BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Avganistanski vojnici i obaveštajci koje su obučavale SAD pridružuju se teroristima da bi se „oduprli“ talibanima – izveštaj

RT: Avganistanski vojnici i obaveštajci koje su obučavale SAD pridružuju se teroristima da bi se „oduprli“ talibanima – izveštaj
01.11.2021. god.

Talibani su dugo optuživali Vašington da finansira ISIS, a sada su indirektno u pravu, jer se sve veći broj avganistanskih vojnika obučenih u SAD i obaveštajnih zvaničnika pridružuje redovima terorističke grupe u borbi protiv talibana.


SAD su potrošile neverovatnih 88 milijardi dolara na naoružavanje i obuku avganistanske vojske, samo da bi se avganistanske snage raspale pre nego što su talibani munjevito ponovo osvojili zemlju u avgustu. Iako su talibani obećali amnestiju ovom osoblju, kružile su priče o nasilnoj odmazdi, a prema pisanju "Vol strit žurnala", „relativno mali, ali rastući“ broj bivših avganistanskih vojnika i špijuna hrli u jedinu uniformu koja se trenutno opire vladavini talibana – terorističke grupe Islamska država.

Avganistanski ogranak Islamske države (IS, ranije ISIS), IS-K, željno prihvata ove regrute obučene u SAD. Prema bivšim bezbednosnim zvaničnicima i članovima talibana sa kojima je "Vol strit žurnal" razgovarao, neki bivši vladini vojnici su se pridružili za platu, a drugi zbog nedostatka bolje alternative vladavini talibana.

„Da je postojao otpor, oni bi se pridružili otporu“, rekao je za list bivši šef obaveštajne službe Rahmatulah Nabil, dodajući da je „ISIS za sada jedina druga naoružana grupa“.

Iako su IS-K i talibani islamske fundamentalističke grupe, njihove ideologije se razlikuju. Talibani su pretežno pandžabska nacionalistička organizacija bez ikakvih navedenih ciljeva izvan granica Avganistana i tolerancije prema drugim muslimanskim sektama u zemlji. IS-K, nasuprot tome, vidi šiite i druge muslimanske sekte kao otpadnike i imaju za cilj da uspostave islamski kalifat širom sveta, kao što je IS pokušala da uradi pre nekoliko godina u Iraku i Siriji.

Prvobitno potisnuta od strane talibana, IS-K se ponovo oporavlja usred haosa američkog povlačenja iz Avganistana, izvodeći samoubilački bombaški napad ispred aerodroma u Kabulu u avgustu u kojem je ubijeno oko 200 Avganistanaca i 13 američkih vojnika. Za američku vojsku, to je bio najsmrtonosniji dan u Avganistanu od 2011.

Nejasno je kakvu će „kritičku ekspertizu u tehnikama prikupljanja obaveštajnih podataka i ratovanja“ ovi novi regruti doneti IS-K, s obzirom na to da se avganistanska vojska od 300.000 vojnika iz koje su potekli raspala pred talibanima za nekoliko nedelja, sa svojim članovima često bežeći ili predajući se bez ispaljenog metka.

Međutim, činjenica da ovi borci koje su finansirale SAD pristupaju u tvrdolinijašku terorističku grupu u roku od nekoliko meseci nakon što su SAD napustile Avganistan ilustruje problem iz kojeg donosioci odluka u Vašingtonu očigledno nisu naučili tokom četiri decenije iskustva.
 
Baš kao što će se avganistanski mudžahedini koje su finansirale SAD na kraju pretvoriti u talibane kasnih 1980-ih i 1990-ih, nekadašnja avganistanska vojska je na putu da ojača redove ISIS-K. Takođe, nezadovoljni irački vojnici ostali su bez posla nakon američke invazije 2003. obezbeđujući stalan priliv regruta za ISIS nekoliko godina kasnije.
 
Američki bezbednosni establišment je već počeo da alarmira o ponovnom oživljavanju ISIS-K, a američki podsekretar odbrane Kolin Kal rekao je u Senatu prošle nedelje da bi grupa mogla da bude u poziciji da napadne Zapad iz Avganistana u roku od šest meseci.
 
Talibani, barem javno, nisu uznemireni. „Nismo suočeni sa pretnjom niti smo zabrinuti za njih“, rekao je za "Vol strit žurnal" Mavlavi Zubair, visoki komandant talibana.

„Nema potrebe, čak ni male potrebe, da tražimo pomoć od bilo koga protiv ISIS-a."


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Reuters / WANA / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »