BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Boris Jeljcin je imao pratnju „stotina“ agenata Cije koji su mu govorili kako da upravlja Rusijom, tvrdi bivši predsednik parlamenta

Boris Jeljcin je imao pratnju „stotina“ agenata Cije koji su mu govorili kako da upravlja Rusijom, tvrdi bivši predsednik parlamenta
12.06.2021. god.

Prvi ruski predsednik, Boris Jeljcin, bio je okružen „stotinama“ agenata Cije koji su mu govorili šta da radi tokom svog mandata na mestu predsednika, kaže Ruslan Hasbulatov, nekadašnji predsednik ruskog parlamenta.


Govoreći za radio stanicu "Govorit Moskva", Hasbulatov je ustvrdio da je Jeljcinova pratnja bila puna Amerikanaca. kako navodi, i
zabran je za predsednika 1991. godine uz pomoć Vašingtona, te da još uvek nije poznato u kojoj meri su SAD "imale glas u njegovom uhu" tokom celog njegovog predsedovanja.

„Mora da je bilo stotinu [zaposlenih u Ciji]“, rekao je Hasbulatov. "Oni su sve određivali." Takođe je dodao da je nakon pobede na predsedničkim izborima, Jeljcin poslao bezbednosne zvaničnike i šefove odelenja u SAD kako bi ih Amerikanci „pregledali“ i „doneli zaključke“.

Izjava Hasbulatova dolazi nakon što je bivši ruski potpredsednik Aleksandar Rudskoj rekao za "Lentu" da je 12 stalno zaposlenih pripadnika Cije pomoglo u sprovođenju značajnih tržišnih reformi Jeljcin-Gajdar, sistematski demontirajući centralno planirani ekonomski sistem i vodeći zemlju u šok kapitalizam. Rudskoj je takođe ustvrdio da je jednom značajnom prilikom čuo Jeljcina kako razgovara sa strancem sa stranim naglaskom.

Međutim, prema Hasbulatovu, svi su znali za Rudskojeve veze sa SAD-om, a američki zvaničnici su čak uticali da bivši predsednik zameni znatan broj njegovih imenovanih.

„U celini, Rudskoj je potpuno u pravu - stranci su savetovali Jeljcina“, nastavio je on.

„Ovde nema tajne i veliki broj ljudi zna za to. Nemam nijednu detektivsku priču o prisluškivanju, ali, generalno, dobro je poznato. Jeljcin se vrlo blisko savetovao o svim kadrovskim pitanjima sa stranim predstavnicima.“

Jeljcin je napustio funkciju 1999. godine, ali ne pre nego što je stvorio hiperpredsednički sistem, oduzevši vlast neprijateljskom parlamentu i uklonivši gotovo sve provere i ravnoteže. Ovaj potez podržao je Vašington, koji se nadao da će Komunistička partija ostati van vlasti u novoformiranoj ruskoj državi.

U današnje vreme Jeljcin ima mešovito nasleđe, a mnogi Rusi veruju da je pijanac koji je zemlju prodao zapadnim kapitalistima. Međutim, u inostranstvu su ga upoređivali sa revolucionarima poput Nelsona Mandele, Poljaka Leha Valese i Vaclava Havela, a bivši američki predsednik Bil Klinton ga je čak uporedio sa Abrahamom Linkolnom.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Ron Sachs / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »