BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT, Sergej Poletajev: Zašto bi bitka za „strateški nevažan“ grad mogla da odluči o ishodu ukrajinskog sukoba

RT, Sergej Poletajev: Zašto bi bitka za „strateški nevažan“ grad mogla da odluči o ishodu ukrajinskog sukoba
04.04.2023. god.
U očekivanju ukrajinske kontraofanzive, Moskva se suočava sa ključnim strateškim izborom

 

Od početka godine ukrajinski front je obavijen varljivom tišinom. Razni insajderi i anonimni izvori predviđali su preteću ofanzivu velikih razmera ruskih oružanih snaga. Prvo se očekivalo oko Nove godine, zatim se očekivalo početkom februara, a opet oko 24. februara – godišnjice ruskog napada, prošle godine. Dani su dolazili i prolazili, ali ništa se nije dogodilo.


Sa dolaskom proleća, govorilo se o jednako neizbežnoj ofanzivi – ali ovog puta od strane Oružanih snaga Ukrajine (AFU) na jugu. Navodno, plan AFU je da se probije do Azovskog mora i preseče kopneni koridor do Krima. Svaki uspeh ili neuspeh u ovom pravcu imaće značajan strateški uticaj. Ako su procene tačne, Kijev priprema nove vojne jedinice i zalihe zapadnog oružja – uključujući britanske tenkove i granate sa osiromašenim uranijumom o kojima se naširoko raspravlja – upravo za ovaj poduhvat.

Međutim, za razliku od široko rasprostranjenog mišljenja, stalna mobilizacija Ukrajine se ne sprovodi radi proširenja vojske – novi regruti samo nadoknađuju gubitke. Procene pokazuju da broj službenog osoblja u AFU ostaje stabilan na oko 400.000 aktivnih boraca.

S obzirom na važnost južnog pravca fronta, Oružane snage Rusije će ili održati odbranu ili će kontranapadima preseći mogući prodor Ukrajine. Za to su potrebne odgovarajuće snage, granate i oprema, kao i prethodna priprema.
©  RT

Namjere Rusije su prilično ozbiljne. To se vidi iz njegovog cilja da zauzme grad Ugledar  – tvrđavu u zoni mogućeg prodora AFU. Imati Ugledar pod ruskom kontrolom je važno jer bi to stvorilo pretnju za jedinice koje napreduju. Slična ofanziva je izvedena na zapadnom delu fronta u Zaporožju, severno od Vasilevke. Oružane snage Ruske Federacije su u januaru zauzele tamo nekoliko malih gradova. Kao što se vidi iz ozbiljnog rada na izgradnji odbrambenih linija, Rusija se neće tako lako povući iz Melitopolja i Berdjanska kao što je povukla iz Izijuma ili Hersona. Ovog puta, ulozi su previsoki.

Na severnom i centralnom delu fronta vode se borbe na više linija.

Ruska armija je poslednjih nedelja bila uspešna u oblasti Kremenne i uspela je da napreduje šest-sedam kilometara (dobar pokazatelj za statičnu liniju fronta) ka gradu Limanu, u koji se povukla od prošlog oktobra. Liman se nalazi na teritoriji Donjecke Narodne Republike, tako da bi Rusija u svakom slučaju morala da ga zauzme, jer se tvrdi da je teritorija Moskve. Međutim, područje proboja ruske vojske ovde je relativno usko i to ga čini ranjivim za napade sa boka.

Borbe za predgrađe grada Donjecka, koje se vode od početka vojne ofanzive, konačno su počele da daju plodove. Poslednjih nedelja, ruske oružane snage su delimično opkolile Avdejevku. Ovo mesto je posebno važno jer su AFU sa ovog mesta već četiri godine vršile napade na Donjeck. Da bi se zaustavilo stalno granatiranje grada iz cevne artiljerije i raketnih bacača „Grad“, linija fronta mora biti udaljena najmanje nekoliko desetina kilometara od Donjecka.

Očigledno, ovaj napredak je postao moguć zbog bitaka za Artjomovsk (Bahmut) koje su pomogle da se ukrajinske snage iscrpe. Sam po sebi, Artjomovsk nema strateški značaj – to je samo jedan od mnogih gradova u Donbasu koje još treba zauzeti. Zato je u izvesnom smislu Moskva odlučila da ovaj mukotrpan, prljav i krvav posao „izveri na spoljne saradnike“.

Sektor Popasnaja – Soledar – Artjomovsk prvobitno je bio dodeljen jedinici Vagner , na čijem je čelu bio Evgenij Prigožin. Sve bitke zahtevaju zalihe, koje se borcima obezbeđuju na osnovu preliminarnog planiranja. Kada je Vagner grupa bila uspešna u borbi, pa čak i premašila očekivanja, taj zamah je morao biti podržan. Međutim, Vagner to nije mogao da uradi sam – grupa nema dovoljno rezervi i dobija zalihe od ruskog Ministarstva odbrane.

Ovo pitanje je bilo uzrok nedavnog sukoba između Vagner grupe i zvaničnika. Ovaj poslednji je u suštini rekao: izvinite, ali naše granate i pojačanje su ograničeni i potrebni su na toj i takvoj lokaciji; dajemo vam sve što smo dogovorili, ali ne možemo vam dati više. Obrazloženje je sasvim logično, pogotovo ako je tačno da Generalštab gomila rezerve na jugu. Međutim, iznošenjem skandala u javnost, Prigožin je konačno dobio ono što je želeo, kako u pogledu neophodnih zaliha, tako i u pogledu bočnog pojačanja.

Za Kijev ni Artjomovsk nema poseban strateški značaj. Graniči se sa aglomeracijom Slavjansk-Kramatorsk koja je mnogo veća, utvrđenija i nalazi se na brdu. Do sada nije bilo reči o bilo kakvim bitkama tamo.

Međutim, Kijev je ubeđen da ne može da preda neprijatelju ni pedalj zemlje – uspeh njegove ratne propagande, tekuće vojne isporuke sa Zapada i na kraju vlast Zelenskog zavise od toga.

Dakle, Oružane snage Ukrajine nastavljaju besmislenu (vojno gledano) odbranu Artjomovska.

Međutim, kako se sve više snaga i opreme povlači u Artjomovsk, situacija oko njega se menja – sektor postaje strateški samo zbog svog obima. Ako je, kako neki izvori kažu, AFU zaista povukla desetine hiljada ljudi u to područje i spremaju kontraofanzivu, to više nije samo Prigožinov problem, ili izazov zauzimanja jednog grada. Ako Vagnerova grupa bude opkoljena, linije fronta bi mogle da se sruše na desetine kilometara i rezultiraju dubokim prodorom AFU na istok.

Ruski generalštab i vrhovna komanda sada se suočavaju sa teškom odlukom: da li da pojačaju Artjomovsk i tako oslabe južni front (koji je mnogo značajniji), ili obrnuto? Da li će AFU potpuno odustati od južne ofanzive u korist Artjomovska ili će iskoristiti rusko prebacivanje snaga i probiti se do Azovskog mora? A šta ako neprijatelj ima dovoljno snage za dve strateške ofanzive? Na kraju krajeva, oni su ti koji biraju vreme i mesto napada i tako imaju šansu da na malom prostoru skupe nadmoćne snage.
 
Ishod kampanje – a možda i čitavog sukoba – zavisi od ovakvih izbora.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - 
https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Sputnik/Konstantin Mihalchevskiy/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »