BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nemci moraju da znaju da Ukrajina postoji – ukrajinski ambasador

RT: Nemci moraju da znaju da Ukrajina postoji – ukrajinski ambasador
19.01.2022. god.
Ambasador Ukrajine u Nemačkoj okrivio je Berlin zbog nepoštovanja kulture njegove zemlje

Ukrajinu druge zemlje u Evropi ne smatraju velikom kulturnom nacijom, pa se njeni interesi i dalje ignorišu, požalio se ukrajinski ambasador u Berlinu.


U intervjuu za ukrajinsku državnu novinsku agenciju "Ukrinform", Andrej Melnik je rekao da je najveći problem njegove nacije to što ima mali kulturni status na svetskoj sceni.

„Mislim da je naš glavni nedostatak u proteklih 30 godina to što još uvek nismo uspeli da se afirmišemo kao velika kulturna evropska nacija, uticajan istorijski subjekt“, rekao je on.

„I to je ono od čega u velikoj meri zavisi naše političko priznanje.

Dalje je ilustrovao šta je mislio, rekavši da se „remek-dela ukrajinskih kompozitora“ ne izvode redovno u nemačkim operskim salama, te da se tamošnji školarci ne uče ukrajinskoj književnosti. Svi "razumni politički zahtevi" Kijeva će i dalje biti ignorisani dok je to slučaj, naglasio je Melnik.

Diplomata je dodao da on i drugi predstavnici Kijeva nastavljaju da rade na privlačenju pažnje evropskih lidera, ističući da nemačke elite, novinari i eksperti moraju da „znaju da Ukrajina postoji, sa svojim ciljevima, te da odlučno utire svoj put“.

Melnik je u prošlosti bio poznat po vatrenoj retorici, uključujući i zahteve da Berlin vrati Krim Ukrajini, te da Nemačka ima „istorijsku odgovornost“ da se Ukrajina primi u NATO. U intervjuu je priznao da ga njegovi postupci ne čine uvek prijateljem u Berlinu, te da su ga nemački lideri više puta odvratili zbog njegovih kontroverznih izjava. Međutim, on je ostao pri stavu da Ukrajina svoje aktivnosti u Berlinu mora tretirati kao „ratnu diplomatiju“.

Melnik je u novembru objavio otvoreno pismo u kojem zahteva da Nemačka osnuje fond radi naknade Ukrajini za gubitak neprocenjivog kulturnog nasleđa u Drugom svetskom ratu, kada su velike delove zemlje, tada Sovjetske republike, okupirale nacističke snage. On je naveo da se Kijevu i dalje duguje kompenzacija „za ogromne gubitke u kulturnom nasleđu tokom nacističke okupacije, kao i sa stanovišta podrške Ukrajini na njenom putu ka članstvu u EU“.

Melnikov komentar usledio je nakon što se nemački ministar spoljnih poslova Analena Berbok sastala sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom u Moskvi, kako bi razgovarali o raznim pitanjima, uključujući i tenzijama oko Ukrajine. Ona se pre toga u ponedeljak sastala sa ukrajinskim liderima.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • Prolaznik pored instalacije posvećene ukrajinskom piscu Tarasu Ševćenku, foto: © Sputnik / Ramil Sitdikov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »