U Beogradu je danas svečano predstavljen mural u Pop Lukinoj ulici čiju je izradu inicirala kompanija NIS. Reč je o delu mladih umetnika, Sare Antov i Dragana Vukovića, pobednika konkursa za oslikavanje murala na temu „Zeleni grad - nova energija“ koji je kompanija NIS u saradnji sa Gradom Beogradom raspisala krajem decembra 2017. godine. Cilj izrade murala je promocija koncepta ulične umetnosti i umetnosti u javnim prostorima, kao i afirmacija ideje o budućnosti održivih gradova. Pod sloganom „Potez za budućnost“, NIS će nastaviti da na slične načine razvija odnos sa zajednicom i podržava razvoj savremenog stvaralaštva i mladih umetnika.
Svečanom predstavljanju novog prestoničkog murala prisustvovali su Milutin Folić, glavni urbanista Grada Beograda, kao i predstavnici kompanije NIS, predvođeni Pavelom Kandalincevim, zamenikom direktora Bloka Promet.
Centralni motiv murala koji ukrašava fasadu jedne od glavnih beogradskih ulica je list – simbol zdravog života, dok njegova mreža predstavlja jaku zajednicu, odnosno sliku grada kojoj težimo i možemo zajednički da je stvorimo. Novo umetničko delo šalje snažnu poruku Beograđanima i posetiocima glavnog grada o Beogradu koji želimo da ostavimo u nasleđe – kao zelenog grada budućnosti, grada novih tehnologija i ideja.
Milutin Folić, glavni urbanista Grada Beograda, je rekao:
„Zadovoljstvo mi je što u ime grada Beograda danas možemo da predstavimo ovaj mural široj publici. On od danas postaje deo našeg grada i zbog toga je dobro što je on urađen na ovaj način, u saradnji sa jednom od najvećih srbskih kompanija koja je raspisala jedan izuzetno ozbiljan konkurs sa temom koja je danas možda i najaktuelnija, a to je ekologija. Ovo je jedan u nizu projekata koji smo ostvarili zajedno sa kompanijom NIS i očekujem da će ih biti još. Neki od njih su zelene površine, dečija igrališta i sportska igrališta i evo konačno smo došli i do umetnosti u javnim prostorima koju ćemo, verujem, u narednom periodu posebno da afirmišemo. Grad Beograd je generalno pripremio za naredni period jedan potpuno drugačiji pristup uličnoj umetnosti, zbog toga što se veliki broj javnih površina u Beogradu danas uređuje. Šire se pešačke zone, uređuju se parkovi, transformiše se grad iz grada za automobile u grad za ljude".
Pavel Kandalincev, zamenik direktora Bloka Promet kompanije NIS, je kazao:
„Podrškom koju smo pružili ovom projektu nastavljamo da potvrđujemo svoj odgovoran odnos prema zajednici, kao i da doprinosimo stvaranju kvalitetnijih uslova za život sadašnjih i budućih generacija Beograđana. Zajedno sa našim partnerima iz uprave Grada Beograda, oplemenjujemo površine u neposrednoj blizini naših benzinskih stanica – rekonstruisali smo park na Autokomandi, uredili širi prostor oko benzinske stanice „Čarli Čaplin“, a obezbedili smo i fitnes zonu u blizini našeg maloprodajnog objekta u Bloku 45 na Novom Beogradu. Kao lider na tržištu naftnih derivata u Srbiji, istovremeno ostajemo dosledni razvoju i modernizaciji naše maloprodajne mreže kao jednom od prioritenih pravaca u poslovanju kompanije – tokom prethodne godine samo u Beogradu otvorili smo tri potpuno nova maloprodajna objekta i obezbedili dodatna radna mesta za naše sugrađane“.
Autori murala, Sara Antov i Dragan Vuković, ne kriju ponos, sreću i zadovoljstvo zbog učešća i pobede na konkursu.
„Osećaj je divan i drago nam je što je neko prepoznao naš stav i naše viđenje murala, kao i što nam je pružena prilika da naše idejno rešenje pretvorimo u delo. To i jeste bio naš glavni motiv – da ostavimo poruku kroz svoj rad koji će da obogati živote svih nas, kao i da urbani prostor učini bogatijim”, rekla je Sara Antov.
Dragan Vuković je ukazao je na važnost poruke koju nosi njihovo umetničko delo: „Dugotrajnost koju čovek može da ostavi iza sebe je neprocenjiva, kao i poruka koju smo želeli da prenesemo Beograđanima i svim gostima prestonice – čuvajte Beograd, zdrav život i našu ekologiju“.
Konkurs za idejno rešenje i izvođenje murala pod nazivom «Zeleni grad- nova energija» koji je kompanija NIS raspisala u saradnji sa Gradom Beogradom bio je otvoren od 8. do 20. decembra 2017. godine, a na otvoreni poziv stiglo je više od 40 predloga umetnika i umetničkih grupa. Idejno rešenje Sare Antov i Dragana Vukovića ocenjeno je kao najbolje na osnovu odluke komisije sastavljene od predstavnika Gasprom njefta, NIS-a i Grada Beograda. Proces odlučivanja uključivao je nekoliko faza, a od predloženih rešenja koja su ušla u samo finale, odabrano je ono koje najbolje odgovara na temu poziva, uklapa se u prirodu okruženja i doprinosi gradskoj raznolikosti u pogledu sličnih umetničkih intervencija.