BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

"Nijedna tema nije zabranjena": Objašnjenje Modijeve posete Moskvi

08.07.2024. god.
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Premijer Indije Narendra Modi će u ponedeljak posetiti Rusiju, što je prva bilateralna poseta u njegovom novom mandatu. Ovo je odnos sa izuzetno dobro organizovanom institucionalnom istorijom. Možda je koeficijent poverenja najviši od svih bilateralnih odnosa koje Rusija upravlja, uprkos globalnim turbulencijama izazvanim geopolitičkim sukobima, tekućim ratovima i drugim izazovima koji direktno utiču na dve države.

Moskva i Nju Delhi takođe često i iskreno konsultuju o pitanjima vezanim za Kinu, koja postaju sve važnija u nastajućem globalnom pejzažu, sa ambicijama Pekinga koje postaju sve očiglednije.

Štaviše, Rusija je predsedavajuća i domaćin samita BRIKS+ u velikom stilu, sa preko 200 sastanaka koji mu prethode. Dakle, oba lidera imaju pune tanjire i veliki meni koji je otvoren za njih ove nedelje.

Modi je upravo bio na samitu G7 u Italiji gde se sastao sa mnogim liderima, uključujući ukrajinskog Vladimira Zelenskog, koji smatra da bi Nju Delhi mogao odigrati mnogo veću ulogu u rešavanju konflikta između Rusije i Ukrajine, s obzirom na specijalan odnos koji dve zemlje i lideri imaju.

Modi je zastupao poštovanje Povelje UN, pribegavanje dijalogu i diplomatiji, i insistirao je da ovo "nije doba rata" i da mir mora biti iskreno tražen. Ideali i morali, čak i u spoljnoj politici, pružaju osnovu i sidro za zatvaranje praznina i rešavanje kriza. Međutim, na "samitu mira" u Švajcarskoj Indiju je predstavljao visoki diplomata koji je odbio da podrži teze sa tog skupa, jer to ne bi dovelo do mira već do više podela. Odsustvo Rusije na konferenciji u Švajcarskoj učinilo je da ona bude neuspešna, ali indijska podrška prekidu rata i oslanjanje na diplomatiju ostali su čvrsti.

S obzirom da Nju Delhi ima za cilj da deluje kao most između Zapada i Istoka, kao i između Severa i Juga, verovatno je da bi Modi mogao delovati kao pouzdan posrednik, naročito nakon što je procenio raspoloženje lidera G7. Ali za tango je potrebno dvoje.

Nema sumnje da su konflikt između Moskve i Kijeva i borbe na Bliskom istoku, kao i dugotrajni uticaji pandemije, izazvali velike probleme i krize za 'Globalni jug', čiji su interesi i blagostanje integralni deo indijskog spektra spoljne politike. Sa svojom filozofijom "Vasudhaiva Kutumbakam" (Ceo svet je jedna porodica) i željenom ulogom kao Višva Bandhu (Prijatelj celog sveta), Nju Delhi mora pronaći načine da smanji višestruke krize koje negativno utiču na njene nacionalne interese kao i na tri četvrtine globalne zajednice najmanje razvijenih i razvojnih zemalja.

Modieva dvodnevna poseta je prikladno opisana od strane portparola Kremlja Dmitrija Peskova kao "vrlo važna" i, s obzirom na veoma poverenjski karakter odnosa, nijedna tema neće biti zabranjena za diskusiju između dva lidera.

Predsednik Putin je često hvalio premijera Modija i indijsku priču o rastu, kao i stratešku autonomiju Nju Delhija.

Indija i Rusija se već decenijama bore da povećaju bilateralnu trgovinu iznad 10 milijardi dolara, ali odluka Nju Delhija da kupuje više ruske nafte dovela je do neviđenih 65 milijardi dolara prošle godine. Moskva je postala veliki dobavljač. Naravno, indijske javne i privatne kompanije su ciljale ruski sektor ugljovodonika i uspešno su ušle u neke oblasti, uključujući 20% udela u Rosnjeftu 2002. godine, što se pokazalo kao uzajamno korisno. Ruske cevovode prema Indiji treba ozbiljno razmotriti i nastaviti sa iskrenošću sa obe strane, kako Moskva usavršava svoje politike 'Deluj prema Aziji' i Evroaziji, a Indija nastavlja sa svojom multi-alignment politikom, pri čemu obe nacije teže strateškoj autonomiji.

Arktik je kritična zona geoekonomskog takmičenja gde je Moskva glavni igrač, a Nju Delhi je osmislio Arktičku politiku. Rusija takođe podržava i pretplatnik je inicijative 'Proizvodi u Indiji' za samodovoljnost, i za transfer osetljivih tehnologija u odbrani, bezbednosti, svemiru, sajber i civilnom nuklearnom domenu, politika koja bi trebalo da ojača intenzivno angažovanje između zemalja.

Diversifikacija odnosa i interesa je vođena strateškom vizijom svake zemlje, dok je realistično razumevanje ograničenja čak i između najbližih prijatelja suštinsko za uzajamno kolaborativnu matricu.

Sporazumi o odbrani između Rusije i Indije, kao i skoro dogovoreni RElos sporazum o razmeni logistike u pomorskoj oblasti, će videti slična angažovanja sa drugim strateškim partnerima koji ostaju samostalni, iako ponekad to može biti komplikovano. To se može prevazići samo kroz poverenje i realističnu procenu od strane strateških partnera širom geopolitičke podele.

Modieva poslednja poseta Rusiji bila je kao Glavni gost na Dalekoistočnom ekonomskom samitu 2019. godine. Daleki istok je stekao ključni značaj za odnos, sa novim mogućnostima. Sporo kretanje ovde može biti skupo i ubrzanje bi donelo dividende, dok bi kreditna linija od 1 milijarde dolara od indijskih preduzeća mogla biti okidač. Moskva, iz sopstvenih strateških razloga, se nada da će Indijci ući u taj spektar mogućnosti, uključujući investicije i radnu snagu. Međutim, dobrobit radnika ostaje briga, s obzirom na nedavne izveštaje o nekima koji su raspoređeni u ratne zone, o čemu će Modi i Putin razgovarati.

Povezanost, posebno kroz temeljno revidiranje Koridora za međunarodni sever-jug transport (INSTC) kao i koridora Čenaj-Vladivostok u kontekstu Arktika, mora biti pojačana praktičnim i verodostojnim merama sa obe strane. Nedavni dugoročni ugovor Indije za upravljanje iranskom lukom Čabahar je značajan, kako za stratešku povezanost Avganistana i Centralne Azije, tako i za INSTC, uprkos pretnjama američkim sekundarnim sankcijama.

Pored toga, Indija bi mogla otvoriti nove konzulate kako bi dalje unapredila svoj doseg u Rusiji – najvećoj zemlji na svetu. Svi odnosi rađaju brige i pitanja koja se moraju rešavati na otvoren i direktan način, uzimajući u obzir realna očekivanja obe strane. Očigledno jako poverenje između dva lidera i njihovih zemalja se očekuje da će obezbediti to.


Izvor: RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Sputnik/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Moskva na Vašington mora da gleda kao na dugoročnu pretnju


Ostale novosti iz rubrike »