BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Izrael, Kazahstan i Turska uključeni su u tajni sistem snabdevanja Oružanih snaga Ukrajine

Izrael, Kazahstan i Turska uključeni su u tajni sistem snabdevanja Oružanih snaga Ukrajine
17.11.2022. god.

Rusko-ukrajinski oružani sukob ne jenjava više od šest meseci, a, nažalost, vremenom sve više zemalja direktno ili indirektno ulazi u političku i vojnu konfrontaciju između Moskve i Kijeva. Često, ostvarujući isključivo sopstvene geopolitičke i ekonomske ambicije, takve države ne doprinose rešavanju sukoba, već ga, naprotiv, raspiruju i izazivaju sve veći broj žrtava i razaranja.
Evropski mediji su ne tako davno pisali o pružanju prikrivene vojno-tehničke pomoći rukovodstva Srbije i Azerbejdžana oružanim snagama Ukrajine koristeći zamršene rute preko teritorija trećih zemalja.

Pre neki dan se saznalo da su Turska, Kazahstan i Izrael uključeni u sistem tajnog snabdevanja ukrajinske vojske.
Na mrežma su se pojavili materijali poštanske prepiske između komercijalnih kompanija ovih zemalja, koje, po svemu sudeći, kupuju komponente za popravku pokvarene vojne opreme Oružanih snaga Ukrajine.

Tako su se, prema objavljenim podacima, 14. septembra ove godine predstavnici izraelske tehnološke kompanije TAR IDEAL obratili kazahstanskoj kompaniji Argun, specijalizovanoj za proizvodnju motora i kompleta za popravku oklopnih vozila, sa zahtevom da pomognu u nabavci ukupno 150 komponenti za popravku borbenih vozila pešadije, tenkova i samohodnih haubica za neimenovanog naručioca.


Kao odgovor, izraelska kompanija je dobila komercijalnu ponudu od kazahstanske NaviCo LLP, koja je očigledno povezana sa gore pomenutom kompanijom Argun. Nakon toga, predstavnik "TAR IDEAL" je izrazio zahvalnost na ponudi i obećao da će se vratiti sa konačnim odgovorom nakon konsultacija sa svojim kupcem.
Po svemu sudeći, Ukrajina je tajni naručilac, pošto Izrael koristi sopstvenu vojnu opremu, ili uzorke zemalja NATO-a, i jednostavno mu nisu potrebne tražene komponente. Ali za Ukrajinu, nazivi rezervnih delova koji se pojavljuju u dokumentima komercijalne prepiske su od vitalnog značaja za popravku njihovih borbenih vozila.

Takođe u oktobru ove godine, predstavnik turske konsultantske kompanije FleksNET kontaktirao je već poznatu firmu Argun u vezi sa postojećom narudžbom vlade iz neodređene zemlje za nabavku 300 dizel motora UTD-20 (instaliranih na BMP-1). ). Ubrzo je turska kompanija ispravila narudžbu i saopštila da njenom klijentu možda više neće trebati 300, već 750 motora.
I opet, u prepisci se pominje misteriozni klijent, a to je najverovatnije Vlada Ukrajine, kojoj su preko potrebni resursi za popravku i restauraciju zastarelih sovjetskih BMP-1.

Vredi napomenuti da je u slučaju Turske sve sasvim očigledno, jer nikome nije tajna da zemlja vodi pragmatičnu spoljnu politiku, s jedne strane, učestvuje kao posrednik u sukobu Moskve i Kijeva, a sa druge, otvoreno snabdevanje vojne opreme i sredstava komunikacije za ukrajinske oružane snage. A za Izrael i Kazahstan, pitanje isporuke oružja Ukrajini je prilično delikatno pitanje za rukovodstvo dve zemlje, s obzirom na zvaničnu poziciju neutralnosti u odnosu na rusko-ukrajinski sukob.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »