BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Stoltenberg: Rusija i Kina zajedno radile kako bi potkopale napore da se obnovi misija u Bosni

Stoltenberg: Rusija i Kina zajedno radile kako bi potkopale napore da se obnovi misija u Bosni
03.01.2022. god.

"NATO je odlučan u namjeri da zemljama Balkana pomogne da sprovedu reforme za dobrobit građana, što nije lak put. Zahtijeva stvarnu posvećenost i stvarni napredak u reformama i pomirenju, ali je moguć, što su pokazale Crna Gora i Sjeverna Makedonija, zato pozivam sve lidere u regionu da pokažu svoju posvećenost reformama i pomirenju" rekao je u intervjuu za Pobjedu generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

Osnovni zadatak NATO-a je, kaže on, da nastavi sa pružanjem kredibilnog i efikasnog odvraćanja i odbrane. Preduzete su sve neophodne mjere kako bi osigurali da snage ostanu spremne, oprezne i pripremljene da odgovore na svaku prijetnju, rekao je Stoltenberg

“Znam da davanje prioriteta izdvajanju za odbranu tokom zdravstvene krize nije lako, ali bezbjednosni izazovi sa kojima smo se suočavali prije pandemije nijesu nestali. Oni uključuju asertivnu Rusiju, terorizam, sajber i raketne prijetnje, klimatske promjene i bezbjednosne implikacije koje proizilaze iz uspona Kine. Zato moramo nastaviti da ulažemo u našu bezbjednost. Kao što sam rekao, ne možemo dozvoliti da ova zdravstvena kriza postane bezbjednosna”, kazao je Stoltenberg.

Govoreći o jedinstvu Alijanse, kazao je da je "ujedinjena u zaštiti zajedničke bezbjednosti, posebno kada se radi o nedavnim dešavanjima koja brinu - neopravdano i kontinuirano nagomilavanje ruske vojske u Ukrajini i oko nje i ono što radi Lukašenkov režim, cinično i nehumano korišcćenje ranjivih ljudi” da izvrši pritisak na Poljsku, Letoniju i Litvaniju.

“NATO je političko-vojna alijansa sastavljena od 30 nacija sa obe strane Atlantika, sa različitim istorijama, različitim kulturama i različitim političkim partijama na vlasti. Normalno je da se ponekad ne slažemo. To je, na kraju krajeva, demokratija, i to je na kraju znak snage. I više od 70 godina, uvijek smo bili u mogucćnosti da se ujedinimo oko našeg osnovnog zadatka: da budemo zajedno i zaštitimo jedni druge, pružajući sigurnost milijardama naših građana”, kazao je on.
 
“Potrebno nam je transatlantsko jedinstvo, sa Evropom i Sjevernom Amerikom koji zajedno stoje u NATO-u, i to je ono što mi isporučujemo. Naši ministri spoljnih poslova su u Rigi razmijenili stavove o razvoju novog strateškog koncepta koji će biti predstavljen na našem sljedećem samitu u Madridu u junu. Strateški koncept će odražavati novo bezbjednosno okruženje i reafirmisati naše jedinstvo i vrijednosti i podstaći naše kontinuirano prilagođavanje”, istakao je on. .

Zapadni Balkan je, kaže on, prešao dug put od sukoba 1990-ih.

“Ali nedavno smo vidjeli porast tenzija, kako na Kosovu, tako i u Bosni i Hercegovini, sa agresivnijom retorikom, zaustavljenim reformama i stranim akterima koji rade na podrivanju napretka."

"NATO će nastaviti da promoviše stabilnost, bezbjednost i saradnju u regionu, uključujući i svakodnevni rad naše misije KFOR-a na Kosovu pod mandatom UN-a i naših kancelarija u Sarajevu i Beogradu. Naša saradnja sa Evropskom unijom ostaje saradnja od suštinskog značaja i nastavićemo da radimo zajedno na očuvanju stabilnosti i podršci reformama”, kazao je Stoltenberg.

Što se tiče Bosne i Hercegovine, njene jedinstvene strukture su važne za stabilnost zemlje, posebno Oružane snage, jedna od najjačih multietničkih institucija u zemlji.

“Kao što sam rekao prošle godine, kada smo obilježavali 25. godišnjicu Dejtonskog sporazuma – jedno od najznačajnijih dostignuća bilo je stvaranje zajedničkih oružanih snaga. Na kraju rata bilo je više od 400.000 vojnika, gorko podijeljenih između tri vojske; danas postoji jedinstvena profesionalna vojska od oko 10.000 vojnika i 5.000 rezervista pod jedinstvenim lancem komandovanja. Svaki pokušaj slabljenja institucija na državnom nivou samo cće narušiti sigurnost Bosne i Hercegovine. To cće takođe imati negativne posljedice po njenu ekonomiju i regionalnu stabilnost”, kaže on.
 
“Bezbjednost i stabilnost na Zapadnom Balkanu su važni za NATO. To je ponovo potvrđeno na našem samitu u Briselu i tokom našeg posljednjeg sastanka ministara inostranih poslova NATO-a u Rigi”, kaže on.

Kazao je da ima redovan dijalog sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i ostalim liderima u regionu.

“Ove godine obilježeno je 15 godina od kada je Srbija potpisnica NATO Partnerstva za mir. U potpunosti poštujemo politiku vojne neutralnosti Srbije. Srbija kao suverena nacija ima pravo da bira svoj put. Isto tako, posvecćeni smo izgradnji snažnog partnerstva sa Srbijom”, kazao je on.

Dodao je da se "suočavamo sa zajedničkim bezbjednosnim izazovima i partnerstvo sa NATO-om može donijeti stvarne koristi Srbiji i njenim građanima, ali i širem regionu".

Stoltenberg je rekao da je Crna Gora cijenjen saveznik, koji daje važan doprinos zajedničkoj bezbjednosti, sa trupama koje služe u multinacionalnoj borbenoj grupi NATO-a u Letoniji i u misiji KFOR-a na Kosovu.

“Pozdravljam i to što Crna Gora povecćava izdatke za odbranu. Sve ovo pokazuje snažnu posvećenost NATO-u”, kazao je on.

“Naša misija nastavlja da čuva nebo vaše zemlje bezbjednim, sa avionima iz Italije i Grčke. NATO i saveznici su takođe pokazali snažnu solidarnost i podršku Crnoj Gori tokom pandemije kovid-19”, istakao je Stoltenberg.

Dodao je da nije na njemu kao generalnom sekretaru NATO-a da komentariše unutrašnja politička pitanja u svakoj zemlji saveznici.

“To je na političarima, strankama u Crnoj Gori da se time bave i odluče. Ono što mogu da kažem je da sam uvjeren da cće Crna Gora ostati odan saveznik u NATO-u, ispunjavajući savezničke standarde, za dobrobit naše zajedničke bezbjednosti”, naveo je on.

On je pozvao Rusiju da igra konstruktivnu ulogu na Zapadnom Balkanu.

“Nažalost, redovno vidimo da Rusija radi suprotno. Samo prošlog mjeseca, Rusija i Kina su zajedno radile u UN kako bi potkopali napore međunarodne zajednice da obnovi misiju EU Altea u Bosni. Ovo je samo jedan primjer ruskog i kineskog uticaja na Zapadnom Balkanu koji nije od pomoći”, kazao je on.

"Takođe smo vidjeli hakovanje, dezinformacije, zastrašivanje i druge destabilizujuće aktivnosti."

“U potpunosti poštujemo suvereno pravo svake nacije da izabere sopstvene političke i bezbjednosne aranžmane. Pozivamo Rusiju da učini isto. Ovo je osnovni princip evropske bezbjednosti koji smo svi mi potpisali, uključujući i Rusiju”, zaključio je Stoltenberg.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: nato.int/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da mu je potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Kad je neka...


«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...

«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...


Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović saopštio je da su dve od tri osobe uhapšene na Kosovu i Metohiji zbog natpisa \"Kosovo je Srbija\" na tablicama njihovog vozila pripadnici...

Postoji opšti konsenzus da je Bajina Bašta najlepša opština u Srbiji i značajan turistički centar sa ogromnim potencijalom za razvoj turizma,poljoprivrede i proizvodnje zdrave hrane.Da bismo iskoristili taj potencijal...



Ostale novosti iz rubrike »