BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Danas je Sretenje – Dan državnosti Srbije

Danas je Sretenje – Dan državnosti Srbije
15.02.2021. god.
Srbija obeležava Dan državnosti, kao podsećanje na Sretenje 1804. godine, kada je podignuta revolucija i počelo oslobađanje od Turske, i isti datum 1835. godine, kada je donet prvi moderni ustav Srbije.


Na Sretenje 1804. godine, na zboru viđenijih Srba sa teritorije Beogradskog (odnosno Smederevskog) pašaluka, koji se dogodio u Marićevića jaruzi u Orašcu, doneta je odluka o podizanju ustanka protiv Turaka i za vožda je izabran Đorđe Petrović - Karađorđe.

Odluci o podizanju ustanka prethodila je seča knezova, odnosno uglednih narodnih prvaka, koje su dahije preventivno pobile, zbog navodne nelojalnosti.

Prvi srbski ustanak najpre je zahvatio krajeve zapadno od Kolubare, Šumadiju i Pomoravlje.


Čitav Beogradski pašaluk oslobođen je 1807. godine, ali je sudbinu ustanka odredio ishod Rusko-turskog rata, pošto su Rusija i Turska potpisale mir u Bukureštu 1812. godine.


Prepuštanje Srbije bilo je plod činjenice da je počinjao Napoleonov pohod na Rusiju.

Prema rečima nemačkog istoričara Leopolda Rankea, Karađorđevom bunom započela je Srbska revolucija, okončana uspešnim diplomatskim dostignućima Miloša Obrenovića, decenijama potom.


Karađorđe je tokom Prvog srbskog ustanka (1804-1813), u sklopu obnove srpske državnosti, između ostalog ustrojio i niz važnih institucija, poput Velike škole, dalekog začetka današnjeg Univerziteta u Beogradu.


Sretenjski ustav donet 1835. godine

Na Sretenje 1835. godine u Kragujevcu je donet prvi Ustav Kneževine Srbije, poznat kao Sretenjski. Ustavne odredbe koje je sadržao oblikovane su po uzoru na ustave Francuske i Belgije.

Tekst ustava, neobično liberalan za tadašnje prilike, izradio je Dimitrije Davidović, znameniti novinar i srbski nacionalni radnik.

Ovakvo ustavno rešenje odmah je izazavalo negodovanje Austrije, Turske i Rusije, zbog čega je ubrzo suspendovan.

Velike sile smatrale su ga previše liberalnim - u poređenju sa ustavima evropskih zemalja tog vremena on je to i bio, osim retkih izuzetaka poput Francuske i Belgije.

Kneževina i Kraljevina Srbija imala je potom više različitih ustavnih rešenja: 1838, 1869, 1888, 1901. i 1903. godine.

Posle Drugog svetskog rata, od 1945. godine, u potpuno promenjenim okolnostima, Srbija je u sastavu federalne Jugoslavije četiri puta usvajala najviši zakonodavni akt, a aktuelni je usvojen 30. oktobra 2006. godine.

Počasna artiljerijska paljba i promenadni defilei povodom Dana državnosti

Povodom obeležavanja 15. februara – Dana državnosti Republike Srbije, po naređenju predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića, pripadnici Gardijskog bataljona izvršili su danas počasnu paljbu sa Savskog platoa na Kalemegdanu ispaljivanjem 10 plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.


Počasnoj paljbi prisustvovali su zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-major Petar Cvetković i komandant Garde Vojske Srbije general-major Milomir Todorović. 



Povodom Dana državnosti, Vojni muzej na Kalemegdanu biće otvoren za posetioce 15. i 16. februara od 10 do 17 časova. Ulaz je besplatan.


Srbija obeležava Sretenje - Dan državnosti, u znak sećanja na 15. februar 1804, kada su srbski ustanici, predvođeni Đorđem Petrovićem - Karađorđem, na Zboru u Orašcu pokrenuli Prvi srbski ustanak, čime je počela obnova srpske državnosti posle viševekovne otomanske vlasti. Takođe, istog datuma 1835. godine donet je Sretenjski ustav, prvi moderni Ustav Srbije.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Ministarstvo odbrane Srbije/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Direktor Privrednog društva \"Kosmos\" iz Banjaluke Dušan Vještica je izjavio da ima saznanja da nijedna od fabrika u BiH sa kojima imaju saradnju ne poseduje tehnologiju za proizvodnju dronova,...


U odgovoru na nedavne optužbe američkog ambasadora da Rusija i Kina destabilizuju Srbiju organizovanjem protesta, ambasada Ruske Federacije u Beogradu poručila je da Srbija nije sama

Na Javnoj sednici zabranjene kamere – Raspravljalo se o nacrtu plana detaljne regulacije površinskog kopa u Raščićima


Njegova Svetost Patrijarh Moskovski i sve Rusije Kiril uputio je poslanicu Njegovoj Svetosti Patrijarhu Srbskom Porfiriju u vezi sa bogohulnom akcijom kosovskih Albanaca na ruševinama antičke Ulpijane.

Takođe je i ambasador Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, izjavio da rudarenje nije uslov za članstvo u Uniji


Pošto je danas Sergej Lavrov u svom situpanju na sastanku sa stranim ambasadorima u Moskvi uporedio nacističku represiju nad Rusima u Ukrajini sa onom nad Srbima na Kosovu i...


Ostale novosti iz rubrike »