RT: Bolivija se pod novim predsednikom ponovo pridružila latinoameričkim regionalnim blokovima koji se protive prevlasti SAD-a
Novoizabrani predsednik Bolivije, Luis Arse, nastavio je članstvo države u tri glavna bloka usmerena na regionalnu integraciju, preokrenuvši poteze prethodne „privremene“ vlade za povlačenje iz levičarskih organizacija.
Naslednik i saveznik svrgnutog lidera Eve Moralesa, Arseova administracija je saopštila da će obnoviti „puno učešće države članice“ u tri organizacije - Zajednici država Latinske Amerike i Kariba (poznate pod španskim akronimom CELAC), Uniji južnoameričkih nacija (UNASUR) i Bolivarijanskog saveza za narode naše Amerike (ALBA) - a u kojima se traži politička i ekonomska saradnja između članica.
"Odluka prelazne vlade da obustavi učešće Bolivije u pomenutim integracionim prostorima odgovarala je čisto političkim interesima, koji nemaju puno veze sa integracijskim pozivom bolivijskog naroda“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Bolivije, pozivajući se na akcije privremene predsednice Žanin Anjez nakon Moralesovog uklanjanja sa vlasti prošle godine.
Great news for the sovereignty of Latin America (and bad news for US imperialism):
— Ben Norton (@BenjaminNorton) November 21, 2020
Bolivia's newly elected leftist govt is rejoining organizations for regional integration like economic alliance ALBA and political blocs CELAC and UNASUR.
The US-backed coup regime had withdrawn. https://t.co/B2NYwnTVvO
Međutim, na ovogodišnjim predsedničkim izborima Anjezova je lako poražena, dok je Arse odneo pobedu u prvom krugu glasanja, vrativši kontrolu nad vlašću Moralesovoj stranci, Pokretu za socijalizam (MAS).
Ovim regionalnim organizacijama kojima se pridružila Bolivija naneta je određena šteta u velikoj meri povezane sa tekućom političkom i ekonomskom krizom u Venecueli, kao i želja iz Vašingtona, što je izazvalo podele u nekim grupama poslednjih godina.
Jednom sastavljen od 12 država regiona, UNASUR je od tada napustila većina članica usred sporova oko liderstva i smernica. 2017. godine, šest članica - Argentina, Brazil, Čile, Kolumbija, Paragvaj i Peru - formirali su Lima grupu, koju podržavaju SAD, zajedno sa nekoliko drugih država, sa ciljem da se pozabave previranjima u Venecueli. Šest država otrgnulo se od UNASUR-a godinu dana kasnije, prepolovivši njegovo članstvo, i preko Lima grupe zauzele su izuzetno kritički stav prema venecuelanskom predsedniku Nikolasu Maduru, oštro kritikujući njegovu administraciju kao „nelegitimni socijalistički režim“.
Pošto su se Ekvador i Urugvaj povukli iz UNASUR-a tokom prošle godine, a Bolivija nakon dolaska Anjezove na vlast, grupa je imala samo tri člana - Gvajanu, Surinam i Venecuelu. Sada organizaciju čine četiri države, nakon povratka Bolivije.
Organizacija ALBA, osnovana od strane Venecuele i Kube 2004. godine povećana je na deset članica, ima za cilj uklanjanje trgovinskih barijera i negovanje ekonomskog jedinstva između latinoameričkih država, imajući sličnu funkciju kao predložena zona slobodne trgovine širom Severne i Južne Amerike koju je Vašington izneo 2003. godine. Neuspešni sporazum, poznat kao Područje slobodne trgovine Amerika, Morales je okarakterisao kao „sporazum o legalizaciji kolonizacije Amerika“, s tim da se Bolivija umesto toga pridružila ALBA-i 2006. godine.
Arseova izborna pobeda u oktobru široko se doživljava kao ukor američkoj prijateljskoj vladi Anjezove, utirući put za Moralesov povratak u zemlju i nastavak levičarske političke platforme MAS-a. Vašington iako sretan nakon svrgavanja Moralesa 2019. godine, američki Stejt department izdao je mlako saopštenje u kojem je čestitao Arseu na pobedi prošlog meseca.
Izvor: Vostok / RT
- Izvor
- Tanjug
- Luis Arse i Evo Morales, foto: © Reuters / Agustin Marcarian / RT/ vostok.rs
- Povezane teme
- Bolivija
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Svetski mediji nastavljaju da prate situaciju po pitanju isporuka oružja Ukrajini od strane Bosne i Hercegovine, bez obzira na postojeća pravila i zakone. Takva dejstva mogu ozbiljno uticati na...
Kojim putevima naoružanje proizvedeno u BiH odlazi na ukrajinsko ratište, te o čemu svedoči činjenica da je deo proizvodnje poveren fabrici u kojoj ključni pogon nosi naziv: Hitlerova kovnica?...
Gotovo je izvesno da se svakako, bilo kroz fikciju, bilo kroz razgovore bar nekada susreo sa idejom ratova za pijaću vodu — ova ideja obično je povezana sa (post)apokaliptičnim...
Dok se indijski i ruski lideri sastaju na bilateralnom samitu, oni će razgovarati o diversifikaciji odnosa u skladu sa nacionalnim interesima.
Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.