BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ikona kao uzrok međunarodnog skandala

Ikona kao uzrok međunarodnog skandala
27.12.2020. god.
Protokolarni poklon Sergeju Lavrovu od predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika doveo je do konflikta uz učešće Ukrajine. U Sarajevu su odmah upozorili da je lik Nikolaja Čudotvorca stigao iz Luganska, iako je pečat na ikoni iz Odese. Kijev veruje da je prošvercovana na Balkan


Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov doputovao je u Sarajevo 14. decembra, a muslimanski i hrvatski član Predsedništva su odbili da se sastanu sa njim. Predstavnik Srba Milorad Dodik razgovarao je sa Lavrovom, nazvao ga prijateljem na konferenciji za štampu i na rastanku mu poklonio ikonu. Prema Dodikovim rečima, ona je „pronađena“ u blizini Luganska i stara je oko 300 godina.

Na poleđini je pečat na kome se vidi natpis „Odeska regionalna komisija za zaštitu spomenika materijalne kulture Narodnog komesarijata za obrazovanje Ukrajinske SSR“. Fotografije su objavljene u srbskim medijima. Ukrajinska ambasada u Sarajevu poslala je notu Ministarstvu spoljnih poslova Bosne i Hercegovine sa zahtevom da objasni kako je ikona došla do Dodika. Republičko tužilaštvo započelo je proveru porekla relikvije.

Umetnički kritičar Mihail Kamenski kaže da ikona sa takvim pečatom nije mogla lako da napusti Ukrajinu. Takođe je napomenuo da je ona nešto mlađa od 300 godina, kako je rekao Dodik.

„To je visokokvalitetna postavka, vrlo dobar profesionalni rad na srebru. Što se tiče slike koja je ili skrivena ispod ili je takva ikona, gde je registrovana samo slika sveca, vrlo je teško sada nešto reći o tome, jednostavno zato što nije vidljiva, jer treba ukloniti prednji sloj. Najverovatnije je to još uvek 19. vek, a ne ranije. Nemam razloga da tvrdim da je ova ikona bila povezana sa bilo kojim hramom. Ovo je putopisna ikona, lična, poput krsta, da bi čovek mogao da nosi ovu ikonu sa sobom. Savršeno očuvan voštani pečat očigledno ukazuje na njeno poreklo iz muzeja. Bez obzira u trenutku kada je ova ikona prešla granicu, ona je ilegalno raseljeno kulturno dobro “.

Ministarstvo spoljnih poslova već je vratilo poklon na ispitivanje u Bosnu, a ruska diplomatska misija nije komentarisala tvrdnje Kijeva.

Ranije nije bilo takvih situacija sa Sergejem Lavrovom. Osim kako navodi "Komersant", pozivajući se na izvor, nije rekao da krompir iz Ajdaha - poklon bivšeg američkog državnog sekretara Džona Kerija, nije zaživeo u Rusiji.

Ali i sa Dmitrijem Medvedevim bilo je slično. Šef izraelskog Ministarstva poljoprivrede je 2016. godine poklonio dron ruskom premijeru. Kada je Medvedev već s poklonom krenuo za Moskvu, mediji su saznali da Ministarstvo odbrane Izraela nije dalo dozvolu za poklanjanje letelice. Pored toga, tokom njegovog razvoja mogle su se koristiti američke tehnologije zabranjene za uvoz u Rusiju. To je dovelo do zamrzavanja važnog istraživačkog programa u Izraelu, jer je za njega morao da se kupi novi dron, a šef lokalnog Ministarstva poljoprivrede je za njega lično dodelio 50 hiljada dolara. A špansko Ministarstvo spoljnih poslova zahtevalo je objašnjenje - svojevremeno je uređaj prodala Izraelu lokalna kompanija "Alfa", a prema ugovoru nije se mogao preneti trećim licima.

Da li poreklo poklona mora biti potvrđeno i na koji način? Komentariše Viktor Mizin, vodeći istraživač u Centru za post-sovjetske studije, Institut za međunarodne studije, MGIMO.

„Naravno, niko to ne provjerava, ali druga je stvar što je, naravno, Lavrov uvređen u Bosni i Hercegovini, i oni i dalje misle da smo ih mi uvredili. Ali mislim da je ovo neka vrsta gluposti i da neće uticati na bilo kakve odnose. Pa, dešava se “.

Kako će se ovo završiti za odnose između Bosne i Hercegovine i Ukrajine, takođe je još uvek nepoznato. Sam Milorad Dodik ne komentariše situaciju, a u nedelju je otišao u samoizolaciju nakon kontakta sa zaraženom osobom.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: Press-služba MID RF/TASS/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »