Početna stranica > Novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
RT: Ono što do sada znamo o oružanom sukobu u Sudanu
20.04.2023. god.
Bitka za kontrolu nad Sudanom ušla je u peti dan, nakon neuspeha 24-časovnog primirja koje su u utorak proglasile sudanska vojska i rivalska paravojna grupa.
Kakva je trenutna situacija u Sudanu?
Teške borbe vode se u glavnom gradu zemlje, Kartumu, susednom gradu Omdurmanu, i na drugim žarištima nakon što su u subotu izbili sukobi između Oružanih snaga Sudana (SAF) i Snaga za brzu podršku (RSF). Najmanje 270 ljudi je poginulo, a više od 2.600 povređeno u oružanom sukobu, procenila je Svetska zdravstvena organizacija, pozivajući se na sudansko ministarstvo zdravlja. Komitet Sudanskog sindikata lekara saopštio je u sredu da je više od polovine bolnica u glavnom gradu i susednim gradovima ostalo nesposobno da opslužuje pacijente nakon što su neke bombardovane, dok su druge napadnute i opljačkane.
Šta je uzrok sukoba?
Sukob potpiruje borba za moć između generala Abdela Fataha al-Burhana, koji vodi SAF, i njegovog rivala, generala Mohameda Hamdana Dagala, takođe poznatog kao Hemeti, lidera RSF. Tenzije su nastale zbog spora oko integracije RSF, paravojnih snaga, u oružane snage zemlje, kao i nadležnosti koje bi trebalo da nadgledaju ovaj postupak. Proces spajanja je ključni uslov naveden u tranzicionom sporazumu Sudana, koji je prvobitno bio planiran za 1. april, ali još uvek nije potpisan.
Šta je tranzicioni sporazum?
U aprilu 2019, vojni udar koji su zajednički organizovali RSF i SAF doveo je do svrgavanja predsednika Omara al-Bašira, koji je bio na vlasti 30 godina. Sporazum o podeli vlasti postignut je u avgustu 2019. između Prelaznog vojnog saveta i Alijanse za slobodu i promene, formirajući 11-člani Prelazni savet za suverenitet (TSC) kako bi se otvorio put prelaznoj vladi koju predvode civili. Od tada zemljom upravlja TSC, sa komandantom vojske al-Burhanom kao predsednikom, a Hemetijem iz RSF-a kao zamenikom predsednika. Još jedan državni udar u oktobru 2021. poremetio je tranzicioni sporazum, što je dovelo do novog sporazuma prošlog decembra.
Zašto se RSF protivi integraciji u oružane snage zemlje?
Bilo je izveštaja o neslaganju između Hemetija i al-Burhana oko imenovanja vrhovnog komandanta vojske tokom višegodišnjeg perioda integracije, pri čemu se RSF zalagao da civilni šef države preuzme tu funkciju, što vojska se protivi. Adel Abdel Gafar, član Saveta za Bliski istok, takođe je rekao medijima da se RSF „opirao integraciji u vojsku“ jer se plaši „da će izgubiti moć“.
Kako je sukob uticao na međunarodnu zajednicu?
Borci su navodno gađali humanitarne radnike, bolnice i diplomate. Žozep Borel, visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost, rekao je u ponedeljak da je ambasador EU u Sudanu „napadnut u svojoj rezidenciji“. Istog dana navodno je napadnut i konvoj vozila američke ambasade. Indijska ambasada je takođe u nedelju saopštila da je jedan od njenih državljana „koji je u subotu pogođen zalutalim metkom“ i da je „podlegao povredama“. Svetski program za hranu UN privremeno je obustavio svoje operacije u Sudanu nakon što su tri zaposlena ubijena.
Koji je put napred?
Raste pritisak na zaraćene strane da obustave borbe kako bi zaglavljeni stanovnici mogli da dobiju očajnički potrebnu pomoć i zalihe. Obe strane optužuju drugu za kršenje prethodnog prekida vatre. RSF je ponovo objavio svoju „punu posvećenost potpunom prekidu vatre“ u naredna 24 sata, Grupa je pozvala svog protivnika, koji tek treba da komentariše predlog, da se „podrži primirja prema najavljenom vremenu“.
Prema Al Džaziri, dok su druge zemlje zabrinute da bi sukob mogao eskalirati, sudanski komitet ljekara upozorio je na preteću „paralizu zdravstvenog sistema u Sudanu“.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti
- Izvor
- Tanjug
- Foto: AFP/ vostok.rs
- Povezane teme
- Sudan
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.