Sukob u Nagorno-Karabahu - pregled situacije - 31.10.
Pregled dešavanja na ratištu u Nagorno Karabahu za 31.10.
Mapa spornog regiona Nagorno-Karabaha
Interaktivna mapa bojevih dejstava (pogledajte ovde u novom prozoru)
Gubici Azerbejdžana prema podacima Jermenije
Međusobne optužbe Nagorno-Karabaha i Azerbejdžana za kršenje prekida vatre - Oružane snage Nagorno-Karabaha optužile su Azerbejdžan da je tokom noći granatirao naseljena mesta i civilnu infrastrukturu, dok je Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo da je jermenska strana tokom noći granatirala ceo pojas duž Agdžabedinskog regiona.
Pregled političkih vesti za 31.10.
RT: Rusija obećala „neophodnu“ pomoć Jerevanu ako se borbe u Nagorno-Karabahu preliju na tlo Jermenije - Moskva je obećala da će pružiti „neopohodnu pomoć“ Jermeniji ako tekuće borbe u otcepljenom regionu Nagorno-Karabah pređu na teritoriju zemlje, nakon što je Jerevan pozvao Kremlj u pomoć.
Rusija je saopštila da je spremna da se više uključi u sukob između Azerbejdžana i samoproglašene republike Nagorno-Karabah, iza kojeg stoji Jermenija. „Pomoć“ će doći samo ako borbe pređu na teritoriju Jermenije, koja sa Rusijom ima sporazume o bezbednosti.
„Rusija će pružiti Jerevanu svu neophodnu pomoć ako se borbe budu vodile direktno na teritoriji Jermenije“, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova, pozivajući zaraćene strane da odmah prekinu neprijateljstva.
Saopštenje Ministarstva usledilo je nakon što je jermenski premijer Nikol Pašinjan pozvao ruskog predsednika Vladimira Putina da započne "hitne" pregovore o mogućoj bezbednosnoj pomoći. Ranije u subotu, jermenski lider poslao je pismo Putinu, ističući da će borbe uskoro doći do granica njegove zemlje, žaleći zbog podrške Turske azerbejdžanskim snagama.
Intenzivne borbe započele su u Nagorno-Karabahu koji je pretežno naseljen etničkim Jermenima krajem septembra. Jermenija i Azerbejdžan međusobno su se optužili za započinjanje nove runde neprijateljstava, te su se više puta optuživali za gađanje civilnih ciljeva. Sukob je već doveo do velikih žrtava, kako suprotstavljenih strana, tako i civila, koji su masovno napustili ratnu zonu.
Iako su snage Nagorno-Karabaha u velikoj meri uspele da zadrže svoje položaje na severu i u centru regiona, azerbejdžanske jedinice napreduju duž granice sa Iranom. Borbe se trenutno vode na nekoliko kilometara od granice između Jermenije i samoproglašene republike Nagorno-Karabah.
Obe strane u sukobu odbijaju da polože oružje, te se međusobno optužuju za nespremnost za traženje kompromisa ili ustupaka. Svi međunarodni napori za postizanje prekida vatre, uključujući pokušaje Rusije i SAD-a su propali, pri čemu je svako primirje u najboljem slučaju trajalo nekoliko sati.
Dok se Nagorno-Karabah odvojio od Azerbejdžana devedesetih godina prošlog veka, nakon krvavog rata, Baku i dalje smatra samoproglašenu republiku sastavnim delom zemlje. Jermenija godinama podržava region, ali ipak nije priznala njegovu nezavisnost.
Baku i Jerevan dogovorili da civilna naselja i objekti da ne budu meta napada - U Ženevi je održan sastanak ministara spoljnih poslova Jermenije i Azerbejdžana koji su postigli dogovor da u Nagorno-Karabahu na udaru ne budu civilna naselja i objekti.
Kako se navodi u saopštenju kopredsednika Minske grupe OEBS, dve strane su se dogovorile i da se preduzme čitav niz mera nezavisno od primirja.
Baku i Jerevan treba da dostave i komentare i pitanja u vezi sa mogućim mehanizmima za verifikaciju primirja, a u skladu sa saopštenjem posle sastanka u Moskvi 10. oktobra.
- Izvor
- Tanjug
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da mu je potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Kad je neka...
«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...
«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...
Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović saopštio je da su dve od tri osobe uhapšene na Kosovu i Metohiji zbog natpisa \"Kosovo je Srbija\" na tablicama njihovog vozila pripadnici...
Postoji opšti konsenzus da je Bajina Bašta najlepša opština u Srbiji i značajan turistički centar sa ogromnim potencijalom za razvoj turizma,poljoprivrede i proizvodnje zdrave hrane.Da bismo iskoristili taj potencijal...
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!