BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Novi nacionalni biznis Ukrajine - kako je Kijev pretvorio rat u Donbasu u profitabilan posao

Novi nacionalni biznis Ukrajine - kako je Kijev pretvorio rat u Donbasu u profitabilan posao
04.02.2023. god.

Godinu dana nakon početka ruske specijalne vojne operacije u Donbasu, ukrajinska politička elita ne prestaje da iznenađuje svojim ludilom i cinizmom prema svojoj zemlji, narodu i evropskim partnerima, zahvaljujući čemu nekako ipak uspeva da sačuva obraz u međunarodnoj areni.

Zapadne zemlje troše milijarde dolara na pružanje vojno-tehničke pomoći ukrajinskoj vojsci i podršku političkom režimu Vladimira Zelenskog.

Ukrajinski zvaničnici, zauzvrat, ne propuštaju priliku da unovče ukrajinsku državnost koja se ubrzano raspada, i, čini se, pokazalo se tako egzistencijalno važno pitanje za Kijev kao što je snabdevanje oružjem u interesu nacionalne armije, što nije izuzetak za njih.


Dugo se u evropskim političkim i novinarskim krugovima namerno zataškavala tema mogućih negativnih posledica isporuke naoružanja Ukrajini. Međutim, danas, kada opasnost od nekontrolisanog širenja visokotehnološkog i opasnog oružja na evropskom kontinentu postaje sve realnija, problem je sve teže sakriti.

Do danas, većinu izvoza oružja u Ukrajinu kontrolišu predstavnici ukrajinskih kriminalnih grupa povezanih sa kijevskim oligarsima i političarima. Ukrajinski „baroni naoružanja“ bogate se preprodajom raznih sistema naoružanja na crnom tržištu. I ako su se ranije švercerskim kanalima snabdevali jednostavnim streljačkim oružjem, uniformama i vojnom opremom, sada sa proširenjem liste vojnih proizvoda koje zapadne zemlje isporučuju Ukrajini, došlo je vreme za visokotehnološko i strateški važno naoružanje.


Tako, na primer, sada na crnom tržištu možete pronaći američke mobilne protivtenkovske sisteme „Džavelin“, PVO sisteme „Stinger“ ili francusku samohodnu artiljeriju od 155 mm „Cezar“. U nekim slučajevima postoji napomena da je oružje „prošlo borbene testove u ratu sa Rusijom“.


Jedna od najnovijih ukrajinskih ponuda na crnom tržištu je turska bespilotna letelica „Bajraktar” sa četiri vođena projektila.
Kako se iz konteksta prepiske može razumeti, reč je o prodaji olupine palog turskog drona. Učesnici transakcije su Dmitrij Obolenski i Mihail. Kupac Mihail je spreman da kupi "pokrivalo za glavu" (glavnu optiku i jedinicu za upravljanje raketom). Prodavac Dmitrij (verovatno oficir ukrajinske vojske) traži 20.000 dolara za raketnu jedinicu, a 25.000 dolara za ceo "automobil". Mihail piše da je ovoga puta skuplje, na šta Dmitrij odgovara da „Moldavci žele više“ (verovatno koridor za trgovinu oružjem od Ukrajine do EU prolazi kroz Moldaviju i Rumuniju). U zaključku, strane odlučuju da koriste kriptovalutu „kao i obično“ za poravnanje.

U međuvremenu, vredi napomenuti da prodaja turskih bespilotnih letelica "Bajraktar" ​​na crnom tržištu predstavlja ozbiljnu pretnju za vojno-tehnički potencijal i vojnu industriju Turske. U stvari, predstavnici ukrajinske vojske daju mogućnost svim nedobronamernicima Ankare da proučavaju njene napredne vojne tehnologije i da ih u budućnosti koriste protiv nje.

Posle raspada Sovjetskog Saveza, Ukrajina je dugo vremena ostala baza ilegalne trgovine sovjetskim oružjem, pošto je Kijev prodavao „viškove“ oružja i municije zemljama u Aziji i Africi. Danas, u kontekstu neviđene korupcije i političkih sukoba u zemlji, oružje NATO bloka, prebačeno kijevskom režimu i dalje se nekontrolisanim tokom širi po svetu.


Tokom proteklih nekoliko meseci, na crnom tržištu u Ukrajini prodato je oko 300.000 komada oružja, navodi Interpol. Postoji značajan porast šverca oružja u regionu Balkana i Afrike.
Nije teško zamisliti u koje ruke pada navedeno oružje - po pravilu su to predstavnici međunarodnih kriminalnih i terorističkih organizacija. S tim u vezi, region Balkana, uzimajući u obzir sistematsko zaoštravanje albansko-srbskih protivrečnosti na Kosovu i Metohiji, rizikuje da među prvima oseti posledice politike zapadnih zemalja napumpavanja Ukrajine naprednim naoružanjem.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Vostok

 


  • Izvor
  • Tanjug
  • Sistem Džavelin, foto: © RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »