RT: Od bombardera s propelerima do aviona pete generacije: „Suhoj“ obeležava 80 godina postojanja
Jedan od najpoznatijih ruskih proizvođača vojnih i civilnih aviona, konstruktiorski biro "Suhoj", obeležava 80 godina postojanja.
Kompanija "Suhoj" duguje ime svom prvom vodećem inženjeru - Pavlu Suhoju i svoju istoriju do 1939. godine, kada je njegov tim dobio zadatak da pokrene serijsku proizvodnju prve mašine - lakog bombardera Su-2. Sam Suhoj je do tada već bio veoma iskusan vazduhoplovni inženjer, koji je godinama radio zajedno sa još jednim istaknutim sovjetskim dizajnerom aviona, Andrejem Tupoljevim.
Su-2: Prvi
Su-2 je bio "Suhojeva" prva mašina - tim je osmislio, testirao i stavio u upotrebu. Avion je bio jednomotorni dvosed laki bombarder, sposoban za blisku vazdušnu podršku i izviđačke misije.
Izgrađeno je oko 900 mašina ovog tipa, a sovjetska vojska ih je aktivno koristila tokom prve tri godine, onog što je postalo poznato kao Veliki patriotski rat. Međutim, Su-2 je bio jedini avion koji je "Suhoj" serijski proizvodio tokom ere Drugog svetskog rata. Ostali avioni, kao što su Su-1 i Su-3, ili su ostali prototipi ili su proizvedeni u veoma ograničenom broju.
Su-7: Prvi mlaznjak
Tim inženjera "Suhoja" bio je jedan od prvih koji je eksperimentisao sa mlaznim avionima u SSSR-u, prototipove mešovitog pogona kao što su Su-5 i Su-10 tokom 1940-ih godina. Međutim, dizajnerski tim je raspušten 1949, da bi se ponovo sastao 1953. godine.
Lovac-bombarder Su-7 postao je prvi serijski turbomlazni avion koji je sovjetska vojska usvojila 1960. godine i koristila do kasnih 1980-ih godina. Gotovo 2000 aviona je proizvedeno i široko korišćeno u SSSR-u i drugim zemljama. Smatra se da se Su-7 i dalje koristi u Severnoj Koreji.
Iako je tim imao najviše iskustva u oblasti bombardera, nije se libio da proizvede svog čistog lovca. Proizveden je Su-9 krajem 1950-ih, a njegova modernizovana verzija Su-11 nedugo zatim.
Potom je Su-15 postao vrhunac borbenih aviona "Suhoj" za vreme sovjetske ere. Proizveden 1960-ih, Su-15 je do kraja raspada Sovjetskog saveza ostao okosnica snaga za vazdušnu odbranu SSSR-a. Presretač je učestvovao u većini incidenata s avionima koji su narušili sovjetski vazdušni prostor.
Dok Su-24 pokazuje znakove starosti, on i dalje ostaje radna snaga ruskih vazduhoplovnih snaga. Taktički bombarder je doživeo aktivnu upotrebu tokom tekuće antiterorističke operacije u Siriji.
Njegov naslednik, Su-34, već je u službi i neprestano zamenjuje svoje starije rođake u ruskim bombarderskim eskadrilama.
Su-25 i njegove modernizovane varijante ostaju jedina i istinska bliska vazduhoplovna podrška. Teško naoružan i oklopljen, avion se dokazao u više sukoba širom sveta.
- Izvor
- foto: © sukhoi.org/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.