BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Crna Gora se pridružila novim sankcijama EU protiv Rusije

Crna Gora se pridružila novim sankcijama EU protiv Rusije
18.11.2021. god.

Crna Gora i još tri zemlje pridružile su se odluci EU od oktobra da uvrste još osam osoba sa Krima na listu sankcija EU u vezi sa akcijama "usmerenim protiv teritorijalnog integriteta, suvereniteta i nezavisnosti Ukrajine".


Kako prenosi ukrajinski Ukrinform, informacije su sadržane u deklaraciji visokog predstavnika EU, objavljenoj danas na sajtu Evropskog saveta.


„Savet EU je 11. oktobra 2021. usvojio Odluku (CFSP) 2021/1792, dopunjujući Odluku 2014/145 CFSP (Zajednička spoljna i bezbednosna politika EU). Ovoj odluci Saveta EU pridružile su se zemlje kandidati Crna Gora i Albanija, Norveška, članica Evropskog ekonomskog prostora, kao i Ukrajina“, navodi se u dokumentu.

U dokumentu se navodi da su se ove treće zemlje obavezale da će svoje nacionalne politike uskladiti sa ovom odlukom Saveta EU.

"Evropska unija je uzela u obzir ove obaveze i pozdravila ih."

Kako je saopšteno, svih osam osoba koje su dodate na spisak sankcija su službenici za sprovođenje zakona - sudije, tužioci i službenici bezbednosti na Krimu i Sevastopolju. Kako se navodi "ovi pojedinci su donosili pristrasne odluke o politički motivisanim slučajevima, proganjali ili koristili represalije protiv protivnika nezakonite aneksije Krima i Sevastopolja".

Trenutno se restriktivne mere EU za "narušavanje teritorijalnog integriteta Ukrajine" odnose na 185 ljudi i 48 pravnih lica. Svi pojedinci podležu zamrzavanju imovine i zabrani putovanja, uključujući ulazak ili tranzit kroz EU.

Na novoj listi sankcija EU, nalaze se između ostalih i Leonid Mihajluk, šef Federalne službe bezbednosti na Krimu i Sevastopolju, Vladimir Terentijev, načelnik Glavnog istražnog odeljenja Istražnog komiteta Rusije za Krim.

EU je prvi put primenila sankcije za "podrivanje ili ugrožavanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta i nezavisnosti Ukrajine" 17. marta 2014. godine. Ove restriktivne mere se revidiraju i obnavljaju svakih šest meseci i trenutno su na snazi do 15. marta 2022. godine.

Ostale restriktivne mere koje EU primenjuje su ekonomske sankcije određenim sektorima ruske privrede, koje su na snazi do 31. januara 2022. godine, kao i restriktivne mere za "nezakonitu aneksiju" Krima i Sevastopolja. koje važe do 23.06.2022. godine.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Vladimir Astapkovič/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da mu je potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Kad je neka...


«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...

«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...


Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović saopštio je da su dve od tri osobe uhapšene na Kosovu i Metohiji zbog natpisa \"Kosovo je Srbija\" na tablicama njihovog vozila pripadnici...

Postoji opšti konsenzus da je Bajina Bašta najlepša opština u Srbiji i značajan turistički centar sa ogromnim potencijalom za razvoj turizma,poljoprivrede i proizvodnje zdrave hrane.Da bismo iskoristili taj potencijal...



Ostale novosti iz rubrike »