Crnogorski predsjednik Milo Đukanović je u intervjuu za Prvu TV rekao da je uvjeren da će tokom narednog mjeseca nadležni imati punu kontrolu nad epidemijom, te dodaje da zato ne treba razmišljati o odgađanju izbora. On je istakao da je SPC "ruski i srbski adut iz rukava za reprizu 2016. godine, kao i da će do zadnjeg daha raditi na obnovi "Crnogorske pravoslavne crkve".
"Crkveni velikodostojnici u Crnoj Gori su postali vođe pokreta koji nam je suprotstavljen, i nude konzerviranje, smatraju da EU i NATO nijesu pravi put," naveo je on.
"1918. godina je godina zločina nad Crnom Gorom. A 2006. godine smo zaokružili proces i pokazali smo da znamo šta ćemo sa nezavisnošću. Crna Gora je u međuvremenu napravila prekretnički zaokret prema Evropi, pokazala je da ne želi da bude dio vanevropskog životarenja. Želimo da svojim građanima obezbijedimo evropski kvalitet života. I već smo pozamašan put ka tome prešli," istakao je on.
"1989. je Crna Gora jedina zemlja koja je tada sačuvala mir, uprkos turbulencijama izvan njenih granica", dodao je on.
"Jedini lijek tome je emancipacija crnogorskog društva. Emancipacija je proces koji traži vrijeme, i klatno se pomjerilo. I oni koji su bili skeptični prema crnogorskoj nezavisnosti danas su shvatili da im je ta nezavisnost donijela dobro."
Upitan da li Crnoj Gori kao građanskoj državi prijeti opasnost od federalizacije, Đukanović kaže da je ovaj sastav stanovništva u Crnoj Gori živio i u vrijeme kada je u Bosni divljao etnički rat.
"Taj sastav nije neka virtuozna politika bilo koje vlasti jer ne bi nikakva politika savladala negativne strasti u Crnoj Gori, da ih je bilo kao što je to bio slučaj u BiH. Mislim da je Crna Gora ipak mnogo drugačijeg kvaliteta međuetničkih odnosa, i stabilnijih odnosa. Jedinstven je primjer na Balkanu stepen povjerenja koje manjinski narodi pokazuju ka svojoj državi. I CG na to treba da je ponosna".
"Lideri nacionalnih partija pokušavaju da prikažu CG kao federaciju naroda koji u njoj žive, kako bi uspjeli da uspostave svoje interese u njoj."
"Nemojte da zebete, prepoznajemo te tendencije. Ne želimo da pravimo trule kompromise, jer ako bi napravili trule kompromise CG bi vjerovatno bila u opasnosti kakvoj je bila Bosna 90-tih. Imate na čelu jednu građansku partiju kakva je DPS i želimo samo da radimo na učvršćivanju međuetničkog povjerenja," rekao je Đukanović.
"Plivajući nekako nizvodno, a ne kao mnogo puta kroz istoriju uzvodno, možemo dobro pozicionirati interese svoje države, i svakog crnogorskog građanina," rekao je on.
Đukanović napominje kako je SPC u prvom trenutku krenula sa "manipulativnom idejom da odbrani svetinje od Crne Gore koja ih je izgradila".
"Kada sam prije neki dan čitao neku od izjava crkvenih velikodostojnika, primijetio sam da su se i sami zapleli", rekao je on.
"Država ne može da privatizuje već može da podržavi nešto što pripada njoj. Ova država raspolaže ogromnom dokumentacijom da je mnoštvo toga nastalo do 1918. Predložili smo u okviru Zakona da se u upravnom i sudskom postupku preispita upis imovine. U suštini iz SPC nam šalju poruku ko je šta uzeo, uzeo je dajte da ne preispitujemo sada to", kaže Đukanović.
On kaže da ne žele niti jednu čašu ako je tuđa, ali neće dozvoliti nikome da uzme ono što je državno.
"Moramo zato prevazići to nepovjerenje. Ako ne vjerujete u to da su sudovi nezavisni u Crnoj Gori, valjda vjerujete da je sud u Strazburu nezavisan. Sve nas to dodatno uvjerava da oni nijesu sigurni u argumentaciju koja je sadržana u paroli "ne damo svetinje", jer da su sigurni oni bi pristali. Jednako tako vjerujemo da su žalbu iz istog razloga podnijeli Ustavnom sudu pa je povukli. O čemu je ovdje riječ, ja sam ubijeđen da je SPC u krenula sa manipulativnom idejom da odbrani svetinje od države Crne Gore koja ih je izgradila. U međuvremenu su se pojavile one adrese koje su bile aktuelne 2016. To su radili preko moskovske adrese, preko nama susjedne beogradske adrese, pa su se te dvije adrese u susret 2020. prisjetile da bi mogle da pokušaju da poprave ono što nijesu uspjele 2016. vidjele su da sa istim igračima to nije izvodljivo, i onda se naravno poseglo za crkvom," naveo je on.
"Crkva je posljednji adut koji su izvukli iz rukava, koja bi trebalo da pomogne da dođe do smjene vlasti," naveo je Đukanović.
"SPC služi jednom anticrnogorskom interesu i pokušava to da uradi na jedan način koji će značiti dalju demonstraciju nepoštovanja države Crne Gore", rekao je Đukanović.
"Do posljednjeg daha ću dok budem na vlasti i u životu raditi na stvaranju pravoslavne crkve. To ne znači da zbog toga moramo da budemo u ratu," naveo je on.