RT: Obnavljanje nuklearnih testiranja je „kratkovidno i opasno“, navode demokrate u pismu Beloj kući
Visoki političari iz reda demokrata u Kongresu izrazili su "duboku zabrinutost" zbog izveštaja da Bela kuća prikriva planiranje prvog nuklearnog testiranja u SAD-u posle tri decenije, insistirajući na tome da je ta ideja opasna i da će Amerikance učiniti "manje bezbednim".
„Pišemo da izrazimo duboku zabrinutost zbog otkrivanja sastanaka na visokom nivou u administraciji o nastavljanju nuklearnog testiranja“, navodi se u pismu pet članova Odbora Demoratske stranke upućenom ministru odbrane Marku Esperu i ministru za energetiku Danu Brouiletu.
Osuda prati izveštaj Vašington Posta krajem prošlog meseca u kome se navodi da su visoki zvaničnici razgovarali o tome da li da razbiju višedecenijski moratorijum na nuklearno testiranje, a jedan anonimni zvaničnik je rekao da će takav test biti koristan jer će navodno uticati na pregovore o kontroli naoružanja s takozvanim protivnicima, naime Moskvom i Pekingom.
Dajući vladi zadatak, zakonodavci su pozvali na reviziju nuklearne strategije iz 2018. godine, odnosno periodičnu procenu statusa američkog nuklearnog arsenala i politike koje njime upravljaju, a koji su obećali da „Sjedinjene Države neće nastaviti s nuklearnim testiranjem, osim ako to nije neophodno da se osigura bezbednost i efikasnost". Na osnovu tih faktora, prema politici američkog predsednika Donalda Trampa, predsedavajući odbora rekao je da nuklearni test nije potreban.
Revizija iz 2018. godine takođe poziva „sve države koje poseduju nuklearno oružje“ da na sličan način objave ili održe moratorijum na testiranje, upozoravajući da Kina „modernizuje i proširuje“ svoj arsenal. Iako je Moskva ratifikovala Ugovor o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih testiranja 2000. godine, Vašington i Peking nikad nisu formalno ratifikovali sporazum, što znači da, formalno njima nije zabranjeno testiranje. Primećujući da su SAD sprovele više nuklearnih testova nego „svaka druga zemlja zajedno“, zastupnik demokrata je rekao da Vašington „ima najviše koristi“ od stalnog zamrzavanja testiranja, pozivajući administraciju da se drži svog navedenog stava.
Obnovljena kontroverza oko testiranja dolazi dok se SAD i Rusija pripremaju za pregovore o produženju novog ugovora START, ugovora o kontroli oružja koji ograničava broj strateških nuklearnih razmeštanja za obe zemlje, a koji bi trebalo da istekne sledeće godine. Dok je Moskva izrazila spremnost za sklapanje novog sporazuma, Vašington je zakomplikovao taj proces, neprestano insistirajući na tome da se Peking obuhvati sporazumom i da prihvati granice svog arsenala. Kako se razgovori bliže, to se čini sve manje verovatnijim, jer je Kina pokazivala malo interesovanja da postane strana u sporazumu.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Reuters / US Library of Congress handout / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.