Deset najboljih sovjetskih i ruskih civilnih aviona
Sovjetski savez je proizveo mnoge fantastične putničke avione koji su korišćeni kako „kod kuće“, tako i u inostranstvu. Danas, nakon duge pauze koju je napravio kolaps SSSR-a, Rusija obnavlja dobru tradiciju aviogradnje, piše Russia beyond
-
An-2
An-2
V. Jakovljev/SputnikJednomotorni dvokrilac An-2 je pravi veteran, a proizvođen je od 1947. Kina ga čak i dalje proizvodi. An-2 se aktivno koristi u poljoprivredi, avio sportovima i putničkoj avijaciji. Sa preko 1.500 komada u operativnoj upotrebi u Rusiji danas, ovaj avion čini oko 90 odsto malog avio-sektora Rusije. Među stručnjacima je poznat kao „večiti avion“.
-
Il-18
Il-18
Vitalij Belousov/SputnikKao još jedan veteran sovjetske i ruske civilne avijacije, Il-18 je u ulozi putničkog aviona korišćen više od 40 godina, a i dalje je u upotrebi u vojsci. Omiljen je među pilotima zbog svoje pouzdanosti i lakoće upravljanja. A i putnici su voleli njegovu široku i udobnu unutrašnjost.
-
Il-62
Il-62
Galjina Smit/SputnikIl-62 je bio prvi sovjetski putnički mlaznjak dugog doleta, napravljen za interkontinentalne letove. U vreme kada je 1963. prvi put poleteo, bio je to najveći putnički avion na svetu.
Danas je većina korisnika Il-62 u svetu prestala da ga koristi za potrebe komercijalnog putničkog transporta. Međutim, Severna Koreja i dalje koristi ove avione, a jedan od njih severnokorejskom lideru Kim Džong Unu služi kao ekvivalent američkog „Air Force One“.
-
Jak-40
Jak-40
Lars Söderström/WikipediaKonstruisan krajem šezdesetih godina prošlog veka, Jak-40 je postao prvi turbomlazni putnički avion ne samo Sovjetskog saveza, nego i u svetu. Nije imao sekciju za prtljag, pa je tako sav prtljag držan u specijalnoj pretkomori i predavan prilikom sletanja.
-
Tu-144
Tu-144
Jurij Čuprikov/TASSPored Konkorda, Tu-144 je bio jedan od dva supersonična transportna aviona koji su ušli u službu. Imao je prvi let 31. decembra 1969, što je mesec dana pre njegovog evropskog konkurenta.
Međutim, usled visokih troškova održavanja i korišćenja, kao i nepouzdanosti, Tu-144 je napušten. Ipak, NASA ga je koristila u svrhe supersoničnih istraživanja. Amerikanci su preferirali sovjetski avion u odnosu na evropski jer je bio brži: 2.300 km/h spram 2.150 km/h.
-
Tu-154
Tu-154
SputnikSa 1.026 napravljenih primeraka, Tu-154 je bio najproizvođeniji sovjetski putnički avion. Sa brzinom od 850 km/h, bio je to jedan od najbržih aviona tog tipa u Sovjetskom savezu. Danas se samo jedan Tu-154 koristi za putnički saobraćaj (i to u inventaru „ALROSA Airlines“ u Sibiru), dok 18 aviona ovog tipa koristi vojska.
Nažalost, Tu-154 je bio zaslužan za neke od najgorih vazduhoplovnih tragedija. Godina 1985. je donela najveću avio-havariju u istoriji sovjetskog vazduhoplovstva. Tada se Tu-154 srušio sa sve 200 putnika u Uzbekistanu. A godine 2010. se poljski Tu-154, koji je nosio državni vrh, uključujući i predsednika Leha Kačinskog, srušio blizu Smolenska.
-
Il-86
Il-86
Vitalij Sozinov/TASSSa 106 proizvedenih komada, Il-86 je bio najproizvođeniji širokotrupni mlazni putnički avion SSSR-a. „Sovjetski erbas“ je mogao da ponese 350 putnika. Planovi za modernizaciju Il-86 kako bi mogao da ponese 450 putnika nikada nisu ugledali svetlost dana.
-
Il-96
Sergej Gunejev /Sputnik
Il-96, tačnije njegova modifikacija Il-96-300PU, danas služi kao ruski ekvivalent „Air Force One“. Opremljen je salom za ručkove, tuševima, spavaćim sobama za VIP goste, pa čak i teretanom.
-
SSJ-100
Suhoj Superjet 100
Sergej Bobiljov/TASSSuhoj supermlaznjak 100 je bio prvi putnički avion napravljen u Rusiji nakon raspada Sovjetskog saveza. Danas je glavni korisnik ovog aparata, pored Rusije, meksička aviokompanija „Interdžet“ koja poseduje 22 aviona ovog tipa.
-
MS-21
Sergej Mamontov/Sputnik
Ovo je najnoviji ruski putnički avion, a svoj prvi let je imao 2017. Početak njegove masovne proizvodnje se očekuje sledeće godine. Prema rečima njegovih konstruktora, Irkut MS-21 je u stanju da se takmiči sa savremenim uskotrupnim avionima „Erbasa“ i „Boinga“.
Boris Jegorov, Russia beyond
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Jurij Čuprikov / TASS / Russia beyond/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Krajem oktobra u ruskim i svetskim medijima provukla se informacija o pogibiji američkog najamnika, koji je učestvovao u ratnom sukobu na teritoriji Ukrajine. Prema javno iznetim podacima, on se...
Ponovo se vraćamo temi takozvanog „Registra štete pričinjene Ukrajini“. Podsetimo da se uprava datog Registra odlukom Saveta Evrope nalazi u Hagu i da su na njegovom čelu predstavnici same...
Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...
Borbena dejstva u Ukrajini još nisu ni blizu kraja, ali su zemlje kolektivnog Zapada već počele da se bave tradicionalno najvažnijim pitanjem za njih — finansijskim, stvorivši „Registar štete,...
U produžetku Krimskog rata ubijen je Knez Mihailo Obrenović jer se drznuo da u saradnji sa Rusijom radi na stvaranju Balkanskog saveza. Na presto je doveden njegov rođak Milan,...
Svojom ekonomskom, moralnom i vojnom moći, Novi svet koji gradi svetska većina, uz pomoć naroda Zapadne Evrope i Severne Amerike, uskoro će prinuditi ekipu iz Vašingtona na mir u...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.