RT: Rat sa Rusijom i Kinom "uništio bi svet", a Amerika mora pronaći načine da sklopi mir sa svojim istočnim rivalima, upozorava američki general
S obzirom da globalni arsenal nuklearnog oružja raste, a zemlje nadograđuju svoje bojeve glave i rakete, postoji gotovo neviđena potreba za deeskalacijom tenzija i sprečavanjem atomskog armagedona, rekao je jedan od najviših američkih oficira.
Govoreći na sastanku čiji je domaćin u ponedeljak bio vašingtonski istraživački centar "Brukings institušn", zamenik načelnika Združenog štaba američke vojske general Džon E. Hiten upozorio je na rizike ako sukobi izmaknu kontroli i izrazio nadu da će hladnije glave prevladati.
"Nikada se nismo borili protiv Sovjetskog Saveza", rekao je on.
„Što se tiče velikih sila, naš cilj je da nikada ne ratujemo sa Kinom i Rusijom."
Prema njegovim rečima, takav događaj bi "uništio svet i globalnu ekonomiju. To će biti loše za sve i moramo se pobrinuti da ne idemo tim putem". Međutim, general je dodao, da je prethodnim ugovorima između Moskve i NATO-a nakon raspada SSSR-a zaključeno da "Rusija više nije pretnja". U isto vreme, međutim, on tvrdi da su Rusi "modernizovali čitav svoj nuklearni arsenal".
"Mislim da je to bilo zato što su bili zabrinuti zbog SAD."
Napredak je postignut u postizanju poboljšanih odnosa između dve zemlje, dodao je Hiten, ali da je još daleko od potpune stabilnosti.
"Sa Rusijom smo ograničeni na 1.550 raspoređenih nuklearnih bojevih glava, pa moramo da odlučimo gde želimo da stavimo te - podmornice, lansere ... što postavlja ograničenje na ono što imamo. Kina, nema ograničenja ... treba da se zapitate, zašto grade te ogromne, ogromne nuklearne kapacitete?"
U decembru je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov upozorio da Vašington, a ne Moskva, povećava rizik od fatalne eskalacije postavljanjem nuklearnog oružja na stranom tlu u Evropi.
Rjabkov je rekao da se Kremlj "nada da će Sjedinjene Države prestati deliti nuklearno oružje sa svojim saveznicima i prestati razmeštati nuklearno oružje u zemljama koje nemaju takvo oružje. Očigledno, to dovodi do destabilizacije. Osim toga, pojavljuju se i novi rizici".
Rjabkov je takođe ranije rekao kao i Hiten, da se "nuklearni rat ne može dobiti", te da je "Rusija spremna da sarađuje u preokretanju ovakvog stanja stvari".
Izvor: RT
- Izvor
- Tanjug
- foto: © Sputnik / Alexey Kudenko / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...
Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...
Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.
Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.