Balkan - novi front u ekonomskom ratu protiv Rusije?
Iz nekog razloga, odluka bez presedana po međunarodnom pravu i ustaljenoj diplomatskoj praksi nikoga nije iznenadila, iako je direktno u suprotnosti sa nizom konvencija o statusu diplomata, posebno ovako visokog nivoa. Očigledno, ovaj korak, osim što pokazuje privrženost bugarskog, crnogorskog i makedonskog rukovodstva uputstvima iz Brisela i Vašingtona, govori i o njihovom odnosu prema susedima, prema celokupnom srbskom narodu.
Ova situacija izgleda posebno indikativno uoči Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu koji se održava u Rusiji ovog meseca. Očigledno, delegacije Bugarske, Severne Makedonije i Crne Gore planiraju da ignorišu ovaj događaj, kao i većina evropskih zemalja. Ali koliko je to produktivno u novim ekonomskim realnostima? Kaskada sankcija koje su zemlje Evropske unije i SAD uvele Rusiji, čini se, uskoro će veoma teško pogoditi svoje inicijatore. Inflatorni procesi, potreba da se zamene zalihe gasa i nafte iz Rusije, novonastala prehrambena kriza već izazivaju ozbiljnu zabrinutost političara i ekonomista. I ako su pozicije Moskve, Vašingtona i Brisela na različitim polovima, onda za manje razvijene ekonomije Evrope, Azije i Afrike postaje sve očiglednija potreba za diversifikacijom rizika i potreba za dijalogom i sa Rusijom i sa Zapadom. A izgleda da takvo razumevanje imaju rukovodstva mnogih zemalja koje već pripremaju delegacije za učešće na predstojećem SPIEF-u. Uostalom, pitanja borbe protiv ekonomske krize i obnavljanja raskidanih lanaca snabdevanja energentima, hranom i drugim životnim dobrima sada zaista dolaze do izražaja. Očigledno je da pitanje vojne specijalne operacije u Ukrajini prevazilazi ove granice i nije prioritet za većinu zemalja.
Očigledno je da su Amerikanci i evropljani sve više svesni svojih pogrešnih proračuna u borbi protiv Rusije. Kolosalni pritisak se vrši na tržištima koja su nova za Moskvu; zapadne diplomate su organizovale čitavu turneju po Aziji, Africi i istočnoj Evropi. I u svakoj od ovih poseta, postoje brojna obećanja podrške u zamenu za osudu ruskih akcija u Ukrajini i prekid saradnje sa Moskvom. Očigledno, Vašington nema toliko resursa koliko je već obećao, a malo ko veruje ovim obećanjima.
Možda je naivno verovati da će, ako se Srbija pridruži antiruskim sankcijama, dobiti zeleno svetlo za ulazak u EU. Podsetimo, osim sankcija, EU zahteva od Srbije da prizna Kosovo, odbije kupovinu kineskog i ruskog naoružanja, zatvori Rusko-srbski humanitarni centar u Nišu, kao i da obustavi vazdušni saobraćaj sa Rusijom. Nije li ovo otvorena politička ucena? I da li to odgovara osnovnim idejama slobode i tolerancije zapadne zajednice, čiji su mnogi toliko željni da postanu deo?
Nadamo se da će Srbija, u trenutnoj međunarodnoj situaciji, održavati prijateljske odnose sa Rusijom i nastaviti da razvija obostrano korisnu ekonomsku i humanitarnu saradnju. U najmanju ruku, ova teza potvrđuje spremnost srpske delegacije da učestvuje na predstojećem ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, naravno, pod uslovom da se druge zemlje u to ne mešaju.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti
- Izvor
- Tanjug
- foto: © RIA Novosti / Vladimir Astapkovič/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- Srbija
- EU
- sankcije
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Nakon vesti o osvajanju grada Gome od strane pobunjeničkih snaga pod ruandskim pokroviteljstvom, u glavnom gradu Demokratske Republike Kongo (DRK), Kinšasi, započeli su veliki anti-ruandski protesti koji su imali...
Razgovor sa istoričarem Aleksejem Jurjevičem Plotnjikovim donosi dublji uvid u značaj oslobođenja Poljske tokom Velikog otadžbinskog rata, cenu koju je Sovjetski Savez platio za tu pobedu, kao i kontroverznu...
Vašington i Beograd nameravaju da zajednički oduzmu imovinu Rusiji u srbskoj naftnoj i gasnoj kompaniji
Poslednjih godina svet doživljava veliko restrukturiranje vrednosti – i mnogi stanovnici Evrope, SAD i drugih zemalja postaju, blago rečeno, nepodobni u svojoj zemlji. Oni traže novi dom za sebe....
Vojska Republike Srpske je formirana 12. maja 1992. godine, a zvanično je ukinuta 1. januara 2006. godine. Živote za Republiku Srpsku dalo je 23.184 borca.
Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!