Sto godina Prve srpske eskadrile sa Solunskog fronta
Navršio se vek od kada su, 17. januara 1918. godine, formirane prve srpske eskadrile opremljene modernim avionima i popunjene obučenim srbskim kadrom, koje su učestvovale u proboju Solunskog fronta i oslobođenju Otadžbine. S ponosom se sećamo tih dana i hrabrih srbskih avijatičara, ne dozvoljavamo da zaborav prekrije te svetle tačke naše vazduhoplovne istorije.
Radi jačanja vazduhoplovnih snaga srpska vlada je januara 1916. godine sklopila ugovor sa Francuskom radi opremanja vojske sa pet avijacijskih eskadrila i pratećim jedinicama. Odluka je realizovana tek kada se srpska vojska prebacila sa Krfa na položaje kod Soluna. Aeroplanska eskadra Srpske vojske je bazirala u Mikri, gde se nalazila glavna baza Aeronautike francuske istočne vojske.
Tridesetog maja 1916. godine, formirana je "Avijatika francuske istočne vojske" (7 eskadrila) i "Avijatika srpske vojske", ili "Srpska avijatika" - Štab i pet eskadrila: "MF 98","MF 82", "MF 99", "V 84" i "N 87". Po jedna eskadrila bila je namenjena za podršku svake od tri srpske armije, a dve su bile direktno potčinjene Vrhovnoj komandi Srpske vojske
Štab srpske Aeroplanske eskadre prešao je 18. juna 1916. iz Soluna u Sedes, kada je srpsko osoblje uključeno u zajedničke srpsko-francuske eskadrile, bliže liniji fronta i Vertekopu, Ostrovu i Gorgonu. Krajem avgusta 1916. godine u eskadrilama Srpske avijatike u proseku je bilo po 20 srpskih oficira, podoficira i vojnika, oko trećine sastava.
U protivofanzivi 12. septembra do 6. novembra 1916. Srpska vojska je izbila na Kajmakčalan i oslobodila Bitolj. U tim borbama aktivno je učestvovala Srpska avijatika i izvršila 300 letova. Eskadrile "F 82", "F 99" i "N 87" bazirale su u Vertekopu, eskadrila "F 84" na aerodromu Šamli, a eskadrila "F 98" na aerodromu Gorgon. Po naređenju francuske Vrhovne komande od prvog septembra 1916. godine, izmenjeni su nazivi svih francuskih eskadrila, tako su eskadrile "Srpske avijatike" dobile nazive: "F 385", "F 386", "F 388", "G 389", "V 390", "N 391" i "V 393".
Aeroplanska eskadra srpske vojske imala je 31. decembra 1916. godine 270 vazduhoplovaca, i to: sedam u Štabu, 137 u srpsko-francuskim eskadrilama i 126 u Aeroplanskom depou. Bilo je 32 pilota, 16 izviđača i 40 mehaničara. Već su sazreli uslovi za formiranje "čisto" srpske avijacijske jedinice. Odluka o tome doneta je 16. decembra 1916. godine. Iz eskadrile "N 387" izdvojena su tri aviona "njepor" i stavljena pod komandu kapetana I klase Branka Vukosavljevića, pod nazivom "Njeporsko odeljenje", a bazirala je u Vertekopu. S proleća 1917. godine povećan je broj aviona i sastav odeljenja.
Marta 1917. godine došlo je do formacijskih promena u Srpskoj vojsci. Zbog velikih gubitaka i nemogućnosti popune rasformirana je Treća armija, a njene jedinice raspoređene za popunu Prve i Druge srpske armije.
Naredbom Načelnika Štaba Vrhovne komande Srpske vojske, pri Vrhovoj komandi ostale su eskadrile Vrhovne komande broj "384" i "387" na aerodromu Vertekop; Prvoj armiji, pored eskadrile broj "398", stavljena je na raspolaganje i eskadrila broj "399" do tada u Trećoj armiji, i četiri aviona "njepor" za lovačku zaštitu; Drugoj armiji ostala je eskadrila broj "382"; "Njeporsko odeljenje" je i dalje ostalo neposredno potčinjeno Vrhovnoj komandi.
Na Solunskom frontu obavljen je najveći deo aktivnosti na opremanju srpskog vojnog vazduhoplovstva. Tokom 1917. i 1918. godine na školovanju bilo je više klasa pilota, izviđača i mehaničara. Druga klasa izviđača, 20 oficira, završila je obuku krajem oktobra 1917. godine. Treća klasaizviđača, 10 oficira, završila je školovanje u novembru 1917. godine. Po konkursu iz marta 1917. godine upućena je u Francusku Četvrta klasa pilota od 20 pitomaca, oni po završetku preobuke na avionima "AR 1", raspoređeni su u borbene eskadrile. Poslednja grupa pitomaca-pilota odabrana je u junu 1918. godine, ali je njihova obuka prekinuta zbog septembarske ofanzive, a završena je 1919. u Novom Sadu, posle oslobođenja otadžbine.
Početkom 1918. godine stvoreni su uslovi za pretvaranje mešovitih srpsko-francuskih eskadrila u srpske jedinice. Načelnik Štaba Vrhovne komande Srpske vojske doneo je 17. januara 1918. godine odluku "da komandant Aeroplanske eskadre, sporazumno sa šefom "Srpske avijatike", naše osoblje postepeno prikupi i grupiše u dve armijske eskadrile, jednu kod Prve, a drugu kod Druge armije, da bi se što bolje omogućilo komandovanje, upotreba i snabdevanje".
Aeroplanska eskadra odmah je pristupila realizaciji ovog naređenja, pa je srpsko-francuska eskadrila "AR 521", koja je tada bila u Vertekopu, dobila naziv Prva srpska eskadrila. Za komandira eskadrile postavljen je kapetan I klase Branko Vukosavljević. Prilikom formiranja Prva srpska eskadrila imala je: 12 aviona tipa "AR 1" i tri lovca tipa "njepor XXIV". Potpuno operativna postala je aprila 1918. godine.
Od srpsko-francuske eskadrile "525" osnovana je tokom maja i juna meseca 1918. godine i Druga srpska eskadrila, pri Prvoj srpskoj armiji, na aerodromu Verbena. Komandir je bio kapetan Dragiša Vujić. Ova eskadrila postala je operativna početkom jula 1918. godine. Prvog maja 1918. godine, srpska Aeroplanska eskadra imala je u svom sastavu: 62 oficira, 53 podoficira, 30 mehaničara i 337 kaplara i redova, ukupno 482 čoveka.
U okviru priprema za proboj Solunskog fronta, u avgustu mesecu 1918. godine, snage Prve i Druge srpske eskadrile grupisane su u jednu formaciju jačine 40 aviona. Dobijen je znatan broj modernih bombardera i izviđača.
U proboju Solunskog fronta avijacija je izvršavala zadatke: daljnjeg izviđanja, fotografisanja i bombardovanja neprijateljevih objekata. Lovačka avijacija je obezbeđivala dejstva izviđačke i bombarderske avijacije, i vršila zaštitu srpskih snaga. U borbama u vazduhu oboreno je 30 nemačkih i bugarskih aviona, a srbska protivavionska artiljerija oborila je pet.
Posle oslobođenja Skoplja, prvih dana oktobra 1918. godine, sve borbene eskadrile i službe "Srpske avijatike", srpska Aeroplanska eskadra i Aeroplanski depo, s Aeroplanskim parkom, prikupili su se u tom gradu. Time je omogućena bolja i efikasnija upotreba avijacije u borbenim dejstvima.
Prvi avioni "Srpske avijatike" preleteli su u Niš 20. oktobra 1918. godine. Krajem novembra i početkom decembra 1918. godine srpski vazduhoplovci su doleteli u Novi Sad. Srpsko vazduhoplovstvo izvršilo je u borbama na Solunskom frontu, i u toku protivofanzive i za oslobođenja Otadžbine 3.000 letova i dalo veliki doprinos pobedi. Stečena su dragocena iskustva i udareni temelji daljem razvoju vazduhoplovstva.
U balkanskim i svetskom ratu, srpsko vazduhoplovstvo je koristilo četiri balona, 180 aviona 36 tipova i modela, većinom dobijenih od saveznika, a četiri su zarobljena od neprijatelja.
Hvala srbskim avijatičarima sa Solunskog fronta iz prvih srbskih eskadrila za ogroman doprinos oslobođenju Otadžbine! Večna im slava!
Zlatomir Grujić
udruzenjepvlps.org
- Izvor
- foto: udruzenjepvlps.org/ vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- istorija
- vojska
- godišnjica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Krajem oktobra u ruskim i svetskim medijima provukla se informacija o pogibiji američkog najamnika, koji je učestvovao u ratnom sukobu na teritoriji Ukrajine. Prema javno iznetim podacima, on se...
Ponovo se vraćamo temi takozvanog „Registra štete pričinjene Ukrajini“. Podsetimo da se uprava datog Registra odlukom Saveta Evrope nalazi u Hagu i da su na njegovom čelu predstavnici same...
Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...
Borbena dejstva u Ukrajini još nisu ni blizu kraja, ali su zemlje kolektivnog Zapada već počele da se bave tradicionalno najvažnijim pitanjem za njih — finansijskim, stvorivši „Registar štete,...
U produžetku Krimskog rata ubijen je Knez Mihailo Obrenović jer se drznuo da u saradnji sa Rusijom radi na stvaranju Balkanskog saveza. Na presto je doveden njegov rođak Milan,...
Svojom ekonomskom, moralnom i vojnom moći, Novi svet koji gradi svetska većina, uz pomoć naroda Zapadne Evrope i Severne Amerike, uskoro će prinuditi ekipu iz Vašingtona na mir u...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.