BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sud odbio zahtev haškog tužilaštva, novo veće odlučuje u predmetu generala Mladića

Sud odbio zahtev haškog tužilaštva, novo veće odlučuje u predmetu generala Mladića
13.09.2018. god.

 


Sudija Džozef E. Čiondo Masanče odbio je danas kao neosnovan zahtev haškog tužilaštva koje je tražilo da se poništi odluka o izuzeću trojice sudija iz apelacionog veća u procesu protiv generala Ratka Mladića.

U svojoj odluci koju je danas objavio Mehanizam krivičnih sudova u Hagu, sudija Masanče je naveo da zahtevu tužilaštva nedostaju legalni (zakonski) osnovi, imajući u vidu da statut Mehanizma ne dozvoljava žalbe na odluke predsednika Mehanizma ili tročlanog sudskog veća, prenosi Tanjug.

U pitanju je nedavna odluka kojom je sudija Žan-Klod Antoaneti usvojio argumente Mladićeve odbrane da bi sudije Teodor Meron, Karmel Ađijus i Liju Daćun mogle da budu pristrasne prilikom odlučivanja o žalbi Mladića na prvostepenu presudu kojom je osuđen na doživotni zatvor zbog navodnog genocida, jer su učestvovale u donošenju ranijih presuda Haškog tribunala kojim su Mladiću podređeni oficiri Vojske Republike Srpske osuđeni zbog navodnog genocida i drugih zločina u Srebrenici, u julu 1995.

U tim presudama, po odbrani, sudije Meron, Ađijus i Daćun su unapred utvrdile i Mladićevu krivicu za navodni genocid u Srebrenici, donoseći zaključke o generalovoj ulozi i odgovornosti.

Tužilaštvo je tvrdilo da je Antoanetijeva odluka suprotna sudskoj praksi i tražilo da predsednik Mehanizma sudija Meron imenuje tročlano sudsko veće koje će ponovo odlučivati o Mladićevom zahtevu za izuzeće.

Sudija Ađijus predsedavao je veću tribunala koje je izreklo osuđujuću presudu grupi oficira Vojske Republike Srpske predvođenih Vujadinom Popovićem i Ljubišom Bearom, osuđenim na doživotni zatvor zbog Srebrenice.

Sudija Meron predsedavao je žalbenim većem tribunala koje je potvrdilo prvostepenu osuđujuću presudu i doživotnu zatvorsku kaznu generalu Vojske Republike Srpske Zdravku Tolimiru zbog navodnog genocida u Srebrenici, kao i žalbenim većem koje je generala Vojske Republike Sroske Radislava Krstića osudilo na 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja navodnog genocida u Srebrenici.

Kineski sudija Daćun bio je predsedavajući u procesu protiv oficira Vojske Republike Srpske Vidoja Blagojevića, koji je zbog zločina u Srebrenici bio osuđen na 15 godina zatvora.

Meron je bio dugogodišnji predsednik Tribunala, a sada je predsednik rezidualnog Mehanizma, pravnog naslednika Tribunala.

Umesto njih, sudija Antoaneti je u apelaciono veće postavio sudije Emparanija Mamija Ričarda Radžonsona, Prisku Matimbu Nijambe i Geberdaoa Gustava Kama. 

Osim sudije Nijambe, koja se protivila osuđujućoj presudi generalu Vojske Republike Srpske Zdravku Tolimiru za navodni genocid u Srebrenici, dvojica novoimenovanih sudija nisu imali iskustvo u procesima za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, ali su sudili za zlodela u Ruandi, preneli su mediji.

Mladić je prvostepeno osuđen na doživotni zatvor u novembru prošle godine pred zatvaranje Tribunala.


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.

Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Ostale novosti iz rubrike »