Srbska vojska ušla u Banjaluku - 102 godine od oslobođenja
Srbska vojska je pre 101 godinu ušla u Banjaluku i oslobodila je od austro-ugarskih okupatora. Danas se obeležava dan ulaska Srpske vojske u ovaj grad. Ulaskom Srpske vojske, Banjaluka je, posle više vekova provedenih pod turskom i austro-ugarskom okupacijom, ponovo postala slobodan grad.
Nakon proboja Solunskog fronta, 15. septembra, 24.000 srbskih dobrovoljaca sa prostora BiH učestvovalo je u oslobađanju Srbije, a potom i Bosne i Hercegovine i svih teritorija koje će ući u sastav novonastale države Kraljevine Jugoslavije.
Vojska je došla pod komandom majora Dragoljuba Bajalovića, komandanta Prvog bataljona 13. pešadijskog puka "Hajduk Veljko". Njega je na stanici pozdravio dobrodošlicom predsednik novoizabranog Narodnog veća sveštenik Nikola Kostić, a odmah i podnačelnik Pavo Grgić, ponudivši mu so i hljeb.
Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine
Predsednik Narodnog veća, Nikola Kostić, stupajući pred majora Bajalovića sa suznim očima koje su odavale neograničenu radost i ljubav vide velike oslobodioce i pozdravio ga rečima:
"Željno očekivana, braćo, dobro nam došli. Vjekovi su vas izgledali, gusle su vas dozivale, hrabri junaci ginuli s imenom vašim na usnama, mnoge su se ruke potajno širile, da vas prime u zagrljaj. I, eto, ispunjen je dugo sanjani san. Prvi put stupa noga srbskog vojnika na tlo krvave Krajine, hajdučko konačište Petra Mrkonjića, blagoslovene neka su vaše stope. Procvjetaće njive i livade, propjevaće šume i lugovi, zaigraće kolo braće od tri imena i tri vjere, zaoriće se himna slobode, silna, gromka, nikad ne čuvena. Vi, junaci, koji nosite rane s nebrojenih krvavih bojišta, čija je plemenita krv tekla za slobodu našu, hodite u naš zagrljaj. Ostalo je još jakih mišica da vam pomognu dogradnju velike domovine. I sestre vaše, čiju neograničenu ljubav uživate, došle su da vas okite cvijećem, da vam izraze sestrinsku miloštu, miloštu u pjesmi opjevanu kakve ravne u svijetu nema. Mala je ljudska riječ u ovom času gđe istorija govori. Suviše su silni osjećaji da bi ih mogla usta izraziti. Mada bi srca naša izvadili, ona bi vam pokazala trzaje naše velike radosti".
I dok je Kostić izgovarao ove dirljive reči, nepregledna masa neprestano je oduševljeno klicala: "Živela srbska vojska, živio kralj Petar Oslobodilac".
Doček za oslobodioce
Za početak Prvog svetskog rata vezana je jedna zanimljivost. Naime, po objavljivanju rata Srbiji, Austro-Ugarska je u Banjaluci pohapsila sve viđenije Srbe i optužila ih za veleizdaju. Slobodu za njih je uspio da izdejstvuje Alfons XIII, tadašnji kralj Španije, i to preko svoje majke, Marije Kristine, koja je bila poreklom sa austrijskog dvora. Zahvalna Banja Luka i danas ima ulicu u samom centru grada koja nosi ime ovoga vladara.
U toku novembra Srbska vojska oslobodila je najveći dio teritorije BiH, a 21. novembra, na Aranđelovdan, ušla je i oslobodila Banjaluku, a ulaskom Srpske vojske okončana je Austro-Ugarska okupaciona vlast u Banja Luci.
Obeležavanje Dana ulaska Srpske vojske 1918.
U Banjaluci će danas, u organizaciji Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Republike Srpske i Srbije, biti obeležen Dan ulaska srpske vojske 1918. godine.
Obeležavanja ovog značajnog istorijskog događaja počeće služenjem parastosa u banjalučkom Hramu Hrista Spasitelja za nestale i poginule srpske borce u Prvom svetskom ratu.
Biće položeni venci i cveće na spomenik banu Svetislavu Milosavljeviću.
Predviđen je i "Marš slobode srpske vojske". Reč je o performansu u kojem će se glumci i statisti u originalnim uniformama srpske vojske sa tadašnjim zastavama kretati od Parka Petar Kočić, preko Trga Krajine, Gospodskom ulicom do Gradske skupštine i porte Hrama Hrista Spasitelja. Marš će pratiti folklorna društva i građani Banjaluke.
Ispred Hrama Hrista Spasitelja predviđen je simboličan doček komandanta srpske vojske, koji će sa predsednikom Narodnog veća grada Banjaluke 1918. godine održati pozdravni govori na bini.
Potom će početi umetnički program i obraćanje zvaničnika.
Srbska vojska je nakon proboja Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine za samo 45 dana prešla više od 500 kilometara i 1. novembra oslobodila Beograd i celu Srbiju, a 21. novembra, na Aranđelovdan svečano ušla u Banjaluku.
U Prvom svetskom ratu poginulo je 1.300.000 Srba, odnosno 28 odsto srpske populacije, od kojih 53 odsto muškaraca dobi od 25 do 45 godina.
- Izvor
- Tanjug
- Ešalon u uniformama Srpske vojske na paradi povodom Dana Republike Srpske u Banjaluci, foto: Vostok/ vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- Bosna
- istorija
- rat
- godišnjica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.