BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

ZAHTJEV SUDU BIH DA ZABRANI SLANJE „PROGRAMA REFORMI” U NATO

ZAHTJEV SUDU BIH DA ZABRANI SLANJE „PROGRAMA REFORMI” U NATO
11.12.2019. god.
Slanje tog dokumenta prije nego što se objavi i prije nego što se omogući javnosti da o njemu povede javnu debatu, povrijedilo bi prava svih građana kako Republike Srpske, tako i ostatka Bosne i Hercegovine.

Piše: Stefan Mačkić, 


Pitanje (ne)pristupanja savezu kakav je NATO je od monumentalnog javnog značaja za žitelje bilo koje države, pa tako i Republike Srpske, koju bi Milorad Dodik u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine trebalo da predstavlja. O takvim pitanjima niti smije da odlučuje sam, mimo naroda, niti je iko dovoljno mudar, svjestan, staložen i dalekovid da može sam o takvim pitanjima ispravno da odlučuje.

Narod jeste mudar, a može biti i svjestan i dalekovid. Naravno, kada mu se blagovremeno pruže sve informacije koje su mu potrebne da shvati i prelomi kojim će pravcem i putem njegova budućnost da se pretače u njegovu prošlost. Neinformisan narod, pak, ne zacrtava pravac tog svog životnog potoka, već mu obrće smijer, pa mu se prošlost preliva u budućnost, a u tom se vrtlogu uvijek i neminovno diže teški mulj i talog, koji lako može da ga uguši.

„Program reformi Bosne i Hercegovine” stoga ne smije da se krije. Narod mora sam da se uvjeri šta u njemu piše i šta taj dokument za njegovu budućnost znači. Upravo zato je potpisnik ovih redova zahtijevao od Predsjedništva BiH da objavi „Program”. Nešto kasnije je to tražilo i Udruženje za borbu protiv korupcije „Transparensi internešnl” u Bosni i Hercegovini, ali tu treba da im se prigovori – oni za tu informaciju mole, a narod za prava koja mu neprikosnoveno pripadaju nema šta da moli vlast, već treba i mora od vlasti da zahtijeva da mu obezbijedi njihovo uživanje.

zahtjev, program reformi
Zahtjev Predsjedništvu BiH

Potpisnik ovih redova je zahtijevao i da se privremeno zabrani slanje „Programa”, sve dok ne protekne bar mjesec dana nakon njegovog objavljivanja. U suprotnom, javnost ostaje obespravljena, jer ne može da raspravlja o tom pitanju od izuzetnog javnog značaja, ne može o njemu da oblikuje javno mnjenje i stvori informisano i cjelovito mišljenje, ne može da kritikuje i pritišće javnu vlast da donese odluku narodu po volji i ne može tako da učestvuje u obavljanju javnih poslova; što su sve prava koja narodu jemče i Ustav Republike Srpske, i Ustav Bosne i Hercegovine, i Opšta deklaracija o pravima čovjeka, i Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, i Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

ZAHTJEV SUDU BIH

Budući da se nedostavljanjem „Programa” novinaru krši sloboda izražavanja, jer on bez tog dokumenta ne može da uživa svoje pravo i ispuni svoju ustavnu dužnost da blagovremeno o tom pitanju od javnog značaja izvijesti javnost; potpisnik ovih redova je od Suda Bosne i Hercegovine tražio da mu zaštiti ustavna prava i slobode tako što će da naloži Predsjedništvu BiH da objavi taj dokument i da mu zabrani njegovo slanje u sjedište NATO-a dok ne protekne bar mjesec dana od njegovog objavljivanja.

Zahtjev Sudu BiH

Takav zahtjev je podnesen jer nema drugih djelotvornih pravnih lijekova, pošto je izvjesno – pogotovo sada, nakon imenovanja Zorana Tegeltije za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i Dodikove najave o skorom imenovanju ministara – da bi taj dokument mogao veoma brzo da bude poslan u sjedište NATO-a, ili bez objavljivanja, ili netom poslije objavljivanja, kako bi se stvorio privid demokratije.

Zbog toga „Program” mora da se objavi što prije. Njegov sadržaj je izuzetno bitan i sam po sebi, ali blijedi naspram činjenice da ga se protivustavno skriva od naroda. Ustavodavitelji tako nastavljaju da podrivaju ustavni i demokratski poredak – vladavinu prava i vladavinu naroda – kako Republike Srpske, koju su se zakleli da čuvaju, tako i Bosne i Hercegovine.

Sud BiH o zahtjevu mora da odluči hitno, a najkasnije u roku od petnaest dana, kako je to propisano Zakonom o upravnim sporovima Bosne i Hercegovine.





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...

Kompanija Rheinmetall je upravo potvrdila pokretanje svoje prve proizvodne fabrike u zemlji


Vašington veruje da je 3.000 severnokorejskih vojnika otputovalo u Rusiju na obuku, izjavio je portparol Džon Kirbi



Ostale novosti iz rubrike »