BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Britanski sudija koji je osudio Radovana Karadžića obučava 90 ukrajinskih sudija za rad na slučajevima „ratnih zločina”

Britanski sudija koji je osudio Radovana Karadžića obučava 90 ukrajinskih sudija za rad na slučajevima „ratnih zločina”
15.12.2022. god.

Britanski sudija Hauard Morison, koji je prvog predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića osudio na doživotni zatvor, obučava 90 ukrajinskih sudija za rad na slučajevima "ratnih zločina" koji su navodno počinjeni tokom ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini, prenosi Skaj njuz.


Morison je za Skaj njuz rekao da se ne može u potpunosti isključiti da će se ruski vojni i politički lideri „jednog dana suočiti sa međunarodnim tribunalom“, ali da bi to "mogao biti dug i spor proces koji će potrajati".

Morison je predsedavao suđenjem predsedniku Karadžići koji je osuđen na doživotnu robiju. Karadžić služi doživotnu kaznu u britanskom zatvoru.

Kako je za Skaj njuz rekla generalni tužilac Engleske i Velsa Viktorija Prentis, 90 ukrajinskih sudija će se vratiti u Ukrajinu „nakon što prođu zaista intenzivnu obuku i moći će bolje da rade u sudovima”.

Prentis je dodala da će za većinu "ratnih zločina" suditi ukrajinske sudije u Ukrajini, "gde su svedoci i dokazi". Ona je, međutim, dodala, aludirajući na moguće formiranje vojnog suda, da i međunarodna zajednica može izraziti želju za suđenjem, ali da se u ovom slučaju još ne zna u kakvoj će formi suđenja.

"Sve opcije se razmatraju“, rekla je ona.

Kako prenosi TV kanal, trenutno u Ukrajini u Kijevskoj oblasti, mobilne grupe rade na pitanjima pravosuđa. Međutim, u izveštaju se ne objašnjava da li u njihovom sastavu ima britanskih specijalista i šta tačno te grupe rade.

Prema navodima, prva grupa ukrajinskih sudija prisustvovala je trodnevnoj obuci još prošle nedelje "na poverljivoj lokaciji" u regionu, a više sudija će u narednim mesecima proći neophodnu obuku u okviru 2,5 funti milionskog paketa pomoći Ukrajini.

Ranije je Evropska komisija izašla sa inicijativom za stvaranje specijalnog međunarodnog tribunala za Ukrajinu pod okriljem UN, čiji bi jedan od ciljeva bio "privođenje pravdi" ruskog predsednika Vladimira Putina. Šef Evropske komisije Ursula fon der Lajen je to objasnila činjenicom da MKS ne može da sudi liderima država za akt "agresije" na drugu zemlju dok su na ovoj funkciji, pošto Ruska Federacija nije potpisnica Rimskog statuta.

Prema tužiocu Međunarodnog krivičnog suda Karimu Kanu, EU planira da stvori specijalni tribunal, podrivajući sličnu istragu koju vodi Međunarodni krivični sud u Hagu.

Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda pokrenulo je 2. marta istragu o ratnim zločinima i zločinima protiv čovečnosti u Ukrajini. Tužilac MKS-a je 11. marta saopštio da je istražni tim suda počeo da prikuplja dokaze u okviru ove istrage. Krajem avgusta objavljeno je da je Holandija odlučila da pošalje tri misije forenzičkih stručnjaka u Ukrajinu da pomognu u istrazi.

Rusija nije članica MKS-a.

Genadij Gatilov, stalni predstavnik Rusije u sedištu UN u Ženevi, rekao je za RIA Novosti da je za stvaranje mehanizma pod okriljem UN potrebno odobrenje Saveta bezbednosti UN, bez čega je nemoguć predloženi „tribunal za Ukrajinu“ EU. Pres-sekretar predsednika Rusije, Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija kategorički odbacuje optužbe Kijeva za ratne zločine na teritoriji Ukrajine. Rusko ministarstvo spoljnih poslova je odbacilo ideju o stvaranju međunarodnog suda za Ukrajinu i navelo da on neće imati jurisdikciju nad Rusijom.

Ministarstvo je naglasilo da ovo nije prvi put da se Rusija susreće sa licemerjem zapadnih zemalja kada se govori o humanitarnim posledicama neprijateljstava: zločini Sjedinjenih Država i saveznika u Jugoslaviji, Iraku, Libiji, Siriji i drugim zemljama očigledni su stanovnicima pogođenim državama, njihovim susedima i svima koji nisu deo takozvane zlatne milijarde. Kako napominju u Ministarstvu, Rusija je ogorčena saopštenjem francuskog ministarstva spoljnih poslova o stvaranju „specijalnog tribunala za zločine agresije Rusije“, te da to neće imati veze sa pravdom, kao i da Pariz odbija da vidi brojne ratne zločine ukrajinskih trupa i da ih namerno zataškava.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AP Photo / ICTY, Pool via AP/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »