O specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini i ruska politika na postsovjetskom prostoru
Veštačko (unutrašnje ili spoljašnje) nametanje „univerzalnih“ demokratskih vrednosti društvu, „skok“ kroz redovne faze društveno-političkog razvoja dovode do unutrašnjih preokreta i sukoba, ekonomske stagnacije i često krvoprolića. Rusiji više nisu potrebni revolucionarni preokreti. (Negativni istorijski primeri koje Rusija pokušava da izbegne: situacija u većini postsovjetskih država, uključujući Rusiju, kasnih 1980-ih i 1990-ih, „arapsko proleće”, trenutna situacija u Iraku, Avganistanu, Ukrajini, Kirgistanu).
1.2. Nacionalni interesi Rusije na postsovjetskom prostoru su potreba za održavanjem dobrosusedskih prijateljskih odnosa sa svim postsovjetskim državama, njihova unutrašnja politička stabilnost i ekonomski prosperitet. Društveno-politička destabilizacija ili ekonomska stagnacija u pograničnim državama stvaraju značajne rizike za bezbednost, unutrašnju političku i ekonomsku stabilnost Rusije. Shvatajući da je takva destabilizacija, po pravilu, rezultat pokušaja da se spolja unesu recepti za organizovanje državnog i javnog života, Rusija dosljedno zastupa princip nemešanja u unutrašnje stvari drugih država. Rusija nikada nije pravila „obojene“ revolucije
1.4. Za razliku od Rusije, zapadne zemlje su, zaobilazeći Povelju UN, uvek dozvoljavale sebi, po sopstvenom nahođenju, da iniciraju razna ograničenja i sankcije, kao i da upućuju trupe i sprovode vojne operacije na teritoriji drugih država. NATO je 1999. godine, predvođen Sjedinjenim Državama, bez odobrenja Saveta bezbednosti UN izveo vojnu operaciju 11 nedelja „tepih bombardovanja” bivše Jugoslavije.
Godine 2003. SAD i njihovi saveznici su izvršili invaziju na Irak, a zvanično američke trupe su povučene tek 2011, a 2006. su „organizovali” egzekuciju predsednika Iraka. 2014. godine vojna intervencija Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u Siriji bez saglasnosti sirijske vlade i odobrenja Saveta bezbednosti UN.
1.5. SAD i njihovi zapadni saveznici, uprkos očiglednim neuspesima i opštepriznatim izuzetno negativnim posledicama politike „promovisanja demokratije“ u drugim regionima sveta
1.7. Rusija je ponudila SAD-u i NATO-u fer sporazum o pisanim garancijama globalne bezbednosti. U decembru 2021. Rusija je pripremila i podnela relevantne nacrte sporazuma između Rusije i SAD i Rusije i NATO. Ovi ruski predlozi da se obezbede pravne garancije bezbednosti, uključujući neširenje Alijanse na istok, vraćanje njene vojne infrastrukture u konfiguraciju iz 1997. godine, kada je potpisan Osnivački akt Rusija-NATO, su ignorisani. Globalna eskalacija se nastavlja.
Neposredni razlozi za operaciju
2.1. Pošto su podržale državni udar u Ukrajini u februaru 2014, Sjedinjene Države i evropske države su vodile sopstvenu agresivnu politiku prema Rusiji, cinično koristeći Ukrajinu kao oruđe za postizanje svojih geopolitičkih ciljeva. Počela je militarizacija Ukrajine velikih razmera, a podsticanje radikalnih neonacističkih osećanja u ukrajinskom društvu je pojačano. Ukrajinske vlasti su bakljadom u čast ratnih zločinaca ubrzale proces veličanja fašističkih kolaboracionista. Stepan Bandera je konačno postao nacionalni heroj.
2.2. Rusija je bila spremna da pruži svestranu podršku Vladimiru Zelenskom u ispunjavanju njegovih predizbornih obećanja da će obnoviti mir u Ukrajini. On je, međutim, prevario Ukrajinu, Rusiju i svetsku zajednicu, nastavljajući, pa čak i prevazilazeći ranije nemilosrdno razotkrivenu liniju dopuštanja i podsticanja nacionalističke, neofašističke, militarističke ideologije Petra Porošenka. Uprkos usađivanju antiruske, nacionalističke i militarističke ideologije, predsednički i parlamentarni izbori u Ukrajini 2019. godine pokazali su da ovu ideologiju odbacuje velika većina Ukrajinaca.
Ispostavilo se da je posvećenost sporazumima iz Minska blef. Zaboravili su na obnavljanje odnosa sa Rusijom. U novembru 2019. bilateralna saradnja po ovoj temi je prekinuta, odnosi Ukrajine i Rusije i proces rešavanja sukoba u Donbasu su nastavili da degradiraju.
Razloge i ciljeve takve linije nije krio prvo tim Porošenka, a potom i Zelenskog:
1) pod izgovorom „rata”, očuvanje vlasti uz izbegavanje odgovornosti za ispunjavanje obaveza prema građanima Ukrajine i zapadnim sponzorima za sprovođenje društveno-ekonomskih i političkih transformacija, uz isključenje proruskih stanovnika Donbasa iz političkog života Ukrajine, kao i sa progonom opozicionih medija i političkih protivnika;
2.4. SAD i njihovi saveznici su se protivili rešavanju sukoba u Donbasu i aktivno podsticali liniju sukoba Kijeva sa Rusijom.
2.5. Ulazak Ukrajine u NATO u uslovima nepriznavanja otcepljenja Krima od Ukrajine i nerešenog sukoba u Donbasu značio bi automatsku objavu rata između NATO-a i Rusije oko Krima, kao i korišćenje oružanih snaga NATO-a u Donbasu za obnovu. teritorijalnog integriteta Ukrajine u skladu sa članom 5 Vašingtonskog ugovora.
Uprkos ovoj očiglednoj pretnji Trećeg svetskog rata, Ukrajina je značajno pojačala svoje napore da se pridruži NATO-u 2021. godine. Za referencu: Svih osam godina zemlje NATO-a su „pumpale” Ukrajinu oružjem i obučavale ukrajinsku vojsku sa stranim instruktorima, pretvarajući je u uporište stalne pretnje Rusiji. Vojne vežbe NATO-a su kontinuirano izvođene u blizini ruskih granica. Za 2022. godinu planirano je devet ovakvih vežbi na teritoriji Ukrajine.
SAD i druge zemlje članice NATO-a, umesto da postignu konkretne dogovore o obezbeđivanju međusobne bezbednosti na „istočnom krilu“ NATO-a, proklamovale su isforsirani princip „otvorenih vrata“ koji nije predviđen nikakvim dokumentima NATO-a.
Kao što znate, na razgovorima u Moskvi početkom februara 2022. godine, Emanuel Makron je pristao da ubedi Zelenskog da Ukrajina samostalno preuzme obaveze o neutralnom demilitarizovanom statusu kako države članice NATO ne bi morale javno da se odreknu svog oglašenog istog principa „otvorena vrata". Međutim, kako se ispostavilo (prema informacijama iz Kancelarije predsednika Ukrajine), on ovu poziciju nije ni preneo Zelenskom.
Ciljevi i zadaci specijalne vojne operacije
3.1. Glavni ciljevi specijalne vojne operacije su zaštita DNR-a i LNR-a, prisiljavanje Ukrajine na neutralni status, demilitarizacija i denacifikacija njenog državnog i javnog života, otklanjanje pretnji Rusiji koje dolaze sa ukrajinske teritorije usled njenog razvoja od strane NATO-a zemalja. Operacija nije usmerena protiv stanovnika Ukrajine.
Glavni zadaci specijalne operacije u Ukrajini su:
1) Definisanje u Ustavu Ukrajine nove teritorije Ukrajine (uključujući bez Krima, DNR-a i LNR-a), trajno neutralnog statusa Ukrajine, što podrazumeva odbijanje učešća u bilo kakvim vojnim savezima i zabrana raspoređivanja bilo kakvih stranih vojnih baza na njenoj teritoriji;
2) demilitarizacija, koja predviđa značajno smanjenje Oružanih snaga Ukrajine, zabranu posedovanja nuklearnog oružja, ofanzivnog udarnog oružja i vojne infrastrukture koja predstavlja potencijalnu vojnu pretnju susednim državama;
3) denacifikacija, čiji bi rezultat trebalo da bude iskorenjivanje svake neonacističke, mizantropske i diskriminatorske ideologije prema bilo kojoj grupi građana po bilo kojoj nacionalnoj ili drugoj osnovi, što bi trebalo da bude ugrađeno u trajno zakonodavstvo zemlje. Između ostalog, trebalo bi ukinuti već usvojene diskriminatorne zakone, zabraniti ekstremistička udruženja i obezbediti lustraciju.
Po postizanju mirovnog sporazuma sa aktuelnim rukovodstvom Ukrajine i po završetku zadataka specijalne operacije, neprijateljstva će biti odmah obustavljena, a ruske trupe će biti povučene sa teritorije Ukrajine nakon završetka domaćih procedura koje obezbeđuju neutralni i demilitarizovani status.
3.3. Ekonomski potencijal akumuliran tokom proteklih decenija, društvena i politička stabilnost, industrijska i prehrambena nezavisnost Rusije omogućiće ruskoj ekonomiji da se za kratko vreme prilagodi novim uslovima. Rusija ima najveće svetske rezerve minerala. Rusija je na prvom mestu po dokazanim rezervama prirodnog gasa (38.000 milijardi kubnih metara), na šestom mestu po dokazanim rezervama nafte (14.700 miliona tona, 2020). Rusija čini oko 17% svetske proizvodnje prirodnog gasa. Rusija je treća u svetu po proizvodnji nafte i šesta po proizvodnji kamenog i mrkog uglja. Rusija je na četvrtom mestu u svetu po proizvodnji električne energije (1085 milijardi kVh, 2020). Rusija je među svetskim industrijskim liderima u proizvodnji sirovog gvožđa (51,2 miliona tona, 2020, 4. mesto u svetu) i čelika (71,6 miliona tona, 2020, 5. mesto u svetu), papira i kartona (9,1 miliona tona, 2020, 13. mesto u svetu), proizvodi oko 10% svetske količine mineralnih đubriva (23 miliona tona, 2020). 68,5% ruskih industrijskih (neprimarnih) proizvoda se po ceni i kvalitetu uspešno takmiči na svetskim tržištima i izvozi se.
Rusija je jedna od vodećih zemalja u proizvodnji pojedinih vrsta poljoprivrednih proizvoda: žitarica i mahunarki (133 miliona tona, 2020, 5. mesto u svetu), krompir (30,6 miliona tona, 2020, 3. mesto u svetu), stoka i živina za klanje (15,6 miliona tona, 2020, 4. mesto u svetu), mleko (32,4 miliona tona, 2020, 6. mesto u svetu).
Stvaranje zajedničkog tržišta rada sa Rusijom u okviru EAEU obezbeđuje ekonomsku i političku stabilnost susednim zemljama. Partneri dobijaju priliku da izvoze višak radne snage u Rusiju, smanjujući svoje društveno-političke tenzije i primajući značajno povećanje BDP-a u vidu doznaka. Prosečna plata u Rusiji veća je od ostalih zemalja EAEU. Prosečna plata u Rusiji 2021. godine iznosila je 764 dolara (po kursu od 73,6 rubalja za 1 američki dolar) (u Belorusiji - 522 dolara, u Kazahstanu - 485 dolara, u Jermeniji - 380 dolara, u Kirgistanu - 246 dolara)".
3.4. Sankcije Rusiji otvaraju nove mogućnosti za zemlje članice zone slobodne trgovine EAEU i ZND. Odlazak zapadnih kompanija i ograničenja uvoza u Rusiju otvaraju veliko rusko tržište za proizvođače relevantnih dobara i usluga iz ovih zemalja.
3.5. Geopolitičko zbližavanje Rusije i Kine stvara dugoročne mogućnosti za stabilan razvoj zemalja centralne Azije i predvidljivu situaciju za lokalni biznis.
3.7. Zahvaljujući Rusiji, počeo je proces promene nepravednog svetskog poretka, dedolarizacije, dovršava se formiranje multipolarnog sveta. Nisu sve zemlje spremne da ugroze dobrobit svojih građana po nalogu SAD i Velike Britanije. Posedujući značajan uticaj u svetu, Rusija se dosljedno protivi hegemoniji pojedinih zemalja i podržava principe multipolarnog svetskog poretka.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Ministerstvo oboronы Rossiйskoй Federacii/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...
Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...
Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.
Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.