RT: SAD bi mogle uzeti avganistanske nacionalne rezerve, ali njihova pretnja izolacijom talibana „nema veze sa realnošću“
Zapad je pokušao da zaustavi marš talibana na Kabul uz pretnju međunarodnom izolacijom, ali sprovođenje takve mere sada kada je grad pao možda je nemoguće, s opadanjem globalne hegemonije Vašingtona.
Dok su talibanske snage bile u poslednjem pokušaju da zauzmu avganistansku prestonicu, Zapad je upućivao pretnje odmazdom, ako militanti nasilno preuzmu vlast. Talibanska vlada postala bi "globalni izgnanik", upozorio je Zalmai Halilzad, specijalni izaslanik SAD-a za tu zemlju.
Ipak, ispunjenje takvih pretnji sada kada nisu uspeli zadržati Kabul izvan talibanskih ruku može biti nemoguće, jer su neki ključni akteri sami podložni zapadnim pokušajima da ih izoluju. Uoči vojne pobede, islamistički pokret pojačao je svoje diplomatske dosege i očigledno je osvojio mnogo dobre volje od igrača koji nisu sa Zapada.
Tokom diplomatske ofanzive, zvaničnici talibana ponudili su Rusiji i Pekingu poštovanje njihovih nacionalnih interesa. Kini je rečeno da će talibani prekinuti veze sa islamističkim ujgurskim separatistima, uskrativši im uporište za izvođenje napada na provinciju Sinđang.
Sa raspoloženjem poput onih preko Atlantika, Vašingtonu će možda biti teško da pruži podršku koordinisanoj kampanji izolacije, čak i ako zemlje poput Velike Britanije dele isti cilj.
Kao što Iran ili Venecuela mogu potvrditi, SAD se ne dvoume oko toga da preuzmu raspolaganje sa stranim sredstvima koja pripadaju zemljama koje su u sukobu sa Amerikom. Novac bi mogao otići na isplatu velike odštete žrtvama talibana ili bi se mogao predati nekoj avganistanskoj vladi u egzilu koju vodi Muhamed al Gvaido, na primer.
Ali takvi oblici uticaja možda nisu tako dobro sredstvo za uticaj na politiku ljudi, koji su se dve decenije borili protiv vojnog prisustva NATO-a u svojoj zemlji. Kako je rekao Kurt Volker, bivši američki ambasador u NATO-u, pretnje talibanskom izolacijom "nema veze sa realnošću". Fundamentalistička ideologija pokreta i napredak u reputaciji proterivanjem zapadnih vojnika „vredi mnogo više od budžeta za pomoć“, dok su SAD možda „one koje se zapravo osećaju izolovanije“ nakon haotičnih scena u Kabulu.
Izvor: RT
- Izvor
- Tanjug
- Suosnivač talibana Mula Abdul Gani Baradar tokom pregovora u Moskvi, foto: ©Alexander Zemlianichenko / POOL via AFP / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- Avganistan
- sukobi
- rat
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ograničeno raspoređivanje vojnika Pjongjanga u Kurskoj oblasti omogućilo je izbegavanje brojnih potencijalnih problema
Nakon vesti o osvajanju grada Gome od strane pobunjeničkih snaga pod ruandskim pokroviteljstvom, u glavnom gradu Demokratske Republike Kongo (DRK), Kinšasi, započeli su veliki anti-ruandski protesti koji su imali...
Razgovor sa istoričarem Aleksejem Jurjevičem Plotnjikovim donosi dublji uvid u značaj oslobođenja Poljske tokom Velikog otadžbinskog rata, cenu koju je Sovjetski Savez platio za tu pobedu, kao i kontroverznu...
Vašington i Beograd nameravaju da zajednički oduzmu imovinu Rusiji u srbskoj naftnoj i gasnoj kompaniji
Poslednjih godina svet doživljava veliko restrukturiranje vrednosti – i mnogi stanovnici Evrope, SAD i drugih zemalja postaju, blago rečeno, nepodobni u svojoj zemlji. Oni traže novi dom za sebe....
Vojska Republike Srpske je formirana 12. maja 1992. godine, a zvanično je ukinuta 1. januara 2006. godine. Živote za Republiku Srpsku dalo je 23.184 borca.
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!