BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Osam godina ilegalnog puča u Ukrajini - rezultati i posledice

Osam godina ilegalnog puča u Ukrajini - rezultati i posledice
23.02.2022. god.
„Ukrajina je postala moneta u geopolitičkoj igri SAD-a na svetskoj sceni“

U Građanskom veću Ruske Federacije je održana konferencija na temu: „Osam godina ilegalnog puča u Ukrajini - rezultati i posledice“.

Na konferenciji su uzeli učešće analitičari, istoričari, novinari i politikolozi iz mnogih zemalja sveta. Učesnici su sumirali događaje oko Ukrajine, kao i odnosu Zapada prema ovom pitanju, a podsetimo, pre osam godina predsednik Ukrajine Viktor Janukovič bio je primoran da napusti Kijev. 

Okrugli sto je otvorio i moderirao Maksim Grigorijev, član Javne komore Ruske Federacije, direktor Fondacije za istraživanje problema demokratije, koji je svoj govor započeo sumiranjem rezultata osam godina koje su prošle od državnog udara u Kijevu.
 
Politički rezultati Evromajdana su još tužniji od ekonomskih“, naveo je on.

"To uključuje ratne zločine - namerno granatiranje žena i dece u Donbasu. Vidimo šta se dešava unutar Ukrajine, to je borba protiv neistomišljenika, kada se ubijaju, hapse, kidnapuju oni koji ne dele stavove rukovodstva zemlje. To uključuje borbu protiv TV kanala, uključujući ukrajinsku opoziciju i političke partije. U Ukrajini otvoreno funkcionišu „eskadrile smrti“ – „Azov“, „Desni sektor“. Oni ubijaju neistomišljenike, a obučavaju ih isti instruktori koji su pripremali „eskadrile smrti“ u Latinskoj Americi“.

Zatim je govorio gost iz Francuske, predsednik Instituta 1717 za novi francusko-ruski savez Emanuel Leroa. On je na početku svog obraćanja objasnio da će govoriti francuski, pošto je engleski jezik NATO-a.

foto: Vostok
„U toku je kulturni rat“, rekao je on.  - U velikoj igri u 21. veku između Anglosaksonaca i Rusije, Zapad je došao do prekretnice i počeo da pada. Videli smo to u Iraku, Siriji, itd. A gledajući Evropu, možemo govoriti o civilizacijskom padu zapadnog sveta.”

On je naveo da nastavak sukoba u onom obliku u kojem se odvija u Ukrajini i drugim zemljama bivšeg SSSR-a nije slučajan.
 
„To je fundamentalna borba u kojoj se sukobljavaju dva pogleda na svet. Ali ne treba misliti da je ova borba počela 1991. godine. Bilo da se radi o dva čečenska rata, Siriji, Donbasu, zadatak za Anglosaksonce je ostao nepromenjen od vremena Makindera – da kontrolišu Rimland kako bi zauzeli Hartlend“, objasnio je on, napominjući da je Rusija vojno doživela impresivni oporavak.
 
Prema njegovim rečima, da ona to nije uradila, NATO bi već krenuo u otvoreni napad na Rusku Federaciju.
 
„Ali što se tiče kulturnog rata, Zapad nastavlja da prodire u umove ruske omladine“, dodao je on, izrazivši uverenje da će u ovoj oblasti u bliskoj budućnosti biti jednako grandioznih uspeha kao i u vojnom.
 
Politički komentator, novinar, bloger iz Sjedinjenih Država Džordž Pirs je zauzvrat govorio o pravom stanju stvari u svojoj zemlji.
 
„U Americi postoje milioni radnih ljudi kojima se upravlja protiv njihovih vrednosti i najboljih interesa. Ove ideološke fantazije se mogu opisati kao novi kolonijalizam zasnovan na obmani. Konkurencija je eliminisana, resursi se oduzimaju ljudima bez naknade. Čak se i radna snaga drži u stanju u kojem nema drugog izbora osim da radi za manje od plate za preživljavanje, bez ikakvih obaveza poslodavaca. Ovaj plan se na kraju mora primeniti širom sveta. Ukrajina treba da postane prototip“, rekao je on.
 
Prema Pirsovim rečima, najbolji plan za budućnost je „opisati društvenu arhitekturu koja će podržati lokalnu kontrolu i nadzor nad svim medijima, policijom, ekonomskom i političkom moći“.
 
„Počeci ovog alternativnog sistema mogu se organizovati samo nakon što inspirišu umornu, zbunjenu i veoma oslabljenu srednju klasu novom vizijom. Novi svetli grad na brdu. Grad lokalne političke moći koji održava dostojanstvo samoupravnih zajednica. Sjajni grad novog multipolarnog sveta“, rezimirao je on.

