BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sukob u Nagorno-Karabahu - pregled situacije - 19.10.

19.10.2020. god.

   


Pregled dešavanja na ratištu u Nagorno Karabahu za 19.10.

Mapa spornog regiona Nagorno-Karabaha


 Interaktivna mapa bojevih dejstava (pogledajte ovde u novom prozoru)


 

 

 

 

 

 

 

Jerevan: Neprijatelj pokušao da bespilotnim letelicama naruši vazdušni prostor Arcaha Armija odbrane Republike Nagorno-Karabah saopštila je da je uništila dva drona Oružanih snaga Azerbejdžana.

„Uprkos novom sporazumu o humanitarnom prekidu vatre, tokom dana neprijatelj je pokušao da bespilotnim letelicama naruši vazdušni prostor Arcaha (Karabah). Sistemi PVO Armije odbrane, nakon što su primetili let neprijateljskih bespilotnih letelica, oborili su dve“, navodi se u saopštenju.


Prethodno je Ministarstvo spoljnih poslova Karabaha potvrdilo da je Stepanakert spreman da poštuje primirje.

„Najoštrije osuđujemo grubo kršenje sporazuma o humanitarnom primirju od strane Azerbejdžana, koje je stupilo na snagu u ponoć 18. oktobra. Ponovno potvrđujemo svoju posvećenost poštovanju humanitarnog primirja, koje može postati stvarnost samo ukoliko Azerbejdžan bude primoran da ispuni svoje obaveze“, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Stepanakert je nazvao korake Azerbejdžana „neodgovornim i destruktivnim“, istakavši da oni svedoče o tome da „Azerbejdžan i Turska nisu sposobni i ne žele da ispunjavaju ni svoje obaveze prema međunarodnim konvencijama, ni dogovore postignute uz posredovanje kopredsedavajućih Minske grupe OEBS-a o prekidu vatre u humanitarne svrhe“. 

Nagorno-Karabah: Azerbejdžan na nekim delovima pokušava da probije odbranu U nekim delovima linije razdvajanja u Karabahu se poštuje režim humanitarnog prekida vatre, ali postoje delovi gde Azerbejdžan pokušava da probije odbranu, izjavio je savetnik predsednika nepriznate republike Nagorno-Karabah David Babajan.

„Sve ove akcije se suzbijaju. Mislim da će neprijatelj nastaviti sa aktivnim delovanjem u nekim oblastima“, rekao je Babajan.

Prema njegovim rečima, glavni cilj azerbejdžanske vojske je veštačko jezero na reci Araks, na granici sa Iranom, koji uglavnom koristi iranska strana.


„Neprijatelj pokušava da onesposobi ili zauzme ovo strateški važno čvorište, kako bi stekao poluge uticaja nad Iranom“, rekao je Babajan.

On je dodao da je režim prekida vatre vremenski neograničen, uprkos tvrdnjama pojedinih predstavnika azerbejdžanske strane.

„Ako govore o nekoliko dana, znači da nameravaju da pribegnu novim akcijama. Ali ovo primirje je vremenski neograničeno“, dodao je on.

„Azerbejdžanske oružane snage podigle zastavu na drevnom Hudaferinskom mostu“ 
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev izjavio je da je Hudaferinski most u Džebrailskom rejonu na liniji razdvajanja u Karabahu, prešao pod kontrolu azerbejdžanske vojske, koja je podigla zastavu Azerbejdžana na tom drevnom mostu.

„Azerbejdžanske oružane snage podigle su zastavu Azerbejdžana na drevnom Hudaferinskom mostu. Živeo azerbejdžanski narod! Karabah je Azerbejdžan!“, napisao je Alijev na svom Tviter nalogu.



Pregled političkih vesti za 19
.10. 



Jerevan: Priznaćemo nezavisnost Nagorno-Karabaha ako Baku ne krene putem pregovora Jerevan će priznati nezavisnost Nagorno-Karabaha ako postane jasno da Baku, koji podržava Turska, ne krene putem pregovora, izjavio je predsednik Jermenije Armen Sarkisjan.


Sarkisjan je objasnio da je svojevremeno Jermenija „obustavila“ proces priznavanja nezavisnosti Karabaha kako ne bi „zakomplikovala“ pregovarački proces o rešavanju situacije.

„To jest, jermensko nepriznavanje nezavisnosti povezano je samo sa činjenicom da jermenska strana želi da to pitanje reši mirnim pregovorima. To je tunel. A ako na kraju ovog tunela postoji svetlost – svetlost konačnog mirnog rešenja problema Nagorno-Karabaha, onda možemo još malo da pričekamo. A ako ne bude svetla, to jest, ako bude jasno da Azerbejdžan, uz podršku Turske, ni na koji način neće krenuti putem pregovora, onda će, naravno, Jermenija priznati nezavisnost Karabaha... Zaista bih voleo da se svetlo na kraju tunela ne ugasi“, rekao je Sarkisjan u intervjuu za list „Komersant“.

Jermenski presednik naglasio je da se Jerevan protivi reformi pregovaračkog formata o rešavanju situacije u Nagorno-Karabahu, a još više uključivanju Turske kao posrednika.

„Turska otvoreno podržava Azerbejdžan, čini to vrlo grubo i, u principu, već je strana u sukobu. Moramo pregovarati sa Turskom kao stranom u sukobu, a ne kao posrednikom. Turska vojska i njihova tehnika učestvuju u tim operacijama (azerbejdžanske vojske). Turski dronovi svakodnevno operišu u planinama. Turski vojni avioni svakodnevno lete“, rekao je Sarkisjan.

On je dodao da je Jermenija na nivou ministarstava odbrane i spoljnih poslova pitala NATO da li je Alijansa davala saglasnost za korišćenje svog naoružanja u Nagorno-Karabahu.

„Moramo dobiti objašnjenje da li je rukovodstvo alijanse dalo Turskoj zeleno svetlo da se bavi onim čime se sada bavi. Ne radi se samo o F-16. Glavna turska bespilotna letelica – „Bajraktar“ – svakodnevno se intenzivno koristi ne samo na frontu, već i protiv civila. To je proizvod NATO-a – njegovi pojedini elementi napravljeni su u različitim zemljama NATO-a, od Austrije do Kanade“, objasnio je Sarkasjan.


Borelj: EU spremna da podrži strane i OEBS u dugoročnom rešavanju sukoba u Nagorno Karabahu Visoki predstavnik EU za spoljnu bezbednosnu politiku Žozep Borelj razgovarao je sa ministrima spoljnih poslova Azerbejdžana i Jermenije i pozvao strane da strogo poštuju prekid vatre.

„Upravo sam razgovarao sa ministrima spoljnih poslova Jermenije i Azerbejdžana da bih ih ubedio da prekid vatre mora biti bezuslovan i da obe strane moraju strogo da ga poštuju. Takođe sam naglasio da napadi na civile moraju odmah prestati. Oni se ne mogu opravdati. Ponovo sam izjavio da je Evropska unija spremna da podrži strane i OEBS u dugoročnom rešavanju sukoba“, navodi se u Boreljovoj izjavi.


​Takođe je naglasio da EU pozdravlja objavu o humanitarnom prekidu vatre i žali zbog nastavka kršenja prekida vatre u i oko Nagorno-Karabaha.


Pašinjan: Jermeni Nagorno-Karabaha suočavaju se sa egzistencijalnom pretnjom 
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan izjavio je da Jermeni u Nagorno-Karabahu neće moći da prežive pod kontrolom Azerbejdžana.

„Jermeni Nagorno-Karabaha suočavaju se sa egzistencijalnom pretnjom, a rešenje ovog problema je samo jedno – međunarodna zajednica mora da prizna pravo Nagorno-Karabaha na samoopredeljenje u okviru principa ‘otcepljenja radi spasenja’“, rekao je Pašinjan u intervjuu za televiziju „Frans 24“.

Prema njegovim rečima, to jednostavno ne dolazi u obzir i međunarodna zajednica mora da prizna nezavisnost Nagorno-Karabaha.

„I meni je, inače, drago što je u Evropi ovaj proces već započeo na nivou lokalne samouprave, gradskih veća. I nadamo se da će se proširiti“, dodao je premijer.

Pašienjan je primetio da su nedavno objavljeni video-snimci bombardovanja prestonice Nagorno-Karabaha Stepanakerta, koje su snimili predstavnici međunarodnih medija.

„Obratio sam pažnju da se na tim snimcima, na tim mestima na koja se bacaju bombe, ne samo da nema vojne infrastrukture, već uopšte nijednog vojnika. To se radi u okviru genocidne politike. Zadatak (predsednika Azerbejdžana Ilhama) Alijeva, Azerbejdžana, kao i ranije, ostaje genocid nad Jermenima iz Nagorno-Karabaha, odnosno ubistvo, deportacija i etničko čišćenje“, naglasio je Pašinjan.

