BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Zalihe municije zemalja NATO skoro iscrpljene - Vašington post

RT: Zalihe municije zemalja NATO skoro iscrpljene - Vašington post
24.12.2022. god.

Borbe u Ukrajini „otkrile su nedostatke u američkom strateškom planiranju“ i „otkrile značajne praznine“ u vojnoj industrijskoj bazi SAD-a i NATO-a, objavio je Vašington post. Kako kijevske snage troše više municije nego što Zapad može da proizvede.

„Zalihe mnogih ključnih oružja i municije su skoro iscrpljene, a vreme čekanja na novu proizvodnju projektila traje mesecima, a u nekim slučajevima i godinama“, navodi Post u tekstu koji detaljno opisuje kako su SAD usmerile oko 20 milijardi dolara vojne pomoći u Kijev ove godine. Od toga je samo šest milijardi dolara bilo u novim ugovorima o oružju, dok je ostatak došao iz zaliha Pentagona, dodaje list.

Američki vojno-industrijski kompleks može da proizvede oko 14.000 granata za haubice kalibra 155 mm dnevno, citira Post sekretara američke vojske Kristin Vormut, dok ukrajinske snage troše oko 6.000 dnevno tokom teških borbi.

Američki vojno-industrijski kompleks je „trenutno u prilično lošem stanju“, rekao je za Post Set Džons iz vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

„Mi smo zaista na niskom nivou… i čak se ne borimo“, rekao je Džons, dodajući da u scenarijima u kojima se SAD suočavaju sa Kinom ili Rusijom u konvencionalnom sukobu, „nećemo izdržati četiri ili pet dana u ratu pre nego što nam ponestane preciznih projektila.

Vašingtonovi saveznici u Evropi su u sličnom stanju, objavio je u četvrtak Vol strit žurnal. Mihal Strnad, vlasnik češkog konglomerata municije, rekao je da Ukrajina sažvaće 40.000 granata mesečno, dok sve evropske članice NATO zajedno mogu proizvesti 300.000 godišnje.

„Evropski proizvodni kapaciteti su krajnje neadekvatni“, rekao je Strnad, dodajući da bi bilo potrebno i do 15 godina za obnavljanje zaliha po sadašnjim stopama proizvodnje, ako bi se sukob nekako okončao sutra.

Moskva je više puta upozoravala SAD i njihove saveznike da bi isporuke sve modernijeg i dalekometnog oružja mogle da dovedu do direktne konfrontacije između Rusije i NATO-a i optužila Zapad da produžava sukob i izaziva smrt civila u Ukrajini.

Dok zapadni zvaničnici mesecima zahtevaju povećanje proizvodnje, nedavno zakonodavstvo EU blokiralo je mnoga ulaganja u proizvodnju oružja označavajući je kao „neodrživu“, navodi Žurnal. Nemačka je sada u procesu finansiranja fabrike u Rumuniji koja bi mogla da proizvodi municiju NATO i sovjetskog kalibra za Ukrajinu.

Pentagon pokušava da reši problem obučavanjem ukrajinskih trupa da se „bore više kao Amerikanci“ i da koriste različite taktike, navodi Post.

„Mislim da ako možemo da obučimo veće formacije - čete, bataljone, kako da koriste vatru, da stvorimo uslove za manevar, a zatim da budemo u stanju da manevrišemo kao što ste videli da [američka vojska] manevrira na bojnom polju, onda mislim da ćemo mo biti na drugom mestu. Onda vam ne treba milion granata“, rekao je za medije visoki američki zvaničnik, koji nije želeo da bude imenovan.

Izvor: RT

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sean Gallup/Getty Images / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »