Njegovo visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije služio je danas, 12. januara, na praznik Svetih Bogootaca, sa sveštenstvom Svetu službu Božiju u Sabornom hramu Svetog Jovana Vladimira u Baru nakon koje je predvodio svenarodnu litiju ulicama Bara.
U liturgijskoj propovjedi Visokopreosvećeni Mitropolit je kazao da je Apostol Pavle, od gonitelja hrišćana, postao jedan od divnih svjedoka Hrista raspetoga i vaskrsloga, podsjetivši na njegove riječi da Jevanđelje njegovo nije od čovjeka, nego od otkrivenja Božijega:
„Njegovo svjedočanstvo je odjeknulo širom Azije, stizao je i na Balkan, do Italije, do Rima gdje je mučenički postradao zajedno sa Apostolom Petrom. Dva divna svjedoka javljenoga imena Božijega, otkrivenja Božijega, svjedoci Hrista rođenoga od Duha Svetoga i Presvete Djeve.“
Istakao je da se ovih svetih dana kada proslavljamo rođenje Bogomladenca, proslavljajući Njega, sjećamo Vitlejemske pećine u kojoj se Gospod rodio i gdje ga je povila Presveta Djeva i divne pjesme koju su pjevali anđeli i čobani: Slava na visini Bogu, a na zemlji mir, među ljudima dobra volja.
„Odjekuje ta pjesma i danas širom svijeta, proslavljanje imena Božijeg, i u isto vrijeme prizivanje mira na zemlji. Mir nebeski koga se i mi sjećamo na svakoj službi Božijoj kada kažemo: Mir vam, mir svima. Svi odgovaraju: I duhu tvome. Mir nebeski od Boga, ne ovaj zemaljski koji danas jeste a sjutra nije. Mir koji je Bog sazdao i daruje ljudima i zemaljskim narodima. Mir koji dolazi od Boga i objedinjuje nebo i zemlju, Boga i ljude, i ljude među sobom, i priziva na jedinstvo i dobru volju sve ljude i zemaljske narode.“
Dalje je kazao da je to blaga vijest Hristova – Jevanđelje koje su apostoli primili otkrivenjem hodeći zajedno sa Gospodom, slušajući Njegovu riječ, a poslije njih i njihovi naslednici do naših vremena: Svi oni hodeći po čitavom svijetu propovjedaju mir Božiji, Hrista raspetoga i vaskrsloga, Njegovo rođenje, propovjedaju i svjedoče Njegovo raspeće i vaskrsenje:
„Sve u Crkvi Božjoj, od Hrista pa do danas i do kraja svijeta i vijeka, u znaku je Hristovog raspeća i vaskrsenja, Hristovog rođenja. I hramovi koji se grade su u znaku Hristovog raspeća i vaskrsenja. Zato je i ovaj hram u znaku Krsta časnoga, kao i sve ono što se u njemu događa. Svi koji su kroz vjekove bili Hristovi, doživljavali su istu sudbinu koju je doživio Hristos. On je raspet i rekao je: Ako Mene goniše i vas će goniti, ako Mene primiše i vas će primiti… tako je bilo, tako je i danas.“
Govoreći o mučenicima koji su kroz vjekove Hrista svjedočili i za Njega postradali, Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije se osvrnuo na svešetnomučenike koji su postradali 1941. i 1945/1946. godine iz roda našega, među kojima je i Mitropolit Joanikije, kome se ni danas grob ne zna:
„U tom znaku stradanja, gonjenja i progonjenja je i Hristos i Crkva Božija kroz vjekove do naših vremena. Zato se nemojte čuditi što se i u ovo naše vrijeme povampiruje taj antihrišćanski – bezbožni duh kod nas, i ide do toga da ovi naši koji vladaju, koji su obezboženi, naslednici onih koji su pobili sveštenike poslije rata, hoće da oduzimaju hramove i da ih daju svojoj bezbožnoj vlasti.“
Naglasio je Arhiepiskop cetinjski da su hramovi podizani u slavu Božijega imena, a da ih je podizao narod ne za bogaćenje i proslavljanje sebe, već imena Božijega, da bi se bogatili vječnim ljudskim dostojanstvom:
„Uvijek je bilo, a ima ih i danas koji se bore za prolazno zemaljsko carstvo i klanjaju zemaljskom bogatstvu, i u to ime skrnave prije svega ljudsko dostojanstvo, odričući se vječnoga dostojanstva koje je Bog podario čovjeku i ljudskoj prirodi, time što je Bog primio na Sebe ljudsku prirodu. Čovjek kroz Svetu tajnu krštenja prima taj kvasac vječnoga i neprolaznoga života, vječnoga dostojanstva.“
Ističući da je to ono što Crkva daruje ljudima i svim narodim, vladika Amfiilohije je kazao da se oni koju su sa Hristom toga ne odriču, niti su se ikada odricali, nego ostaju da budu svjedoci toga i takvoga dostojanstva, i da je to tako i danas:
„Posebna je radost da se u našoj Crnoj Gori probudilo to osjećanje u narodu. Čitava pokoljenja su vaspitavana u duhu bezbožništva, titoizma, lenjinizma i marksizma. Međutim, ono što je Božije je neuništivo. Božija ljubav, Božija istina i dobrota, vjernost vječnome ljudskome dostojanstvu, evo se probudila i u Crnoj Gori. Narod izlazi širom Crne Gore na puteve i drumove, da se pokloni imenu živoga Boga, da posvjedoči svoje vječno, neprolazno ljudsko dostojanstvo i da čuva Božije svetinje, čuvajući svetinje svoje duše i tijela.“
Zaključivši da se istorija Crkve Božije, koja je istorija Hristovoga raspeća i vaskrsenja, i rođenja Njegovog, ponovo ponavlja u čitavom svijetu, Visokopreosvećeni Mitropolit je poručio da se ona posvjedočuje i ponavlja posebno u Crnoj Gori:
„I to je ono čemu se raduju Sveti Božiji ljudi, Sveti apostoli i proroci, Sveti mučenici do najnovijih sveštenomučenika i mučenika. I neka bi Gospod i nama podario tu vjeru u vječno, neprolazno dostojanstvo čovjekovo i ljudske zajednice, i neka bi ova božićna pjesma Slava na visini Bogu, a na zemlji mir, među ljudima dobra volja, odjekivala i u našim srcima, našem životu. I neka bi mi tu istinu svjedočili drugim ljudima i zemaljskim narodima i danas i sjutra i u vjekove vjekova, amin!“
Nakon Liturgije, Njegovo visokopreosveštenstvo g. Amfilohije je predvodio svenarodnu litiju ulicama grada pod Rumijom, kao vid molitvenog otpora diskriminatornom i neustavnom zakonu o slobodi vjeroispovijesti.
Tokom litije, poslije čitanja Jevanđelja, u centru grada Mitropolit Amfilohije se obratio sabranima i kazao da nas Hram Boga Oca, Sina i Duha Svetoga sa Rumije blagosilja i priziva na božansku, hristoliku, bogočovječnu ljubav koja ne traži svoje i ne rađa mržnju i zlobu među ljudima, već se žrtvuje i služi, objedinjuje sve ljude i zemaljske narode:
„To je ljubav koju svjedoči ova Crkva Božija i koju svjedoči ova litija molitvena kroz ovaj grad. Ljubav prema svima koji žive u ovome gradu, ljubav koja se samo daruje drugima sa poštovanjem i istinskom i pravom ljubavlju Božijom, onom ljubavlju kojom voli Bog ovaj svijet, sve ljude i zemaljske narode, i priziva ih da postanu zajedničari te božanske Hristove ljubavi.“
Ističući da je Hram Svete Trijice na Rumiji simbol te i takve ljubavi, Mitropolit je naglasio da oni koji hoće da sruše taj hram, zapravo hoće da ubiju ljubav u ljudskim srcima, i vječnu nerazorivu zajednicu:
„Svi oni koji su protivnici istinske ljubavi i bratske sloge i slobode, htjeli bi da sruše taj hram. Dabogda Bog srušio njihovu mržnju, zlobu i odricanje od te ljubavi, i dabogda Gospod i u njima probudio tu i takvu ljubav i prema hramu na Rumiji i prema svim hramovima koji su podignuti u u slavu te i takve božanske ljubavi.“
Mitropolit Amfilohije je posebno naglasio da je ova litija svjedočanstvo te i takve ljubavi prema svima i svakome, naročito prema žiteljima ovoga grada bez obzira na njihovu vjersku i nacionalnu pripadnost:
„Ovo je ljubav koja grli sve i sva, koja se nikoga ne odriče, samo se odriče mržnje, zlobe, grijeha, razdora meću braćom, ljudima. To je ljubav kojoj mi služimo, kojoj pojemo, kojoj vršimo ovu divnu litiju danas kroz ovaj sveti i blagosloveni grad. Neka bi ta Hristova ljubav, Bog kao ljubav objedinio i ozario srca svih žitelja ovoga grada i Crne Gore i čitavoga svijeta i svih zemaljskih naroda, jer su svi pozvani na tu i takvu ljubav i da svi postanu jedan zemaljski Hristov narod koji se bori za vječno i neprolazno ljudsko dostojanstvo.“
Blagosloveći ovaj grad i sve njegove žitelje, posebno djecu, vladika se pomolio da Gospod umnoži u njihovim srcima Božiju ljubav – bogoljublje i bratoljublje, kako bi se iskrojenila sva mržnja, jer je to prizvanje sviju nas.
Na kraju litije, u kojoj je učestvovalo više hiljada Barana, ispred Sabornog hrama Svetog Jovana Vladimira, protojerej-stavrofor Slobodan Zeković, arhijerejski namjesnik barski, pročitao je jučerašnju poruku Episkopskog savjeta SPC u Crnoj Gori, nakon čega je Mitropolit Amfilohije poručio da to nije samo poruka episkopa već naroda:
„Ako je ova naša svetovna vlast narodna, onda je dužna da čuje glas ovoga naroda koji priznaje i državu i vlast i sve, ali ne može da prihvati nenarodne, protivnarodne, bezbožne, bratoubilačke, bratomrzačke zakone da se po njima upravlja Crna Gora.“
Podsjetio je da su sadašnji vlastodršci naslednici onih prethodnika koji su za narod konfiskovali crkvenu imovinu, a koja do danas nije vraćena Crkvi, ali su sagradili stotine preduzeća i dali hljeb narodu, koja su ovi njihovi naslednici opljačkali, privatizovali:
„I malo im je to, već hoće i hramove Božije da opljačkaju, oskrnave, oduzmu od naroda, jer su to narodni hramovi od pamtivijeka. Narod ih je gradio i prizvan je da čuva te hramove i svetinje. Nadamo se da će ovi koji su na vlasti, ako zaista poštuju narod, čuti glas naroda i odbaciti te bezumne zakone, koji su zakoni bezakonja kakvih nema nigdje u Evropi. Daj Bože da se i oni opamete, da ih narod vrati pameti i razumu. A prvo što treba da urade je da vrate ono što su njihovi prethodnici oduzeli, opljačkali od naroda i Crkve Božije.“
Posebno je naglasio da vlastodršci u ime naroda otimaju i postaju milioneri, kao i da se vidi i zna koliko je bogatih, a koliko sirotinje u Crnoj Gori, ističući da ovi na vlasti sebe poistovjećuju sa državom:
„Vi niste država, niti sama ja Crkva. Ja sam po milosti Božijoj u ovom trenutku Mitrpopolit ove Crkve, ali Crkva Božija je ovaj narod, a i država je ono što pripada cijelom narodu, a ne samo pojedincima koje je vrijeme izbacilo da budu na čelu te države. Nadamo se da će Bog da ih urazumu, da čuju glas naroda, ako hoće da budu narodna vlast. “
Konstatujući da među učesnicima litije ima i onih koji su glasali za ovu vlast, Mitropolit je kazao da su ih oni glasali da služe, a ne da otimaju od naroda, i da poštuju zakone domaće i međunarodne i vjekovne.
Poručujući da su ove litije koje se ovih dana organizuju širom Crne Gore, ali i svijeta, litije ljubavi, Mitropolit je kazao da dobija pisma podrške za borbu protiv zla, mržnje, bogoubistva i bratoubistva, i otimačine.
„Taj duh da se iskorijeni iz naše države i naroda, i da zablista duh ljubavi Hristove koja se žrtvuje za bližnje svoje, ljubavi prema svima i svakome“, poručio Njegovo visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski g. Amfilohije nakon litije ulicama grada pod Rumijom.
Vesna Dević, Mitropolija
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Mitropolija/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da mu je potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Kad je neka...
«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...
«Odlučnost Zapada da po svaku cenu progura svoju neokolonijalnu hegemoniju ovaplotila se u agresiji NATO protiv Jugoslavije 1999, uz rasparčavanje ove države u centru Evrope, a sada i u...
Ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović saopštio je da su dve od tri osobe uhapšene na Kosovu i Metohiji zbog natpisa \"Kosovo je Srbija\" na tablicama njihovog vozila pripadnici...
Postoji opšti konsenzus da je Bajina Bašta najlepša opština u Srbiji i značajan turistički centar sa ogromnim potencijalom za razvoj turizma,poljoprivrede i proizvodnje zdrave hrane.Da bismo iskoristili taj potencijal...
Ostale novosti iz rubrike »