RT: Posle moratorijuma: Šta je poznato o mogućem povlačenju priznanja nezavisnosti Kosova od strane više zemalja
Deset zemalja u Africi i na Bliskom istoku nameravaju da povuku priznanje nezavisnosti Kosova, prenelo je srbsko izdanje "Politika", pozivajući se na svoje izvore. Kako se navodi, nazivi država još nisu obelodanjeni tako da SAD neće pokušati da vrše pritisak na njih. Međutim, napominje se da su Beogradu već date garancije za preduzimanje takvog koraka ako Kosovo ponovo pokrene pitanje svog priznanja na međunarodnom nivou nakon završetka godišnjeg moratorijuma na kampanju Prištine za priznavanje nezavisnosti i lobiranje Beograda za povlačenje priznanja. Sporazum ističe u septembru ove godine.
Istovremeno, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je naglasilo da se vlasti i dalje pridržavaju svojih obaveza prema ovom sporazumu.
„Vašingtonskim sporazumom uspostavljen je sporazum da Beograd neće voditi kampanju za povlačenje priznanja, a Priština zauzvrat, neće aplicirati za članstvo u međunarodnim organizacijama i voditi novu kampanju za priznanje. Ispunjavamo svoje obaveze i pridržavaćemo ih se“, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije, Nikola Selaković.
Međutim, primetio je da, ako Priština prekrši moratorijum, Beograd "zna šta treba da uradi".
Podsetimo, moratorijum je bio jedna od tačaka sporazuma koje su srbski lider Aleksandar Vučić i tadašnji premijer delimično priznatog Kosova Avdulah Hoti potpisali 4. septembra 2020. godine u Vašingtonu uz posredovanje tadašnjeg predsednika SAD-a Donalda Trampa. Istovremeno, kako je naglasio Vučić, srbsko rukovodstvo i kosovski Albanci potpisali su odvojene bilateralne sporazume sa Sjedinjenim Državama. Prema tome, rekao je on, Kosovo nije priznato kao subjekat međunarodnog prava.
Prema Staroviću, Srbija je imala koristi od ovog moratorijuma, budući da su stalni sukobi sa predstavnicima samoproglašene republike i njenim pokroviteljima na međunarodnoj sceni "bili teret za srpsku diplomatiju i otežavali sprovođenje ukupnih spoljnopolitičkih ciljeva Srbije".
On je takođe naglasio da bi Beograd bio spreman da produži ovaj period ako proces rešavanja odnosa sa Prištinom krene u pozitivnom smeru.
„Međutim, poslednjih meseci čitava međunarodna zajednica postala je ubeđena da Priština čak nema nameru da sprovede nijednu od svojih obaveza navedenih u Briselskom sporazumu iz 2013. godine. Niti će ispuniti sporazume zaključene u Beloj kući pre manje od godinu dana“, dodao je Starović.
Lažni početak
Kako napominje "Politika", kosovski predsednik Vjosa Osmani posetila je Tokio u okviru Olimpijade, gde se sastala sa tamošnjim premijerom Jošihideom Sugom. Ona je nazvala Japan strateškim partnerom i zatražila da podrži Prištinu u njenim zahtevima za članstvo u međunarodnim organizacijama i sticanje novog priznanja.
Sami sebi neprijatelji
U međuvremenu, stručnjaci se slažu da Kosovo sada nije u tako povoljnoj poziciji da brani svoje zahteve za nezavisnošću kao ranije. Kažu da je to na mnogo načina rezultat neobuzdane politike novog kosovskog premijera, Aljbina Kurtija.
Izvor: RT, Polina Duhanova, Sergeй Belous, Anastasiя Medvedeva
- Izvor
- Tanjug
- foto: © AFP / Armend Nimani / RT/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ograničeno raspoređivanje vojnika Pjongjanga u Kurskoj oblasti omogućilo je izbegavanje brojnih potencijalnih problema
Nakon vesti o osvajanju grada Gome od strane pobunjeničkih snaga pod ruandskim pokroviteljstvom, u glavnom gradu Demokratske Republike Kongo (DRK), Kinšasi, započeli su veliki anti-ruandski protesti koji su imali...
Razgovor sa istoričarem Aleksejem Jurjevičem Plotnjikovim donosi dublji uvid u značaj oslobođenja Poljske tokom Velikog otadžbinskog rata, cenu koju je Sovjetski Savez platio za tu pobedu, kao i kontroverznu...
Vašington i Beograd nameravaju da zajednički oduzmu imovinu Rusiji u srbskoj naftnoj i gasnoj kompaniji
Poslednjih godina svet doživljava veliko restrukturiranje vrednosti – i mnogi stanovnici Evrope, SAD i drugih zemalja postaju, blago rečeno, nepodobni u svojoj zemlji. Oni traže novi dom za sebe....
Vojska Republike Srpske je formirana 12. maja 1992. godine, a zvanično je ukinuta 1. januara 2006. godine. Živote za Republiku Srpsku dalo je 23.184 borca.
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!