Džon Mark Dugan, politički komentator, novinar, bloger, bivši američki vojnik bio je primoran da pobegne iz Sjedinjenih Država, te konstatovao pad demokratije u svojoj zemlji.
 
„SAD imaju simbiuni odnos sa Ukrajinom. Korumpirani američki političari daju novac lokalnim poreskim obveznicima jednako korumpiranim ukrajinskim političarima koji dozvoljavaju SAD-u da kradu od Ukrajine. Osim toga, nikome nije tajna da je stvoreno najmanje 14 američkih bioloških laboratorija u kojima se sprovode eksperimenti nad Ukrajincima“, rekao je on.

 
Prema njegovim rečima, u situaciji rata u Donbasu, SAD i NATO se ponašaju kao lešinari.
 
„Oni se hrane ostacima onoga što je ostalo nakon početka sukoba. Oni su odgovorni i za početak sukoba i za nedostatak vode koja može da se iskoristi za gašenje“, rekao je on.
 
Dodao je da je siguran da je krivo i ukrajinsko rukovodstvo.
 
„Postupci lokalnih vlasti doveli su zemlju do katastrofe. A veliko je pitanje da li će Ukrajina opstati kao država. Ukrajina je postala moneta u geopolitičkoj igri SAD-a na svetskoj sceni. Čak i poslanici Vrhovne rade već priznaju da je Ukrajina prodala svoj suverenitet MMF-u“, zaključio je Dugan.
 
Direktor Centra za geopolitičku ekspertizu Valerij Korovin je naveo da se problem više ne može rešiti ni diplomatskim putem ni sporazumima
 
„U ovom trenutku je očigledno i vlastima i stručnoj zajednici da se problem više ne može rešiti ni diplomatskim putem ni sporazumima upravo iz razloga što je Ukrajinu zauzeo Zapad pučem“, objasnio je on.

„Neutralnost u Ukrajini mogla je biti samo pod strateškom kontrolom Rusije, koja je stvorila ovu zemlju, dala joj suverenitet i podržala je nakon raspada SSSR-a.“
 
Prema Korovinu, državnost Ukrajine je u potpunosti volja Rusije. Ona je bila tampon zona stvorena o našem trošku nakon što smo se povukli iz istočne Evrope.
 
„Ovo ne bi bilo potrebno da su ruske trupe stacionirane u istočnom Berlinu“, dodao je on. - Onda bi Ukrajina bila na začelju. Ali pošto smo se dobrovoljno povukli, verujući na reč da NATO neće krenuti na istok, tampon zona između Zapada i Rusije je nestala. Stvorili smo takvu tampon zonu, Ukrajina koja je odvojila Rusiju i Zapad od rata. Šta je Zapad uradio? On ju je progutao! Vidimo zlobu Zapada prema Rusiji. Ne treba gajiti iluzije o mogućnosti pozitivnih projekata Zapada!“
 
Korovin je naveo da je ono što se dešava protiv stanovnika Donbasa čisti genocid. Trebalo je osam godina da se to shvati...
 
U nastavku on je postavio pitanje – da li nam je danas potrebna državnost Ukrajine?
 
„Mi smo to podržavali, subvencionisali isporukom gasa itd, ali zašto nam to sad treba ako je usmerena protiv nas? Ukrajinska državnost za nas više ne predstavlja nikakvu vrednost i značaj. Ukrajina je usmerena protiv nas. Tamo se dešava genocid ruskog naroda“, rekao je Korovin.

Podsetimo, rat u Donbasu, nagkom državnog udara u Kijevu, počeo je u aprilu 2014. godine. 11. maja iste godine održani su referendumi u DNR-u i LNR-u, na kojima su glavna pitanja bila: „Da li podržavate čin državne nezavisnosti Donjecke Narodne Republike?“ i „Da li podržavate čin državne nezavisnosti Luganske Narodne Republike?“. Tada su republike Donbasa kontrolisale nešto veću teritoriju nego sada.

Na referendumima je učestvovala apsolutna većina stanovnika DNR-a i LNR-a, od kojih su skoro svi odgovorili sa „da“ na postavljena pitanja.

Rat je u to vreme već bio u toku. U Domu sindikata u Odesi dogodila se tragedijagde su spaljeni ljudi, vodile su se žestoke borbe u Slavjansku. Borbe u Donbasu traju do danas.

Podsetimo, 21. februara 2022. godine, Savet bezbednosti Rusije, na čelu sa Vladimirom Putinom, jednoglasno je podržao priznanje nezavisnosti DNR-a i LNR-a. Rukovodstvu Rusije su se prethodno obratili predsednici DNR-a i LNR-a Denis Pušilin i Leonid Pasečnik sa odgovarajućim zahtevom. Priznanje je objavljeno istog dana. Istovremeno je postalo poznato da će oružane snage Ruske Federacije pomagati republikama u obezbeđivanju bezbednosti.

 


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Vostok/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »