BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Drska ulična umetnost u Moskvi: Gde se sve nalazi i kako izgleda

Drska ulična umetnost u Moskvi: Gde se sve nalazi i kako izgleda
31.03.2018. god.


 Ulična umetnost Moskve itekako je vidljiva u gradu koji se trudi da izbriše sve vrste fantastičnog samoizražavanja sa svojih zidova.

Moskva je poznata po vrlo niskoj toleranciji na grafite, i grad se oduvek trudio da ukloni sve vrste neželjene kreativnosti koja je „kvarila“ haotični urbani pejzaž, koji i sam izgleda kao da ga je dizajnirao neko sklon nepredvidljivim promenama raspoloženja. Pođite s nama u obilazak grada i otkrijte neke od zadivljujućih primera grafita koji su preživeli „čistke". 

1. Razni autori – grafiti na Fabrici dizajna Falcon

 

Kada govorimo o apstraktnom i eklektičnom, jedno od mesta na koje uvek možete da računate je Fabrika dizajna Flacon, poznata po umetnosti na prednjoj fasadi koja se neprimetno integriše u brutalnu industrijsku estetiku, ponekad upućujući na neki društveni komentar, dok se katkad radi samo o nečem slučajnom.

Prethodni uklonjen rad iziskivao je 150 limenki boje u spreju. Pretpostavljamo da je za ovaj ogromni mural koji prikazuje desetine pametnih telefona bila potrebna slična količina boje. 

2. Vostok – bez naziva

 

Ovaj rad umetnika po imenu Vostok bio je deo festivala Najbolji grad na Zemlji. Ima nešto zagonetno i tužno u tome što su neka od najboljih dela ulične umetnosti Moskve skrivena u dvorištima, slepim ulicama i iza kanti za smeće. Obično je dovoljno samo skrenuti u neku uličicu, u ovom slučaju, jednu od glavnih ulica, Tversku 8, u blizini metro stanica Tverska/Čehovska/Puškinska. 

3. Fintan Magee – Poruka

 

Ovaj prilično melanholičan i vrlo realističan rad australijskog umetnika po imenu Fintan Magee nastao je u okviru festivala ulične umetnosti Najbolji grad na Zemlji. Prikazuje mladu ženu koja šalje poruku u boci, a može se videti u blizini metro stanice Trubna, na zgradi u ulici Roždestvenka 23/5.

4. Vova Gupalov (Nootk): Mural

 

Vova Gupalov, dobitnik glavne nagrade Moskovskog festivala ulične umetnosti, izuzetno je talentovan. Čitav zid zgrade na adresi Astrahanski Pereulok 8 oslikao je za manje od pet dana, radeći u smenama od sedam sati. Za mural je iskoristio 200 limenki boje u spreju. Ovaj rad je satirični prikaz raznih stanovnika koje je Vova zamislio dok je tamo živio.

5. Nepoznati autor – Dalijeva „Devojka na prozoru“

 

Ne znamo pravi identitet ovog umetnika, ali jedna stvar je sigurna, on ili ona ima dar ne samo za umetnost, već i smisao za vedri humor. Za razliku od poznate slike Salvadora Dalija „Devojka na prozoru", ova mlada dama nosi patike, a kraj nje se nalazi muzička linija. Po svemu drugome je ovo tačna replika. Može se videti na električnom transformatoru na adresi Staropimenovski pereulok 14/4, u blizini metro stanice Majakovska.

6. Vinzavod i ArtPlay 

 

Ova mesta su prilično blizu jedno drugome, glavni su prostori za savremenu umetnost i privlače sve one koji su u potrazi za kreativnim nadahnućem, bilo da se radi o mnoštvu izložbi ili o noćnim izlascima. Sa svojim izložbenim prostorima, trgovinama i klubovima (a tu valja spomenuti klub Rodnja), ArtPlay i Vinzavod su popularni među mladim ljudima koji vole sve što je neobično i aktuelno. Ovde se zaista može videti mnogo toga, pa svakako posetite obe lokacije! 

7. Holandski/ruski umetnici – stanovi iz Hruščovljevog doba u Babuškinskoj

 

2007. godine je savez ruskih i holandskih umetnika pozvan da ukrasi 13 zgrada u ulici Izumrudna, u blizini metro stanice Babuškinska. S obzirom na to da svi znamo da je život u „hruščovkama“jasan put u depresiju, ovako fantastična ulična umetnost je dobrodošao dodatak sumornom pejzažu Babuškinske.

Ovaj deo grada sada izgleda kao prava galerija savremene umetnosti. U najmanju ruku ćete gostima lako objasniti gde se nalazite kada ih pozovete na piće.

8. Andrej Adno – usamljeni neboder u Bibirevskoj 19

 

Ova kreacija Andreja Adna, umetnika rodom iz Kalinjingrada, ima jednostavan naziv „Domiki“ (kućice), a radi se upravo o tome: gomila različitih kuća, od „izbuške" (kolibe u šumi) do stanova u potkrovlju. Rad se nalazi u udaljenoj četvrti Bibireva (metro stanica Bibirevo) i simboliše dolazak u veliki grad iz provincije, a zatim i put ka uspehu samo kako biste na kraju opet sanjali o maloj kolibi u šumi.

Andrej je profesionalni dizajner i vlasnik grupe Art Family. On je i strastveni crtač grafita, a njegova dela mogu da se vide u Njujorku i San Francisku, kao i u Rusiji.

Daniel Čaljan,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Anton Belicki / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Dana 16. novembra 2024. godine obavljen je telefonski razgovor Njegove Svetosti Patrijarha Moskovskog i sve Rusije Kirila i Njegove Svetosti Patrijarha Srbskog Porfir


U Domu Vojske Srbije održana je svečanost povodom pet godina od osnivanja Saveza udruženja boraca Srbije.

Svetotrojični hram Podvorja Ruske pravoslavne crkve izgrađen je tačno pre 100 godina u Beogradu, a ministar bez portfelja Nenad Popović poručio je tim povodom da taj jubilej nije samo...


U Beogradu će se 6. i 7. decembra ove godine održati prvi Dani Darije Dugin u Evropi, a već sada vlada veliko interesovanje za ovaj događaj.

Tužnu, pretužnu poruku dobih danas od poglavara Beloruske Pravoslavne Crkve Moskovske Patrijaršije, Visokopreosvećenog Mitropolita Minskog Gospodina Venijamin


U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Ostale novosti iz rubrike »