Štaviše, u ukrajinskom sukobu, američko vojno i političko rukovodstvo ne samo da je artikulisalo, već je i javno izrazilo misiju korišćenja svog zastupnika da nanese strateški vojni poraz Rusiji, uprkos njenom nuklearnom statusu.
Reč je o složenom poduhvatu u kome su kolektivni ekonomski, politički, vojni, vojno-tehnički, obaveštajni i informacioni kapaciteti Zapada integrisani sa delovanjem ukrajinskih oružanih snaga u direktnoj borbi protiv ruske vojske. Drugim rečima, SAD pokušavaju da pobede Rusiju ne samo bez upotrebe nuklearnog oružja, već čak i bez formalnog upuštanja u neprijateljstva.
U tom kontekstu, izjava pet nuklearnih sila od 3. januara 2022. da „ne treba voditi nuklearni rat” i da „ne može biti pobednika” deluje kao relikt prošlosti. Proksi rat između nuklearnih sila je već u toku; štaviše, u toku ovog sukoba uklanjaju se sve više ograničenja, kako u pogledu korišćenih sistema naoružanja i učešća zapadnih trupa, tako i geografskih granica poprišta rata. Moguće je pretvarati se da se održava određena 'strateška stabilnost', ali samo ako, poput SAD, igrač postavi zadatak da neprijatelju nanese strateški poraz od strane države klijenta i očekuje da se neprijatelj ne usuđuje da upotrebi nuklearno oružje.
Dakle, koncept strateške stabilnosti u svom izvornom obliku – stvaranje i održavanje vojno-tehničkih uslova za sprečavanje iznenadnog masovnog nuklearnog udara – samo delimično zadržava svoje značenje u sadašnjim uslovima.
Jačanje nuklearnog odvraćanja moglo bi da bude rešenje za pravi problem obnavljanja strateške stabilnosti, koji je ozbiljno narušen trenutnim i eskalirajućim sukobom. Za početak, vredi ponovo razmisliti o konceptu odvraćanja i, u tom procesu, promeniti njegovo ime.
Na primer, umesto o pasivnom, trebalo bi da govorimo o aktivnom obliku. Protivnik ne treba da ostane u stanju udobnosti, verujući da rat koji vodi uz pomoć druge zemlje neće ni na koji način uticati na njega. Drugim rečima, neophodno je vratiti strah u umove i srca neprijateljskih vođa. Korisna vrsta straha, vredi naglasiti.
Takođe se mora priznati da su granice čisto verbalne intervencije iscrpljene u ovoj fazi ukrajinskog sukoba. Kanali komunikacije sve do vrha moraju ostati otvoreni 24 sata, ali najvažnije poruke u ovoj fazi moraju biti poslate kroz konkretne korake: promene doktrine; vojne vežbe za njihovo testiranje; podvodne i vazdušne patrole duž obala verovatnog neprijatelja; upozorenja o pripremama za nuklearna ispitivanja i samim testovima; nametanje zona zabrane letova nad delom Crnog mora i tako dalje. Smisao ovih akcija nije samo da se demonstrira odlučnost i spremnost da se koriste raspoložive sposobnosti za zaštitu vitalnih interesa Rusije, već – što je najvažnije – da se neprijatelj zaustavi i podstakne na ozbiljan dijalog.
Mere eskalacije se ovde ne završavaju. Vojno-tehnički koraci mogu biti praćeni stvarnim aktima o kojima su već data upozorenja: na primer, napadi na vazdušne baze i centre snabdevanja na teritoriji zemalja NATO-a i tako dalje. Nema potrebe ići dalje. Jednostavno treba da shvatimo, i pomognemo neprijatelju da shvati, da strateška stabilnost u pravom, a ne uskom, tehničkom smislu te reči nije kompatibilna sa oružanim sukobom između nuklearnih sila, čak i ako se (za sada) vodi indirektno.
Malo je verovatno da će neprijatelj lako i odmah prihvatiti ovakvo stanje. U najmanju ruku, moraće da shvate da je to naš stav i da izvuku odgovarajuće zaključke.
Vreme je da počnemo da revidiramo konceptualni aparat koji koristimo u pitanjima strategije bezbednosti. Govorimo o međunarodnoj bezbednosti, strateškoj stabilnosti, odvraćanju, kontroli naoružanja, nuklearnom neširenju i tako dalje. Ovi koncepti su se pojavili tokom razvoja zapadne – uglavnom američke – političke misli i našli su neposrednu praktičnu primenu u spoljnoj politici SAD. Oni su zasnovani na postojećoj stvarnosti, ali prilagođeni ciljevima američke spoljne politike. Pokušali smo da ih prilagodimo našim potrebama, ali sa različitim uspehom.
Vreme je da krenemo dalje i razvijemo sopstvene koncepte koji odražavaju poziciju Rusije u svetu, kao i njene potrebe.
Autor: Dmitrij Trenin, profesor istraživač na Višoj ekonomskoj školi i vodeći naučni saradnik na Institutu za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose. Takođe je član Ruskog saveta za međunarodne poslove (RIAC).
Izvor: Rossiя v globalьnoй politike