Kako Rusija slavi Vaskrs
U Rusiji Vaskrs ima veći značaj od Božića i jedan je od najvećih godišnjih praznika. Vaskršnje proslave su praktikovane čak i u sovjetsko vreme i popularne su kako među vernicima, tak i među ljudima koji nemaju mnogo veze sa verom. Evo kako da najbolje iskoristite pravoslavni Vaskrs u Rusiji koji pada 8. aprila.
Ponoć uoči Vaskrsa: Idite u hram na liturgiju
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril na pashalnom bogosluženju u Hramu Hrista Spasitelja u Moskvi.
Sergej Pjatakov/SputnikU ruskim pravoslavnim hramovima pashalno bogosluženje počinje uveče uoči Vaskrsa. Mnogi Rusi (manje ili više pobožni) okupljaju se u hramovima pre ponoći. Kada nastupi ponoć sveštenik se obraća prisutnima rečima „Hristos voskrese“, posle čega se pale sveće, služi se liturgija i zatim ljudi čestitaju jedni drugima praznik. Za mnoge je to jedini odlazak u crkvu tokom godine. Zato i vi obucite najbolje odelo koje imate.
Jedan deo prisutnih posle liturgije odlazi kući da spava, ali najpobožniji ostaju celu noć do ranog jutra.
Od 8 do 11 pre podne: Posetite groblje
Moskovljani na Mitinskom groblju na Vaskrs.
Georgij Kurolesin/SputnikOdavanje počasti pokojnicima na Vaskrs je vekovna tradicija koja je nastavljena i u sovjetskom periodu. Mnogi Rusi odnose na grobove svojih upokojenih rođaka hranu pripremljenu za praznik, na primer jaja i „kulič“ [ruski vaskršnji kolač].
Ova ruska tradicija ne potiče od pravoslavlja nego od paganskog perioda i uglavnom je zastupljena kod stanovnika Rusije koji nemaju mnogo veze sa verom. Pravoslavna crkva se odlučno protivi toj tradiciji, jer su za pomen predviđeni drugi dani.
Od 12 do 14 časova: Uživajte u obilnoj trpezi
Vaskršnji kolač („kulič“) i jaja.
Jevgenija Novoženjina/SputnikPravoslavni Veliki post podrazumeva strogo uzdržavanje od mrsne hrane koje traje 40 dana. Vaskršnji ručak je nešto kao nagrada za taj trud i zato se na Vaskrs priprema „carska“ trpeza.
Obično se pravi „pasha“ (slatki puding u obliku piramide), „makovnik“ (ukusni kolač od maka) i „kulič“ (slatki hleb sa belom glazurom ukrašen mrvicama). Tu je, naravno, i mrsna hrana od koje se vernici uzdržavaju tokom posta, na primer šunka, sir ili mleko. Jedini nedostatak je u tome što se većina ovih poslastica pravi u subotu kada još traje post tako da se ništa ne može probati pre vremena.
Jaja su takođe važan element ruskog vaskršnjeg praznika. Vaskršnje jaje je simbol Hristovog Vaskrsenja. Najčešće se jaja farbaju u crveno (u lukovini) što simbolizuje Hristovu krv, ali se vrlo lepe boje mogu dobiti pomoću kafe, spanaća i cvekle.
Od 14 do 17 časova: Pogledajte Faberžeova jaja
Faberžeov muzej
Rusi većinom provode Vaskrs u krugu porodice. Ali ima i mnogo drugih varijanti. Jedna od zanimljivijih je da vidite Faberžeovo jaje – najlepše vaskršnje rusko remek-delo. Faberžeova jaja su poznata u celom svetu. To su pravi biseri kompanije „Faberže“, najveće juvelirske kuće u Rusiji. Ruska carska porodica je često naručivala Faberžeova jaja za Vaskrs jer je to pravo vreme za tako predivan ukras. Najveća kolekcija Faberžeovih jaja se nalazi u Oružejnoj palati Kremljau Moskvi i u Faberžeovom muzeju u Sankt Peterburgu.
Od 17 do 19: Posetite Festival vaskršnjih poklona
Učesnici prolećne parade u okviru Festivala vaskršnjih poklona na Tverskom bulevaru.
Dmitrij Serebrjakov/TASSAko ne želite da provedete dan kod kuće možete posetiti neke tradicionalne vaskršnje manifestacije u gradu. U većini ruskih gradova se organizuje svojevrsni Vaskršnji vašar sa različitim porodičnim sadržajima. Na primer, u okviru Moskovskog Festivala vaskršnjih poklona u celom gradu su organizovane interaktivne predstave i degustacija hrane. U mnogim gradovima se organizuje kulturno-umetnički program sa narodnom i pravoslavnom muzikom.
Od 19 do 24: Slušajte Vaskršnji muzički festival
Ruski dirigent, generalni direktor i umetnički rukovodilac Marijinskog teatra Valerij Gergijev i ruski pijanista Denis Macujev na Vaskršnjem festivalu na Poklonoj gori u Moskvi.
Vjačeslav Prokofjev/TASSOd 2002. godine se na ruskom Festivalu vaskršnje muzike mogu slušati najbolje ruske simfonije, kamerna muzika, horsko pevanje i crkvena zvona. U programu festivala učestvuju ugledni muzičari iz celog sveta.
Otvaranje festivala je u nedelju u 19. časova u Velikoj sali Moskovske konzervatorije, gde će nastupiti simfonijski orkestar Marijinskog teatra. Ako vam ne pođe za rukom da prisustvujete (ulaznice su veoma tražene), ne brinite, možete slušati koncert u onlajn režimu ili posetiti jednu od 145 lokacija na kojima se takođe održava ovaj nacionalni festival. Raspored pogledajte ovde.
Tomi O`Kalahan,
Russia beyond
- Izvor
- foto: Devojčica sa vaskršnjim jajetom uoči pravoslavnog Vaskrsa. foto: Valerij Maticin/TASS / Russia beyond/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- pravoslavlje
- religija
- praznik
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.