BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ahmed Ademović, zaboravljeni heroj Kumanovske bitke

Ahmed Ademović, zaboravljeni heroj Kumanovske bitke
31.10.2018. god.
Leskovčanin Ahmed Ademović, nosilac Karađorđeve zvezde, ostao je u istoriji upamćen po zadiviljujućem podvigu kojim je uticao na ishod Kumanovske bitke 1912. godine, u Prvom balkanskom ratu. Doživeo je duboku starost a njegova dva sina streljali su Nemci 1941. godine. Ahmed Ademović danas nema ni ulicu, ni spomen-ploču u Leskovcu.


Vitez – tako su ga, jednostavno, zvali Leskovčani. Njegovi Romi pamte ga kao dobrog trubača, a u istoriji će biti upamćen po zadivljujućem podvigu u Kumanovskoj bici.

Ahmed Ademović, nosilac Karađorđeve zvezde, te 1912. godine kada je bitka na Kumanovu bila na prekretnici, presudno je uticao da srbska vojska pobedi moćnu osmansku armiju koja je imala inicijativu.

"On je u tom trenutku, mada je bila magla, uspeo da u pozadini turske vojske odsvira trubni znak za povlačenje. Tada je nastao opšti metež, a taj trubni znak dao je snagu srbskoj vojsci", rekao je Veroljub Trajković, istoričar iz udruženja potomaka ratnika 1912-1918. godine.

Zbunjena turska vojska koja je u tom trenutku bila u silovitom naletu, počela je da se povlači a Ahmed je onda zasvirao znak za juriš srbskoj vojsci koja je poletela na zbunjenu tursku vojsku i potukla je.

Životna priča Ahmeda Ademovića mogla bi da posluži kao osnova za jedan dobar filmski scenario. Leskovački pisac Saša Stojanović napisao je pre nekoliko godina knjigu "Na putu za Jerihon" o životu leskovačkog viteza kojem je od ratnih golgota i stradanja mnogo teže palo, kako kaže Stojanović, streljanje dvojice sinova 1941. godine.


"Nemački oficir mu je poštedeo život zbog ordena Karađorđeve zvezde koju je nosio sa sobom. Međutim, to nije sprečilo tog istog oficira da mu dva sina pošalje na streljanje", kaže književnik Stojanović.

O Ahmedu Ademoviću danas se malo zna, a mlađe generacije ne znaju ništa o njegovom herojstvu.

Doživeo je duboku starost. Umro je u svojoj u kući u leskovačkom naselju Podvorce – siromašan i od države zaboravljen. Direktnih potomaka nema.

"Treba na časovima istorije da se mnogo više priča o Ahmedu, a mi danas nemamo mi ulicu ni spomenik Ahmedu Ademoviću u Leskovcu", kaže Vladimir Amzić iz Doma kulture Roma. 

Leskovac ima spomenik oslobodiocima u Prvom svetskom ratu. Ako se uzme u obzir kako taj spomenik danas izgleda, jasno je zbog čega Ahmed, leskovački vitez, nema ni spomen-ploču, ni ulicu.

Vreme je da se o ovome u gradu povede mnogo više računa. Imati heroja poput Ahmeda Ademovića je privilegija, a budućnost pripada onima koji se najdalje i najduže sećaju prošlosti.

RTS


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Krajem oktobra u ruskim i svetskim medijima provukla se informacija o pogibiji američkog najamnika, koji je učestvovao u ratnom sukobu na teritoriji Ukrajine. Prema javno iznetim podacima, on se...


Ponovo se vraćamo temi takozvanog „Registra štete pričinjene Ukrajini“. Podsetimo da se uprava datog Registra odlukom Saveta Evrope nalazi u Hagu i da su na njegovom čelu predstavnici same...

Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...


Borbena dejstva u Ukrajini još nisu ni blizu kraja, ali su zemlje kolektivnog Zapada već počele da se bave tradicionalno najvažnijim pitanjem za njih — finansijskim, stvorivši „Registar štete,...

U produžetku Krimskog rata ubijen je Knez Mihailo Obrenović jer se drznuo da u saradnji sa Rusijom radi na stvaranju Balkanskog saveza. Na presto je doveden njegov rođak Milan,...


Svojom ekonomskom, moralnom i vojnom moći, Novi svet koji gradi svetska većina, uz pomoć naroda Zapadne Evrope i Severne Amerike, uskoro će prinuditi ekipu iz Vašingtona na mir u...


Ostale novosti iz rubrike »