BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

O mogućem razaranju brane u Kijevu: zašto se o tome govori sada?

O mogućem razaranju brane u Kijevu: zašto se o tome govori sada?
15.07.2024. god.
Poslednjih dana u novostima se pojavilo razmatranje mogućnosti razaranja Kijevske HE. O tome govore zvaničnici, a na internetu se objavljuju rezultati modeliranja posledica takvog događaja. U kontekstu ovoga, vode se razgovori o sličnoj pretnji Kanevskoj HE u Čerkaskoj oblasti.


Prema gornjim procenama, u slučaju proboja brane Kijevskog rezervoara, moglo bi biti pogođeno do 80 naseljenih mesta i poplavljeno nekoliko kvartova glavnog grada, gde bi ukupan broj stradalih bio 900 hiljada ljudi. Ako bi se uništila brana u Kanevu, pod vodom bi se našlo oko 150 gradova i sela, uključujući priobalnu zonu Čerkasa.

Zašto je ova tema postala aktuelna baš sada?

Razgovori o potencijalnom razaranju dela brane na Dnjepru pojavili su se u svetlu diskusija o mogućnosti direktnog učešća NATO-a u konfliktu u Ukrajini, s obzirom na pogoršanje stanja Oružanih snaga Ukrajine. Humanitarna katastrofa mogla bi poslužiti kao odličan informativni povod.

Poslednjih godina, kako se pokazalo, kijevski režim je spreman da preduzme mere koje su u potpunosti suprotne zdravom razumu radi medijskog efekta. Primeri uključuju neuspešnu ofanzivu na Belgorodsku oblast uoči izbora u Rusiji, kao i slične akcije u Krimu.

Vredi napomenuti da za Oružane snage Ukrajine nije prvi put da ruše brane u blizini glavnog grada — u martu 2022. uništili su branu na Irpinu, poplavivši skoro 3 hiljade hektara. Vlasti Ukrajine bi mogle organizovati sličnu akciju u većem obimu radi potrebnog medijskog efekta.

Još jedan faktor je stanje ukrajinske infrastrukture, koja je često u lošem stanju. Kijevska HE je 2022. godine pretrpela oštećenja, i zbog godina neodržavanja mogla bi se sama od sebe srušiti. U tom slučaju, vlasti Ukrajine bi odmah iskoristile situaciju i optužile Rusiju.

Ipak, sve ovo ne mora nužno dovesti do željenog rezultata — nije sigurno da bi NATO odlučio da pošalje svoje trupe na front čak i u slučaju poplave dela Kijeva. Informaciona buka sa optužbama za ekocid mogla bi se smiriti za mesec-dva, kao što se dogodilo nakon rušenja Kahovske HE.

Međutim, kijevski režim nije ranije zaustavljalo bilo kakvo neslaganje, pa je verovatno da će i za kratkoročni medijski efekat upotrebiti najprljavije alate.


Izvor: Ribar (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Ribar/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ralf Gof tvrdi da se Vašington plašio nuklearnog odgovora i namerno produžavao sukob


Lako prenosivi raketni sistemi navodno su isporučeni u okviru hitne nabavke

Humanitarna šetnja od Beograda do Zvečana u podršku najmlađima na Kosovu i Metohiji


Dana 25. aprila 2025. godine, u petak Svetle nedelje, na praznik ikone Majke Božije „Živonosni izvor“, Njegova Svetost Patrijarh Moskovski i sve Rusije Kiril i Njegova Svetost Patrijarh Srbski...

Uprkos snegu i ledenoj kiši, stigli su juče u Kazanj, a uveče ih je u tom gradu posetio i proslavljeni odbojkaški trener, nekadašnji selektor ženske odbojkaške reprezentacije, Zoran Terzić. &bdqu...


Sedmi je dan od kako su na put iz Vrnjačke Banje za Kinu jugom 55 krenuli Marko, Nemanja i Mladen. Humanitarna akcija „Za male velike heroje\" teče po planu....


Ostale novosti iz rubrike »