BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako to da su nemački nacisti koristili tri legendarna ruska jedrenjaka?

Kako to da su nemački nacisti koristili tri legendarna ruska jedrenjaka?
30.06.2018. god.


Neki ruski jedrenjaci koji i danas plove toliko su stari da su korišćeni i u vreme nacističke Nemačke, pa čak i Vajmarske Republike.

„Sedov”

Jedan od najstarijih ruskih jedrenjaka, „Sedov”, još uvek je u funkciji. Porinut je 1921. godine pod imenom „Magdalena Vinen II”, a u nacističkoj Nemačkoj je bio poznat kao „Komodor Jonsen”. Brod je 1945. godine predat Sovjetskom Savezu kao ratna odšteta i preimenovan u „Sedov”, u čast poznatog ruskog polarnog istraživača Georgija Sedova.

„Sedov”, danas jedan od najvećih jedrenjaka na svetu, služio je kao brod za obuku pomorskih kadeta i učestvovao u okeanografskim istraživanjima Atlantskog okeana.

Kada je brod 1983. godine pristao u nemačku luku Bremerhafen, posetili su ga članovi njegove prve posade iz vremena kada je pripadao Nemačkoj. Među gostima je bio i jedan od prvih vlasnika broda.

 „Kruzenštern”

„Kruzenštern” je imao sličnu sudbinu kao „Sedov”. Sagrađen je 1926. godine u Vajmarskoj Republici pod imenom „Padua”, a nakon Drugog svetskog rata Sovjeti su ga uzeli kao ratnu odštetu. Brod je preimenovan u čast poznatog ruskog admirala i istraživača Ivana Kruzenšterna.

Uprkos starosti, brod za obuku „Kruzenštern” redovan je učesnik međunarodnih regata. Osim toga, dvaput je oplovio svet: 1995-1996. godine i 2005-2006. godine.

„Mir”

„Mir” je danas s brzinom od 19,4 čvorova (35,9 kilometara na čas) jedan od najbržih jedrenjaka. Uzevši u obzir takve karakteristike, ne čudi da ovaj brod učestvuje na svim većim trkama jedrenjaka. Na primer, 1992. godine učestvovao je u trci Grand Regatta Columbus, posvećenoj 500-godišnjici Kolumbovog otkrića Amerike. „Mir” je bio ukupni pobednik trke, a njegovu posadu je lično nagradio španski kralj Huan Karlos I.

„Nadežda” (škuna)

Danas dva jedrenjaka pod imenom „Nadežda” plove morima pod ruskom zastavom. Jedan od njih je škuna za obuku sagrađena 1912. godine.

Pre nego što je prešao u sovjetsko vlasništvo, ovaj brod je promenio mnogo imena i matičnih luka: od Holandije do Nemačke. Neko vreme je pripadao heroju Prvog svetskog rata Feliksu fon Lukneru, čuvenom „Morskom đavolu". On je bio nemački pomorski oficir koji je uspešno potapao  neprijateljske trgovačke konvoje na jednom od poslednjih borbenih jedrenjaka na svetu pod imenom „Zeadler” (Seeadler).

„Nadežda” (fregata)

Fregata „Nadežda”, za razliku od istoimene škune, nije tako stara. Izgrađena je 1991. godine u Poljskoj, a aktivno se koristi kao brod za obuku. Osim toga, „Nadežda” učestvuje u naučnim ekspedicijama i različitim međunarodnim regatama.

Obe „Nadežde” su dobile ime u čast legendarnog slupa u kojem je Rusija početkom 19. veka oplovila svet.

„Palada”

Ovaj ruski brod za obuku i naučna istraživanja ime je dobio po fregati „Palada”, u kojoj je 1852-1855. izvršeno istorijsko putovanje od Kronštata preko Atlantskog, Indijskog i Tihog okeana kada su ruske diplomate stigle u Japan.

Poput „Mira” (vidi gore), „Palada” se smatra jednim od najbržih jedrenjaka na svetu. Može postići brzinu do 18,8 čvorova (34,8 kilometara na čas).

„Štandart”

Sagrađen 1999. godine, „Štandart” je replika prvog broda ruske Baltičke flote, sagrađenog 1703. godine kako bi štitio novoosnovani Sankt Peterburg. Vodi ga njegova posada, koja se sastoji od obučenih volontera „Projekta Štandart”. Projekat takođe poziva goste da učestvuju u putovanjima ovim brodom.


Boris Jegorov,
Russia beyond



  • Izvor
  • foto: Vladimir Kobzar / Sputnik / Russia beyond/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Krajem oktobra u ruskim i svetskim medijima provukla se informacija o pogibiji američkog najamnika, koji je učestvovao u ratnom sukobu na teritoriji Ukrajine. Prema javno iznetim podacima, on se...


Ponovo se vraćamo temi takozvanog „Registra štete pričinjene Ukrajini“. Podsetimo da se uprava datog Registra odlukom Saveta Evrope nalazi u Hagu i da su na njegovom čelu predstavnici same...

Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...


Borbena dejstva u Ukrajini još nisu ni blizu kraja, ali su zemlje kolektivnog Zapada već počele da se bave tradicionalno najvažnijim pitanjem za njih — finansijskim, stvorivši „Registar štete,...

U produžetku Krimskog rata ubijen je Knez Mihailo Obrenović jer se drznuo da u saradnji sa Rusijom radi na stvaranju Balkanskog saveza. Na presto je doveden njegov rođak Milan,...


Svojom ekonomskom, moralnom i vojnom moći, Novi svet koji gradi svetska većina, uz pomoć naroda Zapadne Evrope i Severne Amerike, uskoro će prinuditi ekipu iz Vašingtona na mir u...


Ostale novosti iz rubrike »