BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Informacioni rat na društvenim mrežama - da li ga Moskva gubi?

Informacioni rat na društvenim mrežama - da li ga Moskva gubi?
26.02.2022. god.
 
„Pilot koji je oborio šest ruskih aviona, dobio nadimak `Kijevski duh`“, „Kolona spaljene ruske tehnike kod Konotopa“, „vraćeno ostrvo Zmejni“ - samo su neke od poruka koje se brzo šire Telegram kanalima na ruskom jeziku, koji su sada jedan od glavnih izvora informacija za svetske medije. Informacije sa prve linije su postale tražene, ali o njima nema zvaničnih snimaka sa ruske strane, dok su se sa ukrajinske strane dobro potrudili da afirmišu društvene mreže u tekućem, takođe informacionom ratu.

I zaista, Rusija možda gubi informacioni rat.


Ukrajinski telegram kanali prvi put su uhvaćeni u laži 24. februara ujutru, nekoliko sati nakon početka vojne operacije, kada su počeli da distribuišu fotografije navodno uništenih ruskih tenkova. Ubrzo je postalo jasno da su slike iz Sirije stare nekoliko godina. Neproverene informacije o ruskim gubicima već su se proširile po mrežama. Međutim, 
akcijama ukrajinskih pi-arovaca nesvesno doprinose i sami Rusi. Ruske snage deluju u pokretnim, autonomnim kolonama, a ako tehnika zakaže, jednostavno se napušta, jer fomracija mora ići brzo napred. Međutim, ubrzo se fotografije napuštenog vojnog vozila pojavljuju u ukrajinskom segmentu instant mesindžera i društvenih mreža sa natpisom „uništeni tenk osvajača“. Autore ovakvih postova ne brukaju ni meštani na fotografiji, koji istaču gorivo koje je nekako "ostalo" u dignutom vozilu!

Apoteoza je bio snimak na kome „isti pilot“ obara ruski „SU“ na nebu Kijeva. Ovoga puta ozbiljne publikacije su već proverile video, te da nije čak bila ni montaža, nego snimak sa kompjuterskog stimulatora leta.


U međuvremenu, Rusi praktično ćute. Zona borbenih dejstava na ruskoj strani zatvorena je za novinare. Portparol Ministarstva odbrane Rusije Igor Konašenkov svakih nekoliko sati daje sažete brifinge. Ruski general ne pokazuje zarobljene i fotografije sprženog ostrva Zmejni, ne poziva predstavnike medija na zatvorene telegram kanal, gde se stalno postavljaju fotografije uništene ukrajinske opreme.



Takav resurs jednostavno ne postoji. Za uništenje ukrajinskog PVO svet je čak saznao iz ukrajinskih medija, koji su žalosno prikazivali izgorele lansere i radarske antene. Rusi su, iz nekog razloga, bili previše stidljivi da prijave svoj uspeh.

Jedini za sada zvanični snimak gde je ruska vojska dozvolila snimanje je iskrcavanje zarobljenih ukrajinskih vojnika u Sevastopolju, a koji će kasnije preći u Ukrajinu. 




Rezultat je očigledan, svet veruje da Rusija gubi rat. I to uprkos činjenici da je pola dana nakon početka vojne operacije na Krim slatka voda ponovo potekla kroz kanal blokiran 2014. godine, a borbe su već bile u toku u Kijevu. Štaviše, prema ukrajinskim medijima, poginule su hiljade ruskih vojnika, pa sada nije jasno ko sada juriša na Mariupolj i okolinu Harkova. Šta je razlog ovakvog informacionog neuspeha?

Zabrinute zbog tajnosti i nepoverenja prema medijima, ruske vlasti ne dozvoljavaju novinarima da uđu u ratnu zonu, zabranjuju svojoj vojsci da koristi mobilnu komunikaciju i, na kraju, razmišljaju o efikasnosti sopstvenog pres centra. Ruski generali žele da zauzmu Kijev i poraze grupu onih koje nazivaju „ukrajinskim nacistima“ u Donbasu. Oni znaju da vode novi, mobilni rat, ali nisu fokusirani na rad sa medijima. Veoma mali broj video snimaka sa „ruske strane“ postavljaju informativni volonteri iz DNR-a i LNR-a. Ukrajinske vlasti su savladale veštinu nove vojne propagande i sada u tome uspevaju i ubiru njene plodove. Na primer, 25. februara uveče, ukrajinski premijer Šmigal je trebalo da plasira na berze ratne obveznice u vrednosti od 12,5 milijardi dolara. I prilično su likvidne, jer Ukrajina daje uspešan odboj agresorima, a kako pišu svi mediji.


Dakle, u ovom sukobu, s jedne strane, postoji struja hvalisavih lažnjaka, a sa druge ćutanje.

Istina, ruska poslovica kaže da je „Reč srebrna, a ćutanje zlato“.

Da li je to tako, pokazaće naredni dani.


  • Izvor
  • Tanjug
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »