BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Bolivija se pod novim predsednikom ponovo pridružila latinoameričkim regionalnim blokovima koji se protive prevlasti SAD-a

RT: Bolivija se pod novim predsednikom ponovo pridružila latinoameričkim regionalnim blokovima koji se protive prevlasti SAD-a
22.11.2020. god.


Novoizabrani predsednik Bolivije, Luis Arse, nastavio je članstvo države u tri glavna bloka usmerena na regionalnu integraciju, preokrenuvši poteze prethodne „privremene“ vlade za povlačenje iz levičarskih organizacija.

Naslednik i saveznik svrgnutog lidera Eve Moralesa, Arseova administracija je saopštila da će obnoviti „puno učešće države članice“ u tri organizacije - Zajednici država Latinske Amerike i Kariba (poznate pod španskim akronimom CELAC), 
Uniji južnoameričkih nacija (UNASUR) i Bolivarijanskog saveza za narode naše Amerike (ALBA) - a u kojima se traži politička i ekonomska saradnja između članica.

"Odluka prelazne vlade da obustavi učešće Bolivije u pomenutim integracionim prostorima odgovarala je čisto političkim interesima, koji nemaju puno veze sa integracijskim pozivom bolivijskog naroda“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Bolivije, pozivajući se na akcije privremene predsednice Žanin Anjez nakon Moralesovog uklanjanja sa vlasti prošle godine.



Anjezova je preuzela mesto predsednika usred političke krize i navoda o prevarama na izborima u zemlji 2019. godine, što je na kraju prisililo Moralesovu ostavku i bekstvo iz Bolivije zbog straha o svojoj bezbednosti. Konzervativac, Anjezova je ubrzo prekinula sa socijalističkim planom i odbacila članstvo u tri organizacije levog centra.

Međutim, na ovogodišnjim predsedničkim izborima Anjezova je lako poražena, dok je Arse odneo pobedu u prvom krugu glasanja, vrativši kontrolu nad vlašću Moralesovoj stranci, Pokretu za socijalizam (MAS).

Ovim regionalnim organizacijama kojima se pridružila Bolivija naneta je određena šteta u velikoj meri povezane sa tekućom političkom i ekonomskom krizom u Venecueli, kao i želja iz Vašingtona, što je izazvalo podele u nekim grupama poslednjih godina.

Jednom sastavljen od 12 država regiona, UNASUR je od tada napustila većina članica usred sporova oko liderstva i smernica. 2017. godine, šest članica - Argentina, Brazil, Čile, Kolumbija, Paragvaj i Peru - formirali su Lima grupu, koju podržavaju SAD, zajedno sa nekoliko drugih država, sa ciljem da se pozabave previranjima u Venecueli. Šest država otrgnulo se od UNASUR-a godinu dana kasnije, prepolovivši njegovo članstvo, i preko Lima grupe zauzele su izuzetno kritički stav prema venecuelanskom predsedniku Nikolasu Maduru, oštro kritikujući njegovu administraciju kao „nelegitimni socijalistički režim“.

Pošto su se Ekvador i Urugvaj povukli iz UNASUR-a tokom prošle godine, a Bolivija nakon dolaska Anjezove na vlast, grupa je imala samo tri člana - Gvajanu, Surinam i Venecuelu. Sada organizaciju čine četiri države, nakon povratka Bolivije.

U međuvremenu, CELAC čine 32 latinoameričke države, a neke članice ga vide kao alternativu američkoj Organizaciji američkih država (OAS) sa sedištem u SAD-u, koja je brzo prihvatila sada diskreditovane optužbe za prevaru na predsedničkim izborima u Boliviji. Iako je osnivanje CELAC-a predvodio bivši levičarski predsednik Brazila Lula da Silva, zemlja je ranije ove godine povukla svoje članstvo, dok je konzervativna administracija Žaita Bolsonara saopštila da organizacija nije delovala „u odbranu demokratije“ u Venecueli i drugde.

Organizacija ALBA, osnovana od strane Venecuele i Kube 2004. godine povećana je na deset članica, ima za cilj uklanjanje trgovinskih barijera i negovanje ekonomskog jedinstva između latinoameričkih država, imajući sličnu funkciju kao predložena zona slobodne trgovine širom Severne i Južne Amerike koju je Vašington izneo 2003. godine. Neuspešni sporazum, poznat kao Područje slobodne trgovine Amerika, Morales je okarakterisao kao „sporazum o legalizaciji kolonizacije Amerika“, s tim da se Bolivija umesto toga pridružila ALBA-i 2006. godine.

Arseova izborna pobeda u oktobru široko se doživljava kao ukor američkoj prijateljskoj vladi Anjezove, utirući put za Moralesov povratak u zemlju i nastavak levičarske političke platforme MAS-a. Vašington iako sretan nakon svrgavanja Moralesa 2019. godine, američki Stejt department izdao je mlako saopštenje u kojem je čestitao Arseu na pobedi prošlog meseca.

Izvor: Vostok / RT

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • Luis Arse i Evo Morales, foto: © Reuters / Agustin Marcarian / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Autor: Zoran Čvorović za Novi Standard


Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...

Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...


Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...

Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


Ostale novosti iz rubrike »