BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Savjeti za njegu lica sklonog bubuljicama

Savjeti za njegu lica sklonog bubuljicama
09.02.2023. god.

Lice koje je sklono  bubuljicama “traži” posebnu njegu.  Osobe sa problematičnom kožom, trebaju posebnu pažnju obratiti na pravilno održavanje higijene kože. Isto tako, treba da paze i na proizvode koje koriste. Ovdje, prvenstveno mislimo na koju vrstu kozmetičkih preparata za njegu kože koristite, koji su im sastojci i slično.

Kako zapravo izgleda pravilna njega lica sa bubuljicama? Pročitajte.

Održavajte svoju kožu čistom

Preporuka dermatologa je da je potrebno najmanje dva puta u toku dana da se umijete i očistite svoju kožu. Najbolje je da uspostavite redovan ritam i da to uradite ujutru i naveče, pred spavanje.

Ako ste skloni pretjeranom znojenju, onda se, ako ste u mogućnosti, umijte ili istuširajte, nakon svakog znojenja. Prilikom umivanja, gledajte da vam voda ne bude ni previše vruća, ali ni hladna. Vruća ili hladna voda, može da izazove šok vašoj koži lica, i da je izritira, pa čak, može da dođe i do pucanja sitnih kapilara.

Svi mislimo da ćemo nečistoću, najlakše ukloniti vrućom vodom, jer vruća voda oslobađa pore kože. Naravno, ali i ne samo to. Umivanje vrućom vodom će isušiti vašu kožu i ukloniće zaštitni sloj masnoće sa nje. Ovo je jako važno, za osobe sa masnom kožom, koja je izrazito sklona bubuljicama. Vruća voda neće skinuti masnoću sa vašeg lica, već naprotiv. Pogoršaće njeno stanje.

Kada se ukloni zaštitni sloj masnoće, aktivira se odbrambeni sistem tijela, i tako dolazi do pojačanog lučenja sebuma i većoj pojavi bubuljica. Temperaturu vode prilagodite i neka bude mlaka. Mlaka voda odgovara svim tipovima kože i neće je oštetiti.

Kada birate sredstvo za čišćenje lica, gledajte da on bude bez alkohola, sapuna, sulfata i drugih hemijskih sastojaka, koje štete vašoj koži. Sredstvo za čišćenje treba da bude blago i bez dodatnih mirisa, odnosno parfema. Nanosite ga  vrhovima prstiju, a ne spužvicama ili peškirima. Oni mogu da budu grubi, a vašoj koži je potrebna nježnost, pogotovo ako već imate na licu bubuljice. Zato, lagano vrhovima prstiju umasirajte sredstvo za čišćenje na svoje lice.

Nakon što ste završili sa umivanjem, lagano pamučnim peškirom, obrišite lice, tapkajući, a ne trljajući. Višak kapljica vode, pustite da se same osuše, pa onda pređite na sljedeći korak.

Pravilan izbor preparata za njegu

Ako imate problematičnu kožu, koja je pri tome sklona pojavi akni i bubuljica, važan je izbor krema, gelova i losiona, koje koristite. Pravilan izbor, može da vam pomogne i preventivno, kako bi spriječili pojavu bubuljica, da vam koža bude zdrava i njegovana.

Isto tako, sastojci koji bi trebali da se nalaze u preparatima, treba da utiču na trenutne probleme sa kojima se vaša koža bori. U današnjoj ponudi, možemo da nađemo kreme i gelove, koji se prepisuju od strane vašeg dermatologa, ali pojedini mogu i bez recepta, uz savjet radnika u apoteci.

Vaš dermatolog će vam najčešće preporučiti kreme i gelove koje u svom sastavu imaju sljedeće:

·    benzoil peroksid

·    salicilnu kiselinu

·    retinol

Benzoil peroksid

Benzoil peroksid se posebno preporučuje osobama koje imaju masnu kožu. Ovaj tip kože, kao što smo već spomenuli, je izrazito sklon pojavi bubuljica. Kod njih je pojačan rad lojnih žlijezda, koje proizvode veću količinu sebuma. Sebum, tj. masnoća dovodi do zapušavanja pora kože, i tako dolazi do upala i stvaranja bubuljica ili akni.

Benzoil peroksid uništava sve bakterije koje izazivaju upale i bubuljice. Smanjuje povećano lučenje sebuma i oslobađa začepljene pore vaše kože. Dakle, benzoil peroksid će pomoći da se upale, otok i crvenilo od bubuljica smanji. Isto tako, pomoći će i kod uklanjanja fleka koje nastaju od njih. Možete ga naći u vidu krema i gelova, ali i kao sredstvo za čišćenje lica prilikom umivanja.

Salicilna kiselina

Salicilna kiselina ima protuupalno i antiseptičko dejstvo. To znači da, isto kao i benzoil peroksid, može da smanji upalne procese, crvenilo i iritacije. Salicilna kiselina, prodire duboko u pore vaše kože, i dubinski uklanja mrtve ćelije kože i ostavlja je čistom i svježom.

Ona će pomoći u regulaciji lučenja sebuma i spriječiće da se folikule dlake začepe, što je odlično u sprječavanju pojave bubuljica.

Retinol

Još jedan važan sastojak krema, jeste i retinol. Retinol je poznat i kao derivat vitamina A. Retinol povećava proizvodnju ćelija kože i može da utiče na oslobađanje začepljenih folikula dlake. Takođe, on utiče na povećanje proizvodnje kolagena, što će pomoći vašoj koži da bude elastičnija, i tako smanji pojavu finih linija i bora.

Ovdje možemo reći, da retinol ima efekat protiv starenja kože, ali da može pomoći i kod uklanjanja bubuljica. Važno je da naglasimo, da se upotreba retinola, strogo zabranjuje majkama koje doje i trudnicama. Pre svake upotrebe, konsultujete se sa dermatologom, jer vam može u zavisnosti od težine i oblika bubuljica, napraviti i plan terapije, kako bi pravilno mogli i da liječite bubuljice.

Prirodne kreme i gelovi za njegu lica sklonog bubuljicama

Priroda nam, svakodnevno nudi mnoga svoja bogatstva. Naši stručnjaci su to primijetili i uspjeli su, da nam iz prirode, izvuku ono najbolje za našu kožu i njeno zdravlje. Tako su napravili kreme i gelove, koji su isključivo na biljnoj osnovi, a čiji sastojci imaju pozitivan efekat na našu kožu. Oni joj daju potrebnu svježinu i da bude čista, zdrava i jaka.

Isto tako, mogu da pomognu i u borbi sa upornim bubuljicama. Kod odabira krema i gelova, sljedeći put, pogledajte da li se u njima nalaze neki od sastojaka, koje ćemo vam sada predstaviti:

·    eterično ulje čajevca – zbog svog protuupalnog i antibakterijskog djelovanja, čest je sastojak u kremama i gelovima. Pomaže kod sprječavanja nastajanja bubuljica, ali i uspješno tretira njihovo trenutno stanje.

·    Aloe vera – ima antiupalna i antibakterijska djelovanja, isto. Ona će pomoći u smirivanju vaše kože i u borbi protiv upalnih procesa. Isto tako, ona hidrira vašu kožu i podstiče zarastanje rana od bubuljica i akni.

·    ulje jojobe – isto je čest sastojak, za njegu lica koje je sklono bubuljicama.  Kao i prethodna dva sastojka, ima antiupalno i antibakterijsko dejstvo. Pomaže u zarastanju rana od bubuljica i hidrira vašu kožu.

·    ekstrakt kore vrbe – smatra se prirodnim izvorom salicilne kiseline, koju smo vam već spomenuli. Ekstrakt kore vrbe će obnoviti i otvoriti začepljene pore kože, tako što će ukloniti višak sebuma i svu nečistoću sa vaše kože.

·    ulje makadamije – bogato je masnim kiselinama i vitaminima. Zbog toga, hrani, hidrira i obnavlja vašu kožu. Takođe, štiti je od štetnih vanjskih utjecaja.

·    vitamini A, C, E, kao i vitamin D

Dodatni savjeti za njegu lica

Ovde smo vam pripremili spisak, kojeg se takođe trebate pridržavati, ako želite pravilnu njegu za svoje lice:

Nemojte da istiskate bubuljice

Koliko god da vam smetaju, ovo nikako nemojte da radite. Istiskanjem, možete da dovedete do pojave infekcije i upale, ali i da vam ostanu stalni ožiljci.

Nemojte lice dodirivati rukama

U toku dana, na našim rukama se skuplja puno prljavštine, masnoće i bakterija. Dodirivajući lice, sve to možemo da prenesemo na našu kožu, i da dovedemo do iritacija i upala. Ukoliko baš morate, prije dodirivanja operite, obavezno ruke.

Sklonite kosu sa lica

Održavajte svoju kosu čistom i sklonite je sa lica. Ulja i prljavština sa nje, mogu da izritiraju vaše lice,  da zapuše pore i izazovu pojavu bubuljica.

Zamijenite industrijsku kozmetiku sa prirodnom

Teška šminka može da pogorša trenutno stanje sa bubuljicama i da poveća njihovo izbijanje. Prirodna kozmetika je napravljena, tako da dopušta vašim porama, da dišu i tako može da smanji pojavu bubuljica.

Pored svega navedenog, potrebno je da pažnju obratite i na vašu ishranu, jer tako možete pomoći svojoj koži, koja je sklona bubuljicama. Povećajte unos vitamina i minerala, koje možete da pronađete u raznom voću i povrću, mesu i ribi. Održavajte fizičku aktivnost, bavite se meditacijom ili jogom. Samim tim, smanjićete i nivo stresa, za koji isto možemo reći da utiče na pojavu bubuljica. Sve ovo, što smo vam ovde naveli, smatra se pravilnom njegom lica, koja može da vam pomogne u borbi sa bubuljicama.





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nega kože je ključna za postizanje zdravog i blistavog izgleda, bez obzira na priliku. Svaka situacija, bilo da se radi o svakodnevnom odlasku na posao, posebnoj večeri ili odmoru...


Kosa je oduvek bila važan deo ženske lepote i samopouzdanja. U 19. veku, žene na Balkanu su se trudile da neguju svoju kosu na različite načine, ali naravno, njihova...


Ako želite čisto lice i kožu nežnu na dodir, važno je da svakodnevno sprovodite rutinu nege. Mnogi veruju da je dovoljno da kupe kozmetičke preparate i da će oni...


Tehnika heklanja nakita žicom je teža od običnog heklanja koncem, ali je tokom godina naša sagovornica otkrila sve tajne.


Ostale novosti iz rubrike »