BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gde su se Sovjeti, Amerikanci i Britanci borili rame uz rame tokom Drugog svetskog rata?

Gde su se Sovjeti, Amerikanci i Britanci borili rame uz rame tokom Drugog svetskog rata?
03.05.2020. god.


I pored toga što su mnoge zajedničke ratne operacije zapadnih saveznika i SSSR-a bile uspešne, jedna od njih se toliko loše završila da je pokvarila njihove međusobne odnose i u velikoj meri doprinela raspirivanju Hladnog rata.

Crvena armija je u Drugom svetskom ratu retko ratovala rame uz rame sa američkom i britanskom vojskom. Oni su dejstvovali na različitim frontovima i izvršavali sopstvene zadatke. Pa ipak, bilo je i nekoliko zajedničkih ratnih akcija, piše 
Russia beyond.

Anglo-sovjetska invazija na Iran 

U leto 1941. godine, kada su sovjetske trupe trpele poraze od Vermahta, Staljin i Čerčil su odlučili da otvore novi front hiljadu kilometara daleko od Evrope, tj. da zajedno krenu na Iran. Razlog za takvu akciju bile su jake veze Irana sa Nemačkom.

Treći rajh je imao ogroman uticaj na iransku ekonomiju i politiku. Povrh toga, razvio je veoma jaku obaveštajnu mrežu u toj zemlji. Cilj saveznika je bio da se otkloni potencijalna opasnost na južnoj sovjetskoj granici i da se obezbedi stabilan transport britanskog oružja i municije u SSSR. Zbog toga su 25. avgusta 1941. godine sovjetska i britanska armija zajedno ušle u Iran.

Ovde
 možete videti foto-galeriju gde je prikazan početak Anglo-sovjetske invazije na Iran. Na fotografijama se vidi kako se sovjetski i britanski vojnici prvi put rukuju kao saveznici.

Operacija „Benedikt“ 

Dok su se zajedno borili na vrelom jugu, Sovjeti i Englezi su se otprilike u isto vreme udružili i na drugoj strani – na zamrznutom Arktiku. Krajem avgusta i početkom septembra 1941. godine u severne sovjetske luke je stiglo 39 lovačkih aviona Hurricanes, 30 pilota Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva i nekoliko stotina ljudi u svojstvu pomoćnog osoblja.

Trebalo je da stotine britanskih lovaca budu dostavljene u SSSR kao pomoć u borbi protiv nacista. Britanski piloti su imali zadatak da obuče sovjetske kolege da lete u tim avionima, ali njihova misija se nije svela samo na obuku. Piloti Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva su i sami učestvovali u vazdušnim borbama protiv nemačkih i finskih neprijatelja.

Ovde
 možete pročitati kako su britanski piloti živeli i ratovali na sovjetskom Arktiku u jesen 1941. godine i kakvu su ulogu tada odigrali u odbrani ovog regiona.

Arktički konvoji 

Arktički konvoji su bili jedan od najvažnijih vidova pomoći Zapada Sovjetskom Savezu u ratnim godinama. Na taj način su masovno prevoženi tenkovi, lovački avioni, gorivo, municija, sirovine i namirnice, što je znatno doprinelo konačnoj pobedi nad neprijateljem.

Konvoji su prolazili dosta blizu Norveške koja je bila pod nemačkom okupacijom, tako da su saveznici morali imati dobru međusobnu koordinaciju kako bi zaštitili brodove, teret i ljudstvo od nemačke avijacije i mornarice. Britanska flota je vodila konvoje do sovjetskih priobalnih voda, gde su ih preuzimali avioni i brodovi sovjetske Severne flote.

Vrlo upečatljivu priču o ovoj važnoj saradnji u Drugom svetskom ratu 
možete pročitati u našem članku. Tako ćete saznati i za tragičnu sudbinu najneuspešnijeg arktičkog konvoja PQ-17“.

Operacija „Neobuzdani“ (Operation Frantic) 

U februaru 1944. godine američko ratno vazduhoplovstvo je dobilo Staljinovu dozvolu da koristi sovjetske aerodrome za bombardovanje Nemačke. Preko 70 američkih bombardera i lovaca koji su ih pratili bilo je razmešteno blizu ukrajinskog grada Poltave, pod zaštitom sovjetskih protivvazduhoplovnih oruđa.

Ova operacija je dobila naziv „Neobuzdani“. Njen cilj je bio da poboljša odnose između dveju zemalja, ali umesto toga im je nanela veliku štetu. Naime, 22. juna 1944. godine nemačka avijacija je neočekivano napala aerodrom i uništila većinu američkih aviona. Amerikanci su za ovu katastrofu optužili Sovjete.


Ovde
 ćete saznati ko je bio kriv za neuspeh operacije koja je bila zamišljena da poboljša bilateralne odnose, a zapravo ih je ozbiljno uzdrmala.

Boris Jegorov,
Russia beyond



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Nacionalni muzej vazduhoplovnih snaga SAD, Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Krajem oktobra u ruskim i svetskim medijima provukla se informacija o pogibiji američkog najamnika, koji je učestvovao u ratnom sukobu na teritoriji Ukrajine. Prema javno iznetim podacima, on se...


Ponovo se vraćamo temi takozvanog „Registra štete pričinjene Ukrajini“. Podsetimo da se uprava datog Registra odlukom Saveta Evrope nalazi u Hagu i da su na njegovom čelu predstavnici same...

Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...


Borbena dejstva u Ukrajini još nisu ni blizu kraja, ali su zemlje kolektivnog Zapada već počele da se bave tradicionalno najvažnijim pitanjem za njih — finansijskim, stvorivši „Registar štete,...

U produžetku Krimskog rata ubijen je Knez Mihailo Obrenović jer se drznuo da u saradnji sa Rusijom radi na stvaranju Balkanskog saveza. Na presto je doveden njegov rođak Milan,...


Svojom ekonomskom, moralnom i vojnom moći, Novi svet koji gradi svetska većina, uz pomoć naroda Zapadne Evrope i Severne Amerike, uskoro će prinuditi ekipu iz Vašingtona na mir u...


Ostale novosti iz rubrike »