerka), a u pauzama između zahtevnijih radova, radio je koloritne lokalne pejzaže.

 

6. Arhip Kuindži. Brezov šumarak, 1879

 

 

Ostaće upamćena i kao jedina slika izložena na čitavoj postavci. Obratite pažnju na ono po čemu je Kuindži prepoznatljiv, neverovatnu igru svetlosti.

 

7. Konstantin Korovin. Zima, 1894


Korovin je voleo zimu. Slika je deo izuzetno uspešnog zimskog ciklusa, a Tretjakovka ju je odmah kupila. Slika se može uzeti kao ilustracija simbolične Puškinove pesme Zimsko jutro.


8. Konstantin Juun. U provinciji. Grad Toržok. Tverska gubernija. 1914


Učenik Serova Juun naslikao je mnoštvo pejzaža Moskve i okolnih gradova. Toržok se, inače, smatra jednim od najlepših gradova Rusije, mada je strancima nažalost vrlo malo poznat.

 

9. Nikolaj Rerih. Karelijski pejzaž (Ladoško jezero), 1918


Rerih koji je, svakako, najpoznatiji po svojim fantastičnim himalajskim pejzažima, često je slikao i majčicu Rusiju. Recimo severno jezero Ladoga u za autora karakterističnom «istočnom» stilu.

 

10. Podne. Kuzma Petrov Vodkin, 1917


Revolucija se u Rusiji svoje korene nije pustila samo u društvenoj strukturi, već i u umetnosti. I dok su boljševici svrgli staru vlast, avangardni umetnici ukinuli su klasične slikarske kanone.

Russia beyond



  • Izvor
  • Tretjakovska galerija, Foto: Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Dana 16. novembra 2024. godine obavljen je telefonski razgovor Njegove Svetosti Patrijarha Moskovskog i sve Rusije Kirila i Njegove Svetosti Patrijarha Srbskog Porfir

U Domu Vojske Srbije održana je svečanost povodom pet godina od osnivanja Saveza udruženja boraca Srbije.


Svetotrojični hram Podvorja Ruske pravoslavne crkve izgrađen je tačno pre 100 godina u Beogradu, a ministar bez portfelja Nenad Popović poručio je tim povodom da taj jubilej nije samo...

U Beogradu će se 6. i 7. decembra ove godine održati prvi Dani Darije Dugin u Evropi, a već sada vlada veliko interesovanje za ovaj događaj.


Tužnu, pretužnu poruku dobih danas od poglavara Beloruske Pravoslavne Crkve Moskovske Patrijaršije, Visokopreosvećenog Mitropolita Minskog Gospodina Venijamin


Ostale novosti iz rubrike »