BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako su žene na Balkanu negovale kosu u 19. veku?

Kako su žene na Balkanu negovale kosu u 19. veku?
28.12.2023. god.

Kosa je oduvek bila važan deo ženske lepote i samopouzdanja. U 19. veku, žene na Balkanu su se trudile da neguju svoju kosu na različite načine, ali naravno, njihova nega nije bila ni blizu današnjoj. U nastavku vam otkrivamo nekoliko načina na koje su žene u 19. veku brinule o svojoj kosi.

Prirodni regeneratori i ulja

U 19. veku, žene na teritoriji Balkana retko su koristile prirodne regeneratore i ulja za kosu. Ovaj period je prilično drugačiji u odnosu na današnje vreme kada je nega kose postala neizostavan deo svakodnevne rutine žena.

Tokom 19. veka, najbolji regenerator za kosu jesu bile biljke i čajevi kojima se kosa ispirala, a neke žene su koristile i prirodna ulja.

Razlozi zašto žene nisu često koristile regeneratore i ulja za kosu u 19. veku su različiti. U to vreme, kozmetička industrija nije postojala, pa žene nisu imale izbor proizvoda namenjenih nezi kose.

Društveni i kulturni faktori takođe su igrali ulogu u ovom trendu. U 19. veku, žene su se uglavnom bavile kućnim poslovima i brinule o porodici. Nega kose nije bila prioritet, a žene su često koristile jednostavne i prirodne metode kako bi održavale kosu zdravom.

Ekonomska situacija takođe je uticala no to da žene ne neguju svoju kosu i telo. Međutim, važno je napomenuti da su postojale izuzeci i žene koje su koristile ulja za kosu u ovom periodu. Možemo pretpostaviti da su to bile žene iz viših društvenih slojeva koje su imale pristup luksuznijim proizvodima za negu kose.

Prirodni sapun za pranje kose

U 19. veku, pranje kose nije bilo uobičajeno kao danas, a žene su se oslanjale na različite metode i proizvode kako bi održavale svoju kosu čistom i zdravom.

Jedan od najčešćih načina pranja kose bio je korišćenje sapuna na bazi životinjske masti. Ovi sapuni su se pravili od masti životinja, kao što je najpoznatija svinjska mast. Ovi sapuni su bili vrlo agresivni i mogli su isušiti kosu, posebno ako su se koristili prečesto. Zbog toga, žene su često odlagale pranje kose i prale je samo jednom mesečno.

Još jedna metoda koja se koristila za pranje kose bila je upotreba vode kuvane sa pepelom ili katranom. Pepeo se dobija sagorevanjem drveta, dok je katran bio nusproizvod dobijen iz drveta. Ove supstance su se dodavale u vodu za pranje kose kako bi se uklonile nečistoće i masnoća. Međutim, i ova metoda je imala svoje nedostatke. Pepeo i katran su imali jak miris koji se dugo zadržavao na kosi, što je bilo neprijatno i moglo je izazvati nelagodu kod žena.

Uz sve ove izazove, žene su se takođe suočavale sa ograničenim resursima ali i nepostojanjem kvalitetnih proizvoda za negu kose. U 19. veku, kozmetička industrija nije bila razvijena kao danas, a žene su se oslanjale na prirodne sastojke i domaće metode za održavanje kose.

Međutim, uprkos svim ovim izazovima, žene su se trudile da održe svoju kosu zdravom i lepom. Koristile su različite tehnike i trikove kako bi dodale volumen, sjaj i mekoću kosi. Na primer, često su koristile različite biljne ekstrakte ili ulja da bi nahranile kosu i poboljšale njen izgled. Takođe su koristile razne vrste češljeva i četki kako bi oblikovale kosu i postigle željeni stil.

Danas, sa razvojem kozmetičke industrije i dostupnosti raznih proizvoda za negu kose, žene imaju mnogo više opcija i mogućnosti za održavanje svoje kose zdravom i lepom. Sapune na bazi životinjske masti i vodu sa pepelom su zamenile šamponima i regeneratorima koji su specijalno formulisani za različite tipove kose. Takođe, postoje i brojni tretmani, maske i ulja koji pružaju dodatnu negu i hidrataciju kosi.

Pravljenje frizure

U 19. veku na Balkanu, žene nisu posvećivale veliku pažnju svojoj kosi i frizurama kao danas, ali ipak su imale svoje metode. U to vreme, alati za oblikovanje kose bili su veoma različiti u odnosu na današnje. Metalne šipke su se koristile za uvijanje kose, ali je ovaj proces bio dosta komplikovan i zahtevao je veštine i strpljenje.

Jedna od najpopularnijih frizura tog vremena bila je pletenica. Žene su koristile različite tehnike pletenja kako bi postigle različite stilove. Pletenice su bile često ukrašene trakama ili cvetovima, što je davalo poseban šarm frizuri. Ova vrsta frizure je bila praktična i izdržljiva, što je bilo važno u svakodnevnom životu.

Pored pletenica, žene su često pravile i punđe. Punđe su bile popularne za posebne prilike i svečane događaje. Postojale su različite vrste punđi, kao što su francuska punđa, niski čvor ili punđa sa ukosnicama. Ove frizure su obično zahtevale pomoć drugih žena ili frizera, jer je bilo teško postići savršen izgled samostalno.

Da bi frizura bila što lepša i da bi se kosa lakše oblikovala, žene su koristile različite prirodne proizvode za negu kose. Ulja, voskovi i pomade su bili popularni proizvodi koji su se koristili za stilizovanje kose. Ovi proizvodi su pomagali u oblikovanju kose i davanju sjaja, ali je njihova upotreba bila ograničena zbog visoke cene i nedostupnosti.

Važno je napomenuti da su žene u 19. veku na Balkanu bile veoma vešte u oblikovanju kose i često su svoje veštine prenosile sa generacije na generaciju.

Možemo zaključiti da postoji velika razlika kroz istoriju kada je nega kose u pitanju, ne možemo ni da zamislimo da danas neka žena opere kosu sapunom napravljenim od svinjske masti, dok je nekada to bila jedina opcija.





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nega kože je ključna za postizanje zdravog i blistavog izgleda, bez obzira na priliku. Svaka situacija, bilo da se radi o svakodnevnom odlasku na posao, posebnoj večeri ili odmoru...


Lice koje je sklono  bubuljicama “traži” posebnu njegu.  Osobe sa problematičnom kožom, trebaju posebnu pažnju obratiti na pravilno održavanje higijene kože. Isto tako, treba da paze i na proizvode...


Ako želite čisto lice i kožu nežnu na dodir, važno je da svakodnevno sprovodite rutinu nege. Mnogi veruju da je dovoljno da kupe kozmetičke preparate i da će oni...


Tehnika heklanja nakita žicom je teža od običnog heklanja koncem, ali je tokom godina naša sagovornica otkrila sve tajne.


Ostale novosti iz rubrike »