BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Živadin Jovanović: Srbija mora da spremi teren i inicira dijalog pod okriljem SB UN koji niko ne može da oduzme iz nadležnosti SB UN

Živadin Jovanović: Srbija mora da spremi teren i inicira dijalog pod okriljem SB UN koji niko ne može da oduzme iz nadležnosti SB UN
14.12.2022. god.

Nekadašnji savezni ministar spoljnih poslova u intervjuu za  portal 
srbratstvo.ru daje preciznu i jasnu sliku stanja u pregovorima po pitanju Kosova i Metohije u ovom dramatičnom trenutku. Pokazuje kako je EU uzurpirala ono što joj ne pripada i nije bila statusno neutralna, a ni samostalna. Za povratak u SB UN nema formalnih prepreka, ali je za to potrebna naša inicijativa. Rusija je bila i ostaje principijelno na našoj strani.

Ministar spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Lavrov je tokom ove godine više puta upozorio da je EU izgubila kredibilitet. Portparol MID RF Marija Zaharova je tokom vikenda reagovala na izjavu srbskog premijera Ane Brnabić da je “Kurti kriv što je situacija na Kosovu dovedena na ivicu rata, a EU nije uradila ništa da to spreči”. Zaharova je na Telegram kanalu napisala:”Zašto mislite da EU ne radi ništa. Upravo ovakvu situaciju je EU godinama oblikovala”. Da li ste sa tim saglasni i šta Srbija da preduzme da bi presekla Gordijev čvor evropske medijacije?

- Treba da oceni koliko je zadovoljna ulogom EU kao nekog ko treba da olakša dijalog strana. Zatim,da li je dijalog pokazao rezultate koje je Srbija očekivala. Šta je sudbina dogovora koji su postignuti uz tu ulogu EU? I, da oceni da li je EU poštovala osnovno načelo nepristrasnosti u dijalogu. Na kraju – da li Srbija ima poverenja dalje, da će uz takvu ulogu EU zaštititi legitimne državne i nacionalne interese? Po mom mišljenju, EU nije ispunila očekivanja, nije bila statusno neutralna, uvek teži da iznudi jednostrane koncesije od Srbije i zloupotrebljava interes Srbije za članstvo u EU. Nije pokazala političku volju da obezbedi sprovođenje dogovora.

Ako ostane u ulozi medijatora nastaviće pritiske na Srbiju i zato Srbija mora da spremi teren i inicira dijalog pod okriljem SB UN koji niko ne može da oduzme iz nadležnosti SB UN, budući da SB UN nikome nije preneo ovlašćenje da odlučuje ili da pregovara u njegovo ime.

U srbskim medijima se pogrešno govori da je rezolucijom Generalne skupštine pregovarački proces izmešten iz UN u EU i pogrešno se govori da je EU medijator. Ne. u rezoluciji Generalne skupštine se uopšte ne spominju ni pregovori ni ovlašćenja EU. Piše samo da Generalna skupština UN kaže:»Dobrodošla je uloga EU u olakšavanju dijaloga strana». U rezoluciji nema termina da su se pregovori izmestili ili da je EU ovlašćena. Prosto je pozdravljena zainteresovanost EU da olakša dijalog strana. Olakšavanje nije čak ni posredovanje, nego to znači podsticanje, pozivanje na dijalog.

A šta se desilo? EU koja se obavezala na nepristrasnost, a od starta bila na strani Prištine  i separatizma. A Srbija sesamozavaravala, iako je «vrapcima na grani» jasno da EU koristi našu zainteresovanost za članstvo u klubu ekskluzivnih da bi mi stalno odstupali u korist separatizma.

Dakle, EU je uzurpirala nešto što joj niko nije preneo u nadležnost, uzurpirala je ovlašćenja SB UN i uzurpirala je pravo pet članica EU koje nisu priznale ilegalnu secesiju, a ona je uzela da govori u njihovo ime sasvim suprotno njihovom stavu. Najeklatantnija uzurpacija je non-pejpr Šolca i Makrona koji je u direktnom sukobu sa Rezolucijom 1244 i kojim Srbija treba da prizna nelegalnu secesiju kao legalno opredeljenje.

S obzirom da su uzrpirane nadležnosti SB UN, da li Rusija i Kina kao stalne članice treba da preduzmu inicijativu? U koju poziciju ovo stavlja njih, pre svega Rusiju?

- Uloga Rusije je uvek bila principijelna – zasnovana na međunarodnom pravu i odlukama SB UN. Nema razloga sumnji da će se ta uloga Rusije nastaviti. Ona je zastupala poziciju da će podržati ono čemu Srbija teži. Pošto se to tiče Srbije i njenih nacionalnih i egzistencijalnih interesa, na njoj je da pokrene odgovarajuće inicijative, bilo prema SB UN, bilo prema Generalnoj skupštini UN. Zato Rusija ni do sada nije samoinicijativno ništa pokretala bez odluke Srbije. Srbija je jedini faktor koji je odgovoran za najbolju zaštitu svojih interesa. Forma i sadržaj ruskog angažovanja zavise od odgovarajućih inicijativa Srbije. Rusija se do sada nije oglušivala o inicijative Srbije! Stvari zavise od procene naših državnih organa – hoće li se i na koji način obratiti Rusiji u vezi sa najnovijim razvojem događaja i budućim procesom pregovaranja.

Postoji li opasnost od toga da se Srbija, u borbi za pravednije posredovanje, ne obrati Rusiji nego Amerikancima? U beogradskim medijima se već danima upoređuju diplomatski dometi EU i Amerike uz zaključak da Amerika ima kapaciteta da natera Kurtija na ono što ne može Brisel. Sam predsednik Vučić je ocenio da “nije siguran da ovo što se dešava na Kosovu odgovara Amerikancima”.

- Ako Srbija zvanično oceni da EU nije u stanju da olakša dijalog, rešenje nije u tome da EU zameni Amerikom! Jedino ispravno rešenje je reaktiviranje  SB UN i mehanizma UN. U tome će svako imati svoje mesto: Rusija, Kina, Amerika, Francuska i Velika Britanija.

Zašto? Prvo, zato što je EU sve radila tako kako su joj rekle SAD. Iza delovanja EU je Amerika. EU u velikom stepenu zavisi od SAD što pokazuje i konflikt u Ukrajini u kome se EU ponaša prema zahtevima Vašingtona.

Drugo, kao medijator, SAD bi samo još direktnije promovisale svoj geopolitički interes: apsolutno gospodarenje NATO na Balkanu bez sivih zona.

Vraćamo se na prapočetak: da nije bilo agresije 1999, ne bi bilo ni secesije. A da nije bilo američke volje i uloge, ne bi bilo ni agresije ni secesije. SAD konstantno podržavaju secesionizam na KiM, jer je dominacija na istoku geostrateški interes SAD koji se nije promenio, bez obzira na retoriku. Uostalom, ambasador Hil preko naših medija otvoreno saopštava da je Srbiji mesto na zapadu, a to znači u američkoj geopolitici i NATO.

Srbija to ne može prihvatiti i zato je jedini put da se dijalog vrati u UN, a tamo u tom procesu mora biti mesta i za Rusiju i Kinu. Rezolucija 1244 doneta je uz saglasnost svih stalnih članica i predstavlja kompromis, koji je postignut 1999. Ako je takav kompromis i takva zaštita srbskih nacionalnih interesa postignuta pod bombama NATO pakta, ako je sve to zapisano u Rezoluciji 1244, koja je kompromis interesa svih involviranih, onda danas ne bi bilo opravdanja i obrazloženja da se ni za dlaku odstupa od tog kompromisa sadržanog u Rezoluciji 1244. Pregovori mogu da idu samo u pravcu konkretizacije suštinske autonomije KiM kao pokrajine Srbije, ali ne u pravcu legalizacije učinka agresije koja je po oceni državnih organa Srbije bila zločin protiv mira i čovečnosti.

Da li Rezolucija 1244 dozvoljava Kosovu da bude član međunarodnih organizacija? Čuli smo da je predsednik Vučić u prvom komentaru na francusko-briselski predlog rekao “crvena linija je članstvo u UN, o svemu drugom možemo da razgovaramo”. Da li bi pristajanje Srbije na kompromisnu formulu –  može članstvo svuda osim u UN – dalo dozvolu Kosovu da uđe u NATO?

- To su igrarije. Srbija ne može da prihvati međunarodni subjektivitet jedne kriminalne tvorevine. Srbija, ako drži do sebe, dostojanstva i interesa, ne može da se saglasi sa članstvom Kosova u bilo kojoj organizaciji gde su članice suverene države. To bi bilo samozavaravanje i pokušaj obmane – to bi bilo prelazno rešenje ka punom priznanju te ilegalne jednostrane secesije.

EU, a ne Rusija, traži da se Srbija samožrtvuje za druge

Kome treba da Srbija popusti: Albancima ili Putinu, kako su tvrdili zapadni, ali i beogradski mediji, kada je počela specijalna operacija u Ukrajini i počeo pritisak na Srbiju «jer EU nama radi ono što ne sme Putinu» ili EU i NATO koji zbog Kosova nemaju unutrašnje jedinstvo već 20 godina? Kako je sve ovo usmereno protiv Rusije?

Na zapadu je stvorena antiruska histerija koja je odavno izgubila smisao i meru, ali uprkos tome nema nikakvih razloga da se dovede u pitanje principijelna podrška koju Rusija pruža teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije sa Kosovom i Metohijom unutar njenih granica. Ta se pozicija ne menja.

Dalje, rekao sam da je EU prvo uzurpirala pravo svojih pet članica koje nisu priznale secesiju. A sada Šolc i Makron, odnosno dve zemlje, uzurpiraju pravo i tih pet država i preostalih 20 u klubu od 27 članica. To što oni nama u ime cele EU traže jeste da Srbija ustupanjem svoje državne teritorije doprinese ponovnom uspostavljanju narušenog jedinstva unutar EU i NATO pakta. Tako bismo mi legalizovali i pravo prečih geopolitičkih interesa Nemačke i Francuske.

Razgovarala: Diana Milošević, srbratstvo.ru


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © srbratstvo.ru/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na pitanje urednika portala RuSerbia.com o dugoročnim posledicama NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom u Srbiji i NATO bioloških laboratorija u Ukrajini i potrebi formalnog okrivljavanja SAD i NATO-a za nanošenje...


Na platnu promiču kadrovi oslobođenja Marijupolja, okružen sam publikom koja aplaudira i plače i razmišljam samo o jednom – saborcima kojih više nema, kaže povodom premijere dokumentarnog filma “Na...

Siniša Ljepojević, ugledni srbski intelektualac, veteran TANJUG-a, koji je decenijama živeo i radio u Londonu, a sada je i narodni poslanik pokreta „Mi – glas iz naroda“, za Bratstvo...


Dmitrij Rogozin, poslije višedecenijske uspješne političke karijere u Rusiji, tokom koje obavljao visoke državne funkcije nakon početka SVO otisnuo se na prvu liniju fronta. Tamo je u decembru prošle...

Urednik Vostok vesti nedavno je posetio Vagner Centar u Sankt Peterburgu


Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov dao intervju za TV kanal Rusija 24 i RIA Novosti.  O datumu završetka specijalne operacije


Ostale novosti iz rubrike »