Erdogan: Rusija, SAD i Francuska su na strani Jermenije Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je da Rusija, Sjedinjene Američke Države i Francuska isporučuju oružje Jermeniji.

„Jermenija je ponovo prekršila prekid vatre. Minska grupa OEBS-a, koju čine Rusija, Sjedinjene Američke Države i Francuska, pruža Jermeniji sveobuhvatnu podršku oružjem. Oni su na strani Jermenije“, rekao je Erdogan. 

Jerevan: Baku odbio predlog o evakuaciji ranjenih vojnika sa bojnog polja Ministarstvo spoljnih poslova Jermenije je saopštilo da je Baku odbio predlog Jerevana da se dogovore o evakuaciji ranjenih vojnika sa bojnog polja u Karabahu uz posredovanje Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.

„Nakon postizanja dogovora o uspostavljanju humanitarnog primirja između Jermenije i Azerbejdžana 18. oktobra, preduzet je pokušaj da se uz posredovanje Međunarodnog komiteta postignu sporazumi u cilju evakuacije ranjenih vojnika tokom noći sa bojnog polja. Međutim, zvanični Baku je taj korak, načinjen u skladu sa duhom i slovom sporazuma od 17. oktobra i moskovskih sporazuma od 10. oktobra, odbacio kategorički“, navedeno je u saopštenju Ministarstva.

Jerevan smatra da to što se dogodilo svedoči o činjenici da se rukovodstvo Azerbejdžana, koje je postalo „instrument turske ekspanzije u regionu, brine samo o očuvanju sopstvene vlasti i perspektivama odgovornosti pred sopstvenim narodom za raspirivanje rata i mnogobrojnih gubitaka“.


Generalni sekretar UN-a osudio napade na naseljena područja u područjima jermensko-azerbejdžanskog sukoba 
Generalni sekretar UN osuđuje napade na naseljena područja u područjima jermensko-azerbejdžanskog sukoba, navodi se u izjavi portparola generalnog sekretara UN Stefana Dižarika.

„Generalni sekretar osuđuje sve napade na naseljena područja pogođena sukobom. Tragična pogibija civila, uključujući i decu, u poslednjem napadu... na grad Gjandža apsolutno je neprihvatljiva“, istakao je Dižarik.

​Prema njegovim rečima takođe su neprihvatljivi „i neselektivni napadi na naseljena područja u svim mestima, uključujući Stepanakert i druga naselja u zoni i oko neposredne zone sukoba u Nagorno-Karabahu“.

„Može li rat da reši pitanje statusa Karabaha? Da, ako se postigne uspeh u ratu. Možemo li postići uspeh u ratu? Da, ako usredsredimo svoj nacionalni potencijal“ Jermenski premijer Nikol Pašinjan smatra da se bitke na liniji razvajanja u Nagorno-Karabahu vode za njegov status koji rat može da reši.

Kako je rekao, Jermenija je mogla da izbegne sukob da je „predala svoje teritorije i pristala na neodređeni status Karabaha, na neodređeno vreme, uz odsustvo mehanizma za dalju korekciju statusa“.

Prema njegovim rečima, nije se uspelo postići prihvatljiv dogovor oko statusa Karabaha. Poslednja prilika za to, prema rečima Pašinjana, postojala je 2011. godine u Kazanju, gde je održan samit Rusije, Azerbejdžana i Jermenije, koji je završen bez postizanja sporazuma o osnovnim principima rešavanja situacije u regionu.


„Može li rat da reši pitanje statusa Karabaha? Da, ako se postigne uspeh u ratu. Možemo li postići uspeh u ratu? Da, ako usredsredimo svoj nacionalni potencijal oko ovog cilja i iskreno i požrtvovano idemo ka njemu“, istakao je premijer Jermenije.

 


  • Izvor
  • Tanjug
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da mu je potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Kad je neka...


«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...

«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...


Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović saopštio je da su dve od tri osobe uhapšene na Kosovu i Metohiji zbog natpisa \"Kosovo je Srbija\" na tablicama njihovog vozila pripadnici...

Postoji opšti konsenzus da je Bajina Bašta najlepša opština u Srbiji i značajan turistički centar sa ogromnim potencijalom za razvoj turizma,poljoprivrede i proizvodnje zdrave hrane.Da bismo iskoristili taj potencijal...



Ostale novosti iz rubrike »