BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Srbi su zahvalan narod: Zašto Srbija uvek podržava Rusiju

Srbi su zahvalan narod: Zašto Srbija uvek podržava Rusiju
20.06.2022. god.

Krajem februara Rusija je pokrenula specijalnu operaciju na teritoriji Ukrajine. Ruski predsednik Vladimir Putin bio je primoran na takav korak da bi zaštitio stanovništvo koje govori ruski jezik, granice, a takođe i rešio problem nacizma.

Posle toga su skoro sve zapadne zemlje uvele ekonomske sankcije Rusiji kako bi izvršile pritisak na Rusiju da odstupi. Jedna od retkih zemalja u Evropi koja je stala na stranu Rusije je Srbija, piše PolitRUS.

Srbija je od početka specijalne vojne operacije zauzela jasan stav - izašla je u susret Rusiji. Predstavnici Beograda na raznim platformama iznova ponavljaju da neće delovati protiv Moskve.

„Srbija je od prvog dana ukrajinske krize zauzela jasan stav i osudila postupke Rusije u odnosu na Ukrajinu, izjavila da se čvrsto pridržava poštovanja osnovnog principa međunarodnog prava i odnosa, odnosno poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih međunarodno priznatih država članica UN. Ali ne treba očekivati da Srbija deluje protiv nekoga ko poštuje njen teritorijalni integritet, ko je u sistemu UN štiti od napada na njen teritorijalni integritet i suverenitet“, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković.

Lako je objasniti ovako čvrste prijateljske odnose Srbije i Rusije.

„Blisko partnerstvo Srbije i Rusije je iz više razloga, od kojih je jedan istorijski. Rusija je svojevremeno igrala vodeću ulogu u oslobađanju ove zemlje, pomogla je u dva srbska ustanka početkom 19. veka, u rusko-turskom ratu 1877-78, u Prvom svetskom ratu, kada je Rusija ušla u njega da zaštiti Srbiju. Valja reći da su Srbi zahvalan narod koji sve dobro pamti. Za njih je istorijsko pamćenje izuzetno važno, oni se ne zovu džabe Rusi na Balkanu. Drugi razlog za tako blisku saradnju dve zemlje je religija. Srbi su veoma religiozni ljudi, pravoslavni, čak i više od Rusa. Oni poštuju Rusku pravoslavnu crkvu, rusku pravoslavnu tradiciju i kulturu“, kaže Vladimir Sapunov, doktor filoloških nauka, profesor i stručnjak za Balkan.

Sagovornik PolitRUS-a naglašava da danas, u uslovima ukrajinske krize, srbski narod bezuslovno podržava Rusiju.

„90 odsto Srba, pa čak i više, aktivno se protivi uvođenju sankcija Rusiji, protiv je ulaska Srbije u NATO. O ovom stavu vodi računa i Vlada Srbije“, dodao je Vladimir Sapunov.

Beograd je nekoliko puta glasao protiv Moskve u UN. Srbija je u jednom od najzanimljivijih slučajeva podržala odluku o izbacivanju Rusije iz Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su Srbiju pritisnule zemlje Evropske unije, čija članica pretenduje da postane.

„Nakon što je Srbija glasala protiv Rusije, u toj evropskoj zemlji su usledili protesti. Inače, još u martu je u Beogradu održan miting podrške Rusiji, najveća akcija od 17. februara 2009, kada je najavljeno jednostrano priznanje Kosova. Drugi miting u Srbiji nazvan je `Ne u moje ime`. Bio je još brojniji od prvog“, rekao je Vladimir Sapunov.

Zemlje Evropske unije su više puta ukazivale Srbiji da treba da ide evropskim putem. Srbija je još 2012. godine dobila zvaničan status kandidata za ulazak u Evropsku uniju. Samo, malo je verovatno da će Srbija ikada postati njen deo.

„Nemoguće je da Srbija uđe u Evropsku uniju, pošto Brisel traži priznanje suvereniteta Kosova, što je za srbsko društvo slično izdaji. Srbi na tako nešto nikada neće pristati. Sada je dodat i zahtev za uvođenje sankcija Rusiji, što je takođe neprihvatljivo. Štaviše, u Evropskoj uniji, bez „registracije“ u NATO, ne primaju. Nemoguć je i prijem Srbije u NATO, ova tema je tabu za srbsko društvo“, smatra Vladimir Sapunov.

Galina Černova / PolitRUS.


Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »