BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Obračunajte se sa bubuljicama na brzaka!

Obračunajte se sa bubuljicama na brzaka!
23.01.2020. god.

Bubuljice se po pravilu javljaju baš kada želimo besprekoran izgled. Treba vam brzo rešenje za obračun sa njima? Isprobajte neke od naših predloga jer zaista deluje.

Mnogi ljudi imaju problema sa bubuljicama. Nekada su one samo sporadične, a drugima su stalni saputnik i muka. Uglavnom, bubuljice se, po pravilu, javljaju baš kad ne treba uoči važnog sastanka ili proslave na kojoj ste baš želeli da zablistate.

Kada ste u takvoj situaciji, kasno je da razmišljate o tome da li su preparati koje koristite komedogeni, kakav vam je hormonalni status i da li se zdravo hranite. Jedini cilj vam je tada da se nekako obračunate sa bubuljicom.

Kasnije ćete misliti zašto nastaju bubuljice i kako ukloniti uzrok.

Zašto nastaju bubuljice?

Na koži se nalazi na milione sićušnih otvora-pora. Pore omogućavaju razmenu materija organizma sa spoljašnjom sredinom. U svakoj pori je smešten jedan folikul koji proizvodi dlaku.

U pore se izlivaju lojne žlezde.

Iako su pore sićušni kraterčići na koži,u njima se natalože ostaci mrtvih ćelija, sebum, spoljašnje nečistoće i obavezno neki mikrob koji tu nađe pogodnu mikroklimu za svoj rast i razvoj. Tako nastane upala koja za rezultat ima crvenilo kože, natečenost, bol i gnoj, jednom rečju bubuljicu.

Bubuljica ima raznih, manjih većih, površinskih i potkožnih.

Samo one koje se nalaze na površini kože i imaju vidljiv beli vrh smete uklanjati mehanički bez bojazni da zaradite gadnu fleku ili ožiljak koga ćete se teško ili nikako osloboditi.

Pa čak i tada kad imate posla sa običnom gnojavom, belom bubuljicom, budite oprezni uvek imajući u vidu da je svaka bubuljica mali upalni proces na koži koji se može oteti kontroli.

Protiv bubuljica se možemo boriti na razne načine: preparatima za spoljašnju upotrebu, promenom rutine vezane za negu, promenom ishrane, boljom brigom o zdravlju i kvalitetnijom nekomedogenom kozmetikom. Jednom rečju, ako se oslobodimo loših navika. Ipak, sve su ovo metode koje deluju na duže staze i zaista vam mogu podariti blistav ten. A šta kada se bubuljica desi a treba vam brzo rešenje? Evo nekih jednostavnih saveta koji će vam pomoći da se razračunate sa napasti zvanom bubuljica.

Salicilna kiselina

Salicilna kiselina je jedno od najboljih sredstava za tretman bubuljica.

Ona uklanja višak masnoće sa kože i iz pora koji je uzročnik nastanka bubuljice. Naravno, koristićete preparate koji u sebi imaju određeni procenat ove kiselina, a ne čistu salicilnu kiselinu.

So protiv bubuljica

Sjajan način obračuna sa bubuljicama je umivanje slanim rastvorom. Možete ga upotrebiti za pranje celog lica ili samo utapkati na problematično mesto na koži.

Prirodna so je bogata mineralima kao što su kalijum, magnezijum i kalcijum koji redukuju upale, jačaju kožu i posvetljuju ten. So na kožu deluje antimikrobno. Može se koristiti i kao piling za lice.

So dubinski čisti pore, balansira lučenje sebuma i ubija bakterije izazivače bubuljica.

Prokuvajte vodu, ostavite da se malo prohladi. Razmera za pravljenje slanog rastvora je 1:3, na primer jedna kašičica soli na tri kašičice vode. Ako imate, morska so je bolja za ovu namenu od jodirane soli.

Kada ste dobro promešali da se so dobro rastvori nanesite na lice

Adstrigenti

Adstrigenti su tečnosti koje skupljaju pore, isušuju višak masnoće sa kože i redukuju upale.

Brojne lekovite biljke i čajevi deluju adstrigentno na kožu.

Kozmetički tufer umočite u adstrigentnu tečnost i nanesite direktno na bubuljicu.

Dobre tečnosti ovog tipa su zeleni čaj,čaj od kamilice, žalfije i hajdučke trave, nerazblažen sok od limuna, i esencijalna ulja. Nanesite kap ecencijalnog ulja kleke, čajnog drveta, ruže, žalfije, kore hrasta, semenki grožđa, ruže.

Ako se pitate kako isušiti bubuljice, jabukovo sirće je takođe dobar način. Kao i sa prethodnim adstrigantnim tečnostima, tuferom namočenim u organsko jabukobo sirće, a njabolje je ono domaće koje sadrži lekoviti talog, nanesite tečnost direktno na bubuljicu i ostavite da deluje.

Imajte na umu da adstrigantne tečnosti imaju jak isušujući efekat. Ukoliko ih primenjujete na celo lice i preterate, mogli biste iskusiti pojavu još više bubuljica.

Hidrokoloidna obloga

Ukoliko se suočite sa gadnom bubuljicom koju treba brzo eliminisati potražite u apoteci hidrokoloidni flaster. Ukoliko ste nekada imali herpes sigurno vam je lekar preporučio ovaj tretman. Nalepite ga na bubuljicu. On jednostavno upije vlagu i masnoću iz kože, umiri crvenilo i otok na mestu bubuljice.

bubuljice

Hidrokoloidni flaster preko noći redukuje bubuljicu jer apsorbuje gnoj i masnoću iz upaljene bubuljice. Takođe, ispod ovog flastera se stvara kisela sredina koja sprečava rast bakterija. Ujutru će bubuljica biti u takvom stanju da ćete komotno moći da je pokrijete sa malo korektora i pudera i srećno zakoračite u novi dan.

Ceđenje bubuljica

Ceđenje bubuljica se ne preporučuje. Nadajmo se da se većinu vremena pridržavate tog saveta uspevajući da odolite porivu da se bacite prstima na bubuljicu čim je spazite.

Ipak, ukoliko nekad baš morate to da uradite, pridržavajte se sledećih uputstava kako biste izbegli infekciju, ožiljak i rasejavanje bubuljice po celom licu.

Tajming je veoma važan!

Nikada ne cedite bubuljicu koja još nije “sazrela”. Krenete li u obračun sa bubuljicom u početnoj,fazi koja je crvena, otečena i bolna još prilično duboko pod kožom, ne samo da je nećete iscediti, već ćete zaraditi gadan ožiljak koji zna da potraje mesecima.

U početnoj upalnoj fazi bubuljica još uvek ne sadrži gnoj koji biste ceđenjem uklonili. Dezinfikujte to mesto, nanesite neki protivupalni lek i čekajte da bubuljica pobeli. Dalje prste od nje.Kada vidite beli vrh to je znak da je gnoj na površini kože i da se bezbedno može iscediti bez bojazni da se koža ošteti.

Nisu sve bubuljice za ceđenje. Gadne cistične akne, na primer,  ne dirajte ni slučajno. Ukoliko ne prođu za nekoliko dana obratite se dermatologu za pomoć.

Kako bezbedno iscediti bubuljicu

1. Detaljno operite ruke kao biste sa njih uklonili bakterije i izbegli infekciju otvorene rane.

2.Očistite detaljno kožu na mestu bubuljice.

3. Uzmite dva nova pamučna tufera, u svaku ruku po jedan. Nikada ne cedite bubuljicu prstima već tuferima stisnite bubuljicu sa obe strane.

Ukoliko gnoj lako ne iscuri nakon prvog pritiska to je znak da još nije potpuno spremna i da morate sačekati još neko vreme.

4. Ukoliko ste iscedili sadržaj iz bubuljice sada ste skoro gotovi i slobodni od napasti. Uzmite novi pamučni tufer, nakvasite ga alkoholom i detaljno očistite iscureli sadržaj iz bubuljice i dezinfikujte mesto gde se nalazila.

Topla obloga

Toplota je super način za umirivanje kože kada uočite da se bubuljica stvara. topla obloga ili topla para će izmamiti njen sadržaj na površinu nakon čega je možete i iscediti ukoliko baš morate.

Naše bake su imale super jednostavan trik, prosto bi zagrejale varjaču i prislonile na mestu gde se stvorila bubuljica. Ukoliko baš želite da isprobate izdvojite jednu novu varjaču koja će vam služiti samo u tu svrhu.

Hladna obloga

Suprotno, kada je bubuljica još u početnoj fazi, crvena, bolna i otečena tada je od pomoći hladna obloga ili kockica leda umotana u tanak ubrus. Ledena obloga smanjuje crvenilo i otok pripremajući bubuljicu da je kako tako pokrijete korektorom i učinite manje vidljivom.

Pasta za zube

Verovatno ste čuli za starinski način isušivanja bubuljica. Kada se pojavi jednostavno na nju stavite malu količinu paste za zube i idete na spavanje.

Da li pasta za zube stvarno isušuje bubuljice?

Da, nekoliko sastojaka paste za zube zaista pomažu isušivanju bubuljice: soda bikarbona, vodonik peroksid i alkohol.

Kako izmamiti potkožnu bubuljicu na površinu

Potkožne bubuljice su akne koje se se razvile ispod kože. Iako je iz daljine ova bubuljica neuočljiva vi osećate bolnu izbočinu pod kožom. Ova vrsta bubuljica se razvija od mešavine sebuma, bakterija i prljavštine koja je ostala zaglavljena u pori. Potkožna bubuljica nema vrh vidljiv na koži kao većina drugih akni.

Ono što možete uočiti je velika bela izraslina pod kožom koja boli na dodir.

Vrlo je teško osloboditi se potkožne bubuljice. Uz to, najveći su izgledi da se u tom obračunu zaradite modar ožiljak koji će vam stajati na licu kao pečat mesecima.

Moguće ih je lečiti samo motrate biti veoma strpljivi i zaboravite na ceđenje potkožne bubuljice bar dok ne uspete da je izmamite na površinu kože.

Nešto ipak možete preduzeti, evo kako:

Flaster za bubuljice

Flaster se jednostavno nalepi preko potkožne bubuljice.  Prodavci kažu da on uklanja bakterije, sebum i nečistoće. Zapravo većina takvih flastera sadrži neku anti akne supstancu, na primer salicilnu kiselinu.

Flaster za buubljice možete nositi čitav dan ali pazite da stari zamenite novim svaka 24 sata i tako sve dok se potkožna buubljica ne izleči.

Domaći lekovi protiv potkožne bubuljice

Ulje čajnog drveta je nežnija alternativa štetnim antbioticima i hemikalijama koje se kupuju bez recepta kao lek protiv bubuljica. Da bi imalo efekta, morate imati proizvod koji u sebi sadrži bar 5% ovog esencijalnog ulja. Nanesite kap ulja čajnog drveta na bolnu bubuljicu dva puta dnevno. Istrajte u ponavljanju sve dok ne nestane.

Još jedna alternativa antibiotik preparatima je domaći med jer ubija mikrobe.

Postupak je jednostavan, nanesete malu količinu meda na potkožnu bubuljicu i ostavite da deluje tokom noći. Med se pomešan sa vodom može koristiti kao sredstvo za čišćenje celog lica. Ovo može biti odlična preventiva nastanku bubuljica. Osim toga med kožu hrani brojnim nutritijentima pre svega mineralima.

Najzad, ma koliko da vam se čini da je bubuljica grozna znajte da će za par dana proći. Suprotno, ožiljak koji napravite budete li nestrpljivi u želji da je jednim potezom uklonite sa lica trajeće najmanje nekoliko nedelja. U obračunu sa bubuljicama strpljenje i higijena su ključni.

 

 

 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Nega kože je ključna za postizanje zdravog i blistavog izgleda, bez obzira na priliku. Svaka situacija, bilo da se radi o svakodnevnom odlasku na posao, posebnoj večeri ili odmoru...


Kosa je oduvek bila važan deo ženske lepote i samopouzdanja. U 19. veku, žene na Balkanu su se trudile da neguju svoju kosu na različite načine, ali naravno, njihova...


Lice koje je sklono  bubuljicama “traži” posebnu njegu.  Osobe sa problematičnom kožom, trebaju posebnu pažnju obratiti na pravilno održavanje higijene kože. Isto tako, treba da paze i na proizvode...


Ako želite čisto lice i kožu nežnu na dodir, važno je da svakodnevno sprovodite rutinu nege. Mnogi veruju da je dovoljno da kupe kozmetičke preparate i da će oni...


Ostale novosti iz rubrike »