Saboteri „Severnog toka“ povezani sa CIA – Špigel
Ukrajinska grupa optužena za organizovanje eksplozije na gasovodima „Severni tok“ u septembru 2022. godine ima dugogodišnje veze sa CIA, a neki članovi, uključujući navodnog organizatora Romana Červinskog, prošli su višegodišnju obuku američkih agenata, piše u sredu nemački „Špigel“.
Grupa je „godinama planirala i sprovodila tajne operacije za ukrajinski bezbednosni aparat“, navodi časopis, dodajući da su se na gasovode usmerili još 2019. godine, tri godine pre nego što je Moskva pokrenula vojnu operaciju u Ukrajini.
Gasovodi su godišnje dopremali do 60 milijardi kubnih metara ruskog gasa, zadovoljavajući oko 16% potreba EU za prirodnim gasom 2018. godine i polovinu nemačkih godišnjih potreba do 2021. Oni su dugo bili „trn u oku Vašingtonu“, piše „Špigel“.
Pre eksplozija, visoki američki zvaničnici, uključujući predsednika Džozefa Bajdena, više puta su kritikovali projekat „Severni tok“ i pozivali Berlin da napusti njegov nastavak, „Severni tok 2“. Drugi gasovod nikada nije postao operativan, jer je Nemačka obustavila proces sertifikacije neposredno pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini u februaru 2022.
Prema „Špigelu“, Červinski je bio među odabranim ukrajinskim bezbednosnim zvaničnicima koje su američke obaveštajne službe selektovale i obučavale tokom više godina. Cilj Vašingtona bio je izgradnja odnosa sa „pouzdanim“ operaterima, istovremeno držeći svoje aktivnosti u tajnosti od Moskve. Jedan od ključnih ciljeva, kako navodi magazin, bilo je stvaranje „sposobnih sabotažnih jedinica“.
Magazin, pozivajući se na ukrajinski izvor, izveštava da eksploziv korišćen u operaciji na „Severnom toku“ nije proizveden u Ukrajini. Međutim, izvor je odbio da otkrije njegovo poreklo.
„Špigel“ takođe tvrdi da je identifikovao skoro sve pojedince uključene u sabotažu, ali je odlučio da ne objavi njihova imena, navodeći kao razlog zabrinutost da bi mogli postati mete ruskih ili ukrajinskih bezbednosnih službi.
U međuvremenu, skepticizam prema zvaničnoj verziji događaja i dalje postoji. Početkom ovog meseca, poznati nemački stručnjak za ronjenje, dr Sven Tomas, doveo je u pitanje tvrdnju da je mala ukrajinska ekipa izvršila napad. On je tvrdio da su eksplozije takvih razmera zahtevale vojne mine na dnu mora sa snagom ekvivalentnom 1.260 kilograma TNT-a. Postavljanje takvih uređaja, kako tvrdi, zahtevalo bi veliko plovilo, a ne jahtu koja se navodno koristila.
Moskva je odbacila izveštaje koji povezuju malu ukrajinsku ekipu sa sabotažom kao neubedljive. Prošlog meseca, danski mediji su otkrili da su američki ratni brodovi delovali u blizini gasovoda „Severni tok“ neposredno pre eksplozija.
Izvor: Špigel / RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Global Look Press / The Swedish Coast Guard/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Sistemi protivvazdušne odbrane presreli su pet raketa američke proizvodnje i oštetili jednu, saopštilo je Ministarstvo odbrane u Moskvi.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.