BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Obnovljeno srbsko vojničko groblje u Tunisu

Obnovljeno srbsko vojničko groblje u Tunisu
19.06.2018. god.

Srbsko vojničko groblje u Menzel Burgibi u Tunisu, gde počiva 1.200 vojnika, prošle godine je potpuno obnovljeno, prenosi RTS.

Posle decenija nebrige, Srbija je izdvojila sredstva, pa su bele sablje časti zamenile krstove. U godini kada se obeležava vek od završetka Velikog rata, srbsko vojnička groblje i spomen-kosturnica, dostojni su ratnika koji u njima počivaju.

Dvadesetak kilometara od grada-luke Bizerte u Tunisu je Menzel Burgiba, naselje na periferiji grada gde je međunarodno vojničko i hrišćansko groblje.

Groblje je u veoma lošem stanju. Grobovi su porušeni, nadgrobne ploče popucale, zarasle u travu... Ali, pri dnu groblja blista obnovljeni spomenik sa kupolom i natpis "Francuzima i Srbima umrlim za otadžbinu".
 
Nedaleko je Srbsko vojničko groblje – sređeno i očišćeno. Sablje od livenog gvožđa, pobodene u zemlju u savršenom su redu. Na svakom je pločica, ime, grb, jedinica, lovorov venac.
 
"Preko 1.200 srbskih vojnika je sahranjeno na vojničkom groblju u Menzel Burgibi. Za njih 800 zna se tačno mesto, ime i datum rođenja. Međutim, ostali su sahranjeni kao neznani vojnici", kaže turistički vodič Tomislav Štulić.
 
Groblje održava Vaurdija, koja je sada u osmoj deceniji. U prevodu sa arapskog na srbski jezik njeno ime znači Ruža. Živi u kući pored groblja i posle muževljeve smrti, sa sinom i unukom, brine o srbskom groblju. Sve koji su došli zajedno sa ekipom RTS-a je poljubila.
 
"Srećna sam što ste došli. Vi ste moja rodbina. Ovde su sahranjeni vaši. Mi smo jedno. Ja brinem o vašim precima. Nedavno je izdata knjiga o srbskim vojnicima koji su ovde sahranjeni. I ja sam u njoj", kaže Vaurdija.
 
Od 1915. do 1917. godine više od 60.000 srbskih boraca je stiglo na obale severa Afrike, tako da je i tu deo srpske istorije. Oporavljali su se i lečili od posledica ranjavanja, gladi i tifusa posle prelaska Albanije. Leka, nažalost, nije bilo za više od 3.000 boraca. Njihove večne kuće su "tamo daleko" u Egiptu, Alžiru, Maroku i Tunisu.
 
Oko 10.000 srbskih vojnika stiglo je posle prelaska Albanije 1915. godine u Bizertu. Tada su sagrađene i drvene barake. Narednih nekoliko godina ovde im je bila druga kuća. To je još jedan dokaz neraskidivog prijateljstva između Tunisa i Srbije.


  • Izvor
  • foto: RTS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kandidat za predsednika SAD sugerisao je da je incident bio čin rata koji je inscenirao Vašington


Ruske trupe su izvele kombinovani napad na objekte Oružanih snaga Ukrajine na teritoriji Ukrajine i deo Rusije pod kontrolom OSU. Mete su bili aerodromi i druga infrastruktura O

Pentagon ne zna da li su odbrambeni predmeti „izgubljeni ili uništeni“, pokazala je istraga


Glavni događaji se sada odvijaju na trgu Muriljo u centru bolivijske prestonice La Paza, gde se nalaze vladine zgrade. Nešto ranije, odvojene jedinice vojske zauzele su susednu teritoriju koristeći...

Zemlje NATO-a neće moći da rasporede više od 300.000 vojnika u slučaju sukoba, upozoravaju stručnjaci



Ostale novosti iz rubrike »