Dogovor komande NATO sa hrvatskim i muslimanskim liderima u Splitu oko izvođenja napadne operacije na Republiku Srpsku Krajinu u Republiku Srpsku - 2. deo
Priredio Boško Antić, kontraadmiral u penziji
ULOGA NATO (SAD) U OPERACIJAMA HRVATSKE VOJSKE PROTIV VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE KRAJINE I VOJSKE REPUBLIKE SRPSKE
Sjedinjene Američke Države su interese na Balkanu ostvarivale koristeći snage NATO, predstavljajući se kao „međunarodna zajednica“. Posebno mesto u ostvarivanju tih interesa bila je Bosna i Hercegovina koja je imala dominantno mesto na Balkanu. Da bi se to ostvarilo bilo je potrebno rešiti pitanje Republike Srpske Krajine pa su sve operacije („Bljesak“, „Ljeto 95“, „Oluja“, „Maestral“, „Južni potez“...) planirane u Vašingtonu i Zagrebu.
Predsednik SAD Bil Klinton je prilikom preporuke da MPRI vodi program „Opremi i obuči“, izjavio da su odlično uradili posao za Hrvate i u Bosni, pa su ugovor između MPRI i Muslimansko-hrvatske federacije BiH u okviru ovog programa potpisali 16. jula 1995. godine Alija Izetbegović i Krešimir Zubak ispred Federacije BiH i Džejms Predju predstavnik Vlade SAD za vojnu saradnju na Balkanu.
MPRI je u dogovorenom periodu planski obučavao hrvatske oficire u taktičkim radnjama, organizaciji jedinica, planiranju i izvođenju borbenih operacija, korišćenju obaveštajnih padataka, kompjuterskim simulacijama... Težište je bilo na obuci višeg starešinskog kadra, komandi i štabova Hrvatske vojske i osposobljavanju Prvog gardijskog korpusa sa osam elitnih gardijskih brigada, organizovanih prema NATO standardima koje su bile popunjene plaćenim profesionalcima. Ove brigade su predstavljale glavnu udarnu snagu u operacijama protiv Vojske Republike Srpske Krajine i Vojske Republike Srpske.
Uspeh hrvatske operacije „Oluja” predstavlja strategijsku promenu situacije i u ratu na prostoru Bosni i Hercegovini kojom je onemogućena dalja opsada Bihaća i stvoreni uslovi hrvatskom i muslimanskom rukovodstvu planiranje sveobuhvatne zajedničke vojne operacije na zapadnokrajiške opštine koje su bile pod kontrolom Vojske Republike Srpske. Sve te aktivnosti realizovane su na osnovu Splitskog sporazuma - u cilju stvaranja nove ravnoteže moći u Bosni i Hercegovini, stvaranjem tampon zone duž granice s Hrvatskom.
Septembra 1995. godine započela je operacija hrvatske vojske „Maestral“, podržana snagama Armije Bosne i Hercegovine u operaciji „Sana ’95“, te kombinovanja sa NATO operacijom „Namjerna sila“. U ofanzivi združenih snaga slomljena je odbrana Drugog Krajiškog korpusa i 30. divizije Prvog krajiškog korpusa Vojske Republike Srpske i zauzeta velika teritorija zapadnokrajiških opština. Vojna intervencija je nastavljena operacijom „Južni potez” tokom oktobra, kada su snage Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane stigle na oko 25 kilometara od Banje Luke. Međutim, zahvaljujući preduzetoj odsudnoj odbrani Vojske Republike Srpske i protivudarom srbskih snaga prema Ključu i Krupi na Uni, koji je zaustavljen primirjem, što je omogućilo početak mirovnih pregovora i potom postizanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Generalno, raspoređivanje snaga Hrvatske vojske na osnovu Splitskog sporazuma, pokazalo se kao odlučujući uticaj na rat u Bosni i Hercegovini.
Sjedinjene Američke Države odobrile su angažovanje „privatne“ firmu MPRI za obučavanje Hrvatske vojske i shodno dogovoru obezbeđenja potrebnih uslova za efikasno ratovanje: obezbeđenje naoružanja, municije, obaveštajnih podataka sa bespilotnih letilica, opremu za komandovanje i vezu, snažnu psihološko-propagandnu podršku... Koodinisano delovanje MPRI i Administracije SAD bilo je najpre na prostoru Hrvatske, zatim u Bosni i Hercegovini, što je presudno uticalo na uspeh operacija Hrvatske vojske i Armije Bosne i Hercegovine protiv Vojske Republike Srpske Krajine i Vojske Republike Srpske.
- Izvor
- Tanjug
- / vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
O pokušaju predsednika Srbije da sedi na više stolica – Igor Pšeničnikov
U pozadini neprekidnih protesta i određene političke turbulentnosti, Dragan Šutanovac je zvanično postao novi ambasador Srbije u SAD, smenivši na tom mestu Marka Đurića.
Građanima je \"prekipelo\" zbog mnogobrojnih nakupljenih promašaja vlasti i na unutrašnjem i na spoljašnjem planu, ali mora se razumeti da znatan deo ljudi koji ne osporava greške vlasti, istovremeno...
Priliv ukrajinskih izbeglica u Evropu nakon početka pune invazije Rusije postao je bez presedana po svojim razmerama.
Međunarodna zajednica je više puta obraćala pažnju na činjenicu da su ukrajinske vlasti, zarad rešavanja sopstvenih problema, više puta pribegavale metodama koje se često graniče sa kršenjem zakona. Štaviše,...
Tvrdnja da je rukovodstvo EU formirano od potomaka i sledbenika Hitlera i tajnih agenata Kremlja krajnje je sporna i zahteva temeljnu analizu. Iako je u pribaltičkim republikama zaista bilo...
